TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Üç Aylar Başlangıcı Ne Zaman 2024 - Üç Aylar Fazileti

Üç Aylar Başlangıcı Ne Zaman 2024 - Üç Aylar Fazileti
Üç aylar başlangıcı 2024 yılında ne zaman, faziletleri nelerdir ve üç aylarda hangi ibadetler yapılmalı? Detaylı üç aylar takvimimize şimdi göz atın!

Recep, Şaban ve Ramazan olan üç aylar başlangıcı İslam dünyasında aynı zamanda manevi iklim artışının yaşandığı, Müslümanların dini hissiyat ve yoğunlaşan ibadet içinde hayatı muhasebe etmek, günahlardan arınmak, yenilenmek ve manevi zenginleştirme fırsatı yakalamaktır. Regaip kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili ve Kadir Gecesi'ni bünyesinde barındıran üç aylar her Müslüman'ın dolu dolu geçirmesi gereken zaman dilimidir. Peki, üç aylar başlangıcı ile birlikte kişi neler yapmalıdır? Üç aylar ne zaman başlar ve ne zaman biter? Üç aylara nasıl hazırlanmalıyız? Üç ayların İslam dinindeki fazileti bir Mümin için kaçırılmayacak ahiret nimetidir.

Üç Aylar Başlangıcı

Üç aylar Hicri yılın yedinci ayı olan Recep ile başlar, sekizinci ay olan Şaban ile devam eder ve oruç tutmanın farz olduğu hicri yılın dokuzuncu ayı Ramazan’ın sonu yani Ramazan Bayramı ile sona erer. Üç aylar başlangıcı ile birlikte İslamiyet’te çok önemli günlerin idrak edildiği her Müslüman tarafından bilinir. Allah-u Teala’nın nezdinde aylar 12’dir ve bu aylardan bazılarının hürmete layık aylar olduğu bildirilir. Fazilet mevsimi olarak adlandırılan üç aylar, affın, mağfiretin ve cehennemden kurtuluşun aylarıdır.

Detaylı Üç Aylar Takvimi 2024

Recep, Şaban ve Ramazan aylarını birlikte ifade eden üç aylar, Hicri yıla göre her sene bir takvim çerçevesinde ilerler. 2024 yılının üç aylar takvimine detaylı olarak baktığımızda hangi gün başladığını, kandil, oruç ve namaz günleri ile birlikte ne zaman bittiğini tespit edebiliriz. 12 Ocak 2024 Cuma (1 Recep 1445) günü Recep ayı başlar. Bu yıl 1 Recep Cuma'ya denk geldiği için gecesi başlayan kandil (1 Cemaziyelahir 1145) 11 Ocak 2024 Perşembe günü Regaip, 6 Şubat Salı günü ise Miraç kandilidir. 11 Şubat 2024 Pazar (1 Şaban 1445) günü Şaban ayı başlar. 24 Şubat 2024 Pazartesi (14 Şaban 1445) Berat kandilidir. 11 Mart 2024 Pazartesi (1 Ramazan 1445) Ramazan başlangıcıdır. 5 Nisan 2024 Cuma Kadir gecesidir. 9 Nisan 2024 Salı Arife, 10 Nisan 2024 Çarşamba Ramazan Bayramı’nın 1. günü, 11 Nisan 2024 Perşembe Ramazan Bayramı’nın 2. günü ve 12 Nisan 2024 Cuma günü ise Ramazan Bayramı’nın 3. ve son günüdür.

Üç Ayların Ortası Ne Zaman?

Her yıl değişen üç aylar ve ortası Şaban ayına denk gelir. 11 Şubat 2024 Pazar (1 Şaban 1145) günü başlayan Şaban ayının ortası aynı zamanda üç ayların ortasıdır.

Üç Aylarda Hangi Kandiller Bulunuyor?

Recep, iki kandili bağrında tutan biricik aydır ve Regaip ve Miraç geceleri Recep ayında idrak edilir. Berat kandili Şaban ayında, Kadir gecesi ise Ramazan ayındadır. Regaip, Miraç, Berat ve Kadir gecelerinin bu aylarda yer alması üç aylara ayrı bir önem verilmesine, ibadet, dua, zikir ve hayırlı işlerle daha fazla meşgul olunarak dini duyarlılığın daha yoğun olarak yaşanmasına zemin hazırlamıştır.

uc-aylar-ne-zaman-basliyor-iddef (2)

Üç Aylarda Yapılacak İbadetler

Recep, Şaban ve Ramazan aylarının ibadetle geçirilmesinin fazileti büyüktür. Namaz, oruç, Kur’an-ı Kerim okuma, hayırda bulunma ve bol bol istiğfar (tövbe) etmek bu aylarda çok sevaptır. Ramazan ayı oruç ayıdır ve oruç tutmak sağlığı yerinde olan her Müslüman için farzdır. Recep ayının ilk gecesi kılınacak olan 20 rekatlık namaz ve ilk günü tutulacak oruç çok önemlidir. Bunun değerini ortaya koyan olayı şu sözlerle anlıyoruz: Bir gün Hz. Peygamber Efendimiz ile Hz. Sevban (r.a) kabristan yanından geçerken kabir azabına şahit olduklarından Hz. Sevban ağlamaya başlar. Peygamber Efendimiz ise ‘Ey Sevban bu mezarlıkta yatan kimseler Allah-u Teala tarafından azap olunuyorlar. Halbuki onlar Recep-i Şerif ayında eğer bir gün oruç tutsalardı bir geceyi de ibadetle geçirselerdi muhakkak ki bu azap hali üzerlerinde olmazdı’ buyurdu.

Üç Aylarda Kılınacak Namazlar

Namaz, kul ile Allah’ın en yakın olduğu zaman dilimidir. Her gün kıldığımız ve her Müslüman’ın üzerine farz olan sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarının haricinde üç aylarda kılınması sevap olan nafile namazlar vardır ve akşam ile imsak vakti arasında kılınabilir. Üç ayların ilki Recep ayının ilk gecesi 20 rekatlık namaz vardır ve ikişer rekatta bir selam verilerek kılınır. Recep ayının 15. Gecesi 14 rekatlık namaz eda edilir ve ikişer rekatlar halinde kılınır. Bir de 30 rekatlık namaz vardır ve Recep’in geneline yayılır. Recep’in ilk 10 gününde 10 rekatı, ikinci 10 gününde ikinci 10 rekatı, üçüncü 10 gününde ise üçüncü 10 rekatı kılınır. Her rekatta 1 Fatiha, 3 İhlas ve 3 Kafirun Suresi okunur. Şaban ayına girildiğinde de ilk gece namazı vardır. Gece bir gün önceden geldiği için 10 Şubat 2024 Cumartesi gecesi kılınacak olan 12 rekatlık namaz, ikişer rekatlar halinde eda edilir ve her rekatta 1 Fatiha ve 5 İhlas Suresi okunur. Oruç ayı Ramazan’da ise her gece 20 rekatlık teravih namazı kılınır.

uc-aylar-ne-zaman-basliyor-iddef (1)

Üç Aylarda Kaç Gün Oruç Tutulur?

Üç aylarda yerine getirilmesi faziletli olan nafile ibadetlerden biri de oruçtur. Üç ayların orucu Recep ayının 1, 2 ve 3. gününde, İlk Perşembe günü yani Regaip Kandilinde ve 13, 14 ve 15. gün ile birlikte son üç gününde tutulur. Şaban ayı orucu ise Recep ve Ramazan arasında tutulan sevabı büyük bir nafile ibadettir. Şaban ayının ilk gününde, ortasında ve son gününde üç günlük oruç tutulur. Recep ve Şaban ayında oruç ibadetiyle ilgili gün sınırlaması olmayıp sağlığı ve imkanı yerinde olan her Müslüman istediği gün adedince oruç tutabilir. Ramazan ayı ise oruç ayıdır ve her gün oruç tutulması farz bir ibadettir.

Üç Ayların Orucuna Nasıl Niyet Edilir?

Recep, Şaban nafile Ramazan ise farz oruçtur. Her şeyin kalp ile dil arasında bir idrak kavramıyla oluşması hasebiyle kıymetli bir ibadet olan orucun da dille niyet edilmesi önemlidir. Ancak dil ikrar etse de her şey kalpteki niyetle başlar. Bu nedenle dille ifade edilerek niyetlenilmese de kişi oruçludur. Recep, Şaban veya Ramazan ayı ya da her hangi bir zamanda oruç tutarken ‘Allah’ım niyet ettim senin rızan için oruç tutmaya’ şeklinde niyet edebilir. Ancak niyet edilirken tutacağı orucun ismini ve ayını söylemek de uygundur. Örneğin; ‘Allah’ım niyet ettim senin rızan için Ramazan orucunu tutmaya’ şeklinde niyet edilebilir.

Üç Ayların Duaları

Üç aylarda, Hz. Peygamber Efendimiz’in duasıyla dua etmek her Müslüman için büyük fazilet taşır. “Allah’ım, Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.

İDDEF- üç aylar tesbih recep şaban ramazan

Üç Aylar Tesbihine Nasıl Başlanır?

Üç aylar Recep ayı ile başlar ve dolayısıyla üç aylar tesbihine de Recep ayı ile birlikte başlanmış olunur. Üç aylar başlangıcı namaz, oruç ve tesbih ile fazilet kazanır. Üç aylar tesbihi Allah (c.c.) ve Peygamber Efendimiz (S.A.V) zikredilmesi ile gerçekleşir. Üç aylar tesbihi nasıl başlanır diye baktığımızda Recep ayında ilk 10 gün, ikinci 10 gün ve son 10 gün olarak ayrılmıştır. Üç ayların ikinci ayı Şaban ayı içerisinde çekilmesi çok kıymetli olan zikir ve tesbihatlar bulunmaktadır. Şaban ayının da ilk 10 gün, ikinci 10 gün ve son 10 gün tesbihleri vardır. Üç ayların sonuncusu Ramazan-ı Şerif ayında ise her gün 100 defa olmak üzere bir ay boyunca çekilecek tesbih mevcuttur. 

Üç Aylarda Çekilecek Tesbihler Nelerdir?

Üç aylar tesbihine nasıl başlanır diye baktığımızda 12 Ocak 2024 Cuma günü başlayan Recep ayının ilk günüyle diyebiliriz. Recep ayı ilk 10 gün 100 kere (her gün) Subhanallahil Hayyul Kayyûm. (Hay ve Kayyum olan Allah'ı tesbih ederim). İkinci 10 günde ise 100 defa (her gün) Subhanallahil Ehadis Samed (Bir ve her şeyin ona muhtaç olduğu Allah’ı tesbih ederim.) Son yani üçüncü 10 günde ise 100 defa (her gün) Subhanellahir Rauf (Yarattıklarını çok esirgeyen Allah-u Teala’yı tesbih ederim.) 

Şaban-ı Şerif ayının her on gününde bazı husûsî zikirleri okumak da müstehabdır. Şöyle ki ilk on gününde her gün 100 defa: “Yâ Latîf!” (Ey kullarına karşı lütufkâr olan), Şaban ayı ikinci on gününde her gün yüz kere: “Yâ Azîz!” (Ey hiç mağlup olmayacak yegâne güç sahibi), Şaban ayı Üçüncü yani son on gününde her gün 100 kere; “Yâ Rezzâk!” (Ey bolca rızık ihsân eden) diye zikredilir.

Ramazan ayının 1 ve 10. Günleri arasında günde 100 defa Ya Erhamerrahimin tesbihi çekilir. Bu tesbih (Ey iman edenlerin en merhametlisi) anlamına gelir. Ramazan ayının 11 ve 20. Günleri arasında günde 100 defa Ya Gaffarez Zünü tesbihi çekilir. Bu tesbih (Ey günahları bağışlayan) anlamına gelir. Ramazan ayının 21 ve 30. Günleri arasında günde 100 defa Ya Atikarrikab tesbihi çekilir. Bu tesbih (Ey iyileri koruyan) anlamına gelir.

Üç Aylarla İlgili Hadisler

Recep, Şaban ve özellikle de Ramazan ayı ile ilgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in hadisleri vardır ve bazıları şunlardır: Üç aylar geldiğinde en bilinen hadis “Allah’ım, Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” hadisidir.

Peygamber Efendimizin Hadis-i Şeriflerinde buyurulduğu üzere “Recep Allah’ın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.”

İbni Abbas’ın (r.a) rivayet ettiği Hadis-i Şerif’te Hz. Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Recep’in ilk gününün orucu üç senenin (günahlarının) keffaretidir. İkinci günün orucu iki senenin, üçüncü gününki ise bir senenin keffaretidir. Sonra her gün bir aydır.”

Selame ibni Kays (r.a): “Recep’in ilk günü oruç tutan kimseden, günahları gökle yer arası kadar uzaklaşır.”

Enes İbni Malik (r.a): “Recep’in ilk günü oruç tutandan, Allah iki senelik günahlarını sildirir.”

“Bu Şaban ayı, Recep ve Ramazan arasında kalan, insanların gaflet ettikleri bir aydır. Halbuki Şaban ayı amellerin, alemlerin rabbine yükseltildiği bir aydır.”

“Kim Şaban’dan bir gün oruç tutarsa, Allah-u Teala onun cesedini cehenneme haram kılar. Cennetlerde Yusuf (Aleyhisselam)a komşu olur. Allah-u Teala ona Eyüp ve Davud (Aleyhimesselam)ın sevaplarını verir.”

“Şaban, cehennemden bir kalkandır. Bana kavuşmak isteyen üç gün de olsa onda oruç tutsun.”

“Her kim Şaban’ın başından, ortasından ve sonundan üç gün oruç tutarsa, Allah-u Teala ona yetmiş peygamber sevabı yazar. Allah-u Teala’ya yetmiş sene ibadet etmiş gibi olur. O sene ölürse şehit olarak ölür.

“Ramazan ayı geldiğinde, cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapatılır ve şeytanlar zincire vurularak bağlanır.”

“Müslümanların üzerine Ramazan ayından daha hayırlı bir ay gelmemiştir. Münafıklara da Ramazan ayından daha şer bir ay gelmemiştir. Zira müminler bu ayda ibadete kuvvet hazır ederken, münafıklar ise müminlerin hata ve noksanlıklarını takip ederler. Ramazan, mümin için ganimettir ve fecir bile ondan istifade eder.”

“Bu Ramazan ayı sizlere geldi. Onda bin aydan daha hayırlı bir gece (Kadir gecesi) vardır. O gecenin hayrından mahrum kalan bütün hayırlardan mahrum kalmış demektir. O gecenin hayrından da ancak mahrum olanlar mahrum kalır.”

"Oruçlu iken çirkin konuşmayın! Birisi size sataşırsa, “Ben oruçluyum” deyin.

uc-aylar-ne-zaman-basliyor-iddef (1)

Sıkça Sorulan Sorular