TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Recep Ayı Namazı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Recep Ayı Namazı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Recep ayı namazı nasıl kılınır? Recep Ayı 30 rekat namazı, 15 gece namazı, ilk gece namazı gibi tüm ibadetler hakkında bilmeniz gerekenleri sıraladık.

Üç ayların ilki Recep ayı 12 Ocak 2024 ( Hicri 1445) Cuma günü itibariyle başlar. Allah’ın sağır ayı olarak nitelenen, türlü günahlara ve kötülüklere kulakların tıkandığı, gözlerin kapandığı ay olarak ifade edilen, savaşmanın haram olduğu dört aydan biri olan Recep faziletlerle dolu bir aydır. Peki, namaz ve oruç başta olmak üzere birçok ibadetin önemli olduğu ayda kılınacak olan Recep ayı namazı kaç rekattır? En çok bilinen 30 rekatlık Recep ayı namazı nasıl kılınır?

Recep Ayı Namazı Nasıl Kılınır?

Üç aylara adımladığımız ilk ay olan Recep-i Şerif ayı mübarek bir aydır. İslam dininin en önemli ibadeti olan namazın Recep ayında ayrı bir kıymeti vardır. Günlük kıldığımız 5 vakitlik farz namazlarımızın yanında bu aya özel namaz bulunur. Allah-u Teala’ya (c.c) en çok yakınlaştığımız ibadet olan namaz Recep ayında ilk gece 20 rekat, tüm ay içine yayılabilecek 30 rekatlık namaz vardır. Namazlar ikişer rekat halinde kılınarak selam verilir. Namazlar, akşamdan sonra da, yatsıdan sonra da kılınabilir.

30 Rekat Recep Ayı Namazı Nasıl Kılınır?

Recep ayında 30 rekatlık bir namaz daha bulunur ama bu Recep ayının geneline yayılan bir ibadettir. Peki, Recep ayı namazı 30 rekat nasıl kılınır? Hacet namazı ismi verilen namazın Recep’in ilk 10 gününde 10 rekatı, ikinci 10 gününde ikinci 10 rekatı, üçüncü 10 gününde ise üçüncü 10 rekatı kılınır. Her rekatta 1 Fatiha, 3 İhlas ve 3 Kafirun Suresi okunur.


Recep Ayı İlk Gece Namazı Nasıl Kılınır?

Recep ayını karşılayan gece yani 11 Ocak 2024 Perşembe'yi Cuma gününe bağlayan gece 20 rekatlık nafile namazı vardır. Namaz ikişer rekatta bir selam verilerek kılınır.

Recep Ayının İlk Gecesi Kılınacak Namaza Nasıl Niyet Edilir?

Recep ayı ilk gecesi kılınacak namaza ‘Ya Rabbi, beni, dünyayı teşrifleriyle nura gark ettiğin Efendimiz hürmetine, sevgili ayın Receb-i şerif hürmetine, feyz-i ilahine, afv-ı ilahine, rızâ-i ilâhine nâil eyle. Abid, zahid kulların arasına kaydeyle. Dünya ve ahiret sıkıntılarından halâs eyle. Rıza-i şerifin için, Allahü Ekber.’ duasıyla niyet edilir.

Recep Ayının İlk Gecesi Kılınacak Namazda Hangi Sureler Okunur?

Toplamda 20 rekat olarak kılınacak Recep ayı ilk gece namazı ikişer rekatlar halinde kılınır. Her rekatta 1 Fatiha ve 1 İhlas Sureleri okunarak iki rekatta bir selam verilir.

Recep Ayı İlk Gece Namazı Duası

Her kim ilk gece namazını kılarsa Allah-u Teala o kimsenin canını, malını, ailesini muhafaza eder ve kabir azabından korur buyuruluyor. Bir Müslüman Recep Ayı İlk Gece Namazını kıldıktan sonra duasında Allah’tan bağışlanma diler. Dua Allah ile kul arasında bir bağ olduğu için duada samimiyetle gönülden geçenler dile getirilir. Ayrıca Peygamber Efendimiz’in (SAV) "Allah’ım, Recep ve Şaban’ı bize mübarek eyle ve bizi Ramazan ayına kavuştur" duası tekrarlanır.

Recep Ayı İlk Gece Namazı 2024'te Ne Zaman Kılınacak?

Recep ayı 2024 yılında 12 Ocak Cuma günü başlıyor. Birçok Müslüman bu günleri karıştırarak Recep ayının ilk gece namazını 12 Ocak Cuma gecesi kılıyor. Ancak namaz bir selamlama ve karşılama olarak ifade edildiği için ilk gece namazı Recep ayını karşılayan gece yani 11 Ocak 2024 Perşembe'yi Cuma gününe bağlayan gece kılınır.

Recep Ayı 15 gece Namazı Nasıl Kılınır?

Recep ayı ile birlikte bütün ayların 13, 14 ve 15’inci geceleri Eyyam-ı Biyd yani aydınlık günler olarak adlandırılır. Hadis-i Şeriflerde buyurulduğu üzere 15. Gece namazını Peygamber Efendimiz (SAV) de tavsiye eder ve bu günlerde namaz kılmak çok faziletlidir. Recep ayının yarısı yani 15. Gecesi 14 rekatlık namaz eda edilir ve ikişer rekatlar halinde kılınır.

Recep Ayının 15. Gece Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Recep ayı namazı nafile namazıdır. Nafile namazları "Niyet ettim Allah rızası için Namaz kılmaya" diye niyet edilir. "Allah-u Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlanır.

Recep Ayının 15. Gecesi Kılınacak Namazda Hangi Sureler Okunur?

Recep ayı 15. Gece namazı 14 rekattır. Her rekatta bir Fatiha Suresi, yirmi İhlas Suresi, üç defa da Felak ve Nas Sureleri okunur. Namaz tamamlanınca Peygamber Efendimiz’e (SAV) 10 kez Salat getirilir. Otuzar kere tesbih (Sübhanallah), hamd (Elhamdülillah), tekbir (Allah-u Ekber) ve tehlilde (La İlahe İllallah) bulunulur. “Allah’ı noksanlıklardan tenzih ederiz. Bütün hamdler Allah’a mahsustur. Allah en büyüktür. Allah’tan başka ilah yoktur.”

recep-15-iddef-namaz-dua

Recep Ayı 15. Gece Namazı 2024'te Ne Zaman Kılınacak?

Recep ayı yani üç aylar 12 Ocak 2024 Cuma günü başlıyor. Buna göre 26 Ocak 2024 Cuma günü ise Recep ayının 15. günüdür. Ancak geceler bir karşılama olduğu ve bir gece öncesinden idrak edildiği için 25 Ocak 2024 Perşembe gecesi Recep ayının 15. Gece namazı kılınır.

Recep Ayı İlk 10 Gün ve Son 10 Gün Namazlarının Önemi Nedir?

Recep ayı namazları kimseyi, dedikodudan, laf taşımadan korur. Bu namaz, Mümin ile münafığı ayırır. Bu 30 rekat namazı kılanlar, hidayete ererler ve bu namazı kılanın kalbi ölmez.

Recep Ayı İlk On Gün Namazı Nasıl Kılınır?

Recep-i Şerif ayında kılınacak 30 rekatlık namazın ilk 10 gününde 10 rekatlık namaz kılınır. Bu namaz ilk on günün her hangi bir gününde kılınabilir. İki rekatta bir selam verilerek kılınacak olan namazın her rekatında 1 Fatiha, 3 İhlas ve 3 Kafirun Suresi okunur. İlk on gün içinde kılınan namazdan sonra, 11 defa “La ilahe illallahü vahdehu la şerike leh. Lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü yuhyı ve yümit. Ve hüve hayyün la yemutü biyedihi’l-hayr. Ve hüve ala külli şey’in kadir” okunup dua edilir.

Recep Ayı Son On Gün Namazı Nasıl Kılınır?

Recep ayı son 10 gün namazı 10 rekattır. Her rekatte 1 Fatiha, 3 İhlas ve 3 Kafirun Suresi okuyup, 2 rekatte bir selâm verilir. Böylece 10 rekat tamamlanır. Kılınan 10 rekatten sonra da 11 kere “Allâhümme la mania lima a’tayte, vela mu’tiye lima mena’te, vela raadde lima kadayte, vela mübeddile lima hakemte, vela yenfeu ze’l-ceddi minke’l-ceddü. Sübhane rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-vehhab. Sübhane rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-vehhab. Sübhane rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-kerîmi’l-vehhab. Ya vehhabü ya vehhabü ya vehhab” okuyup dua edilir.

2024 Recep Ayının İlk 10 Gün ve Son 10 Günü Ne Zaman?

Recep’in 1’i ile 10’u arasında 30 rekatlık namazın ilk 10 rekatı, 11’i ile 20’si arasında 10 rekatı ve 21’i ile 30’u arasında 10 rekatı birer defa kılınır. 12 Ocak 2024 Cuma başlayan Recep-i Şerif ayının 12 Ocak - 21 Ocak arasında ilk 10 gün namazı; 1 Şubat Perşembe  – 10 Şubat Pazartesi günü arasında ise son 10 günü namazı kılınır.

Diğer Yazılar

TÜM YAZILARI OKU