BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI
Sudan'da aşırı yağmur yağışından dolayı meydana gelen sel felaketinden etkilenen kardeşlerimize yardımlarınızı ulaştırıyoruz

Sudan’daki Sel Mağduru Kardeşlerimizin Yanındayız

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak, Sahra Altı Afrika ülkesi Sudan’ı etkisi altına alan şiddetli mevsimsel yağmurların neden olduğu selden etkilenen ve güvenli gıdaya ulaşmakta zorluk çeken kardeşlerimiz için acil yardım kampanyası başlattık. İçerisinde temel yaşam malzemelerinin yer aldığı gıda paketini teslim ederek kardeşlerimizin yaralarını sarmak, acılarını bir nebze de olsa hafifletmek ve yanlarında olduğumuzu hissettirmek için sahadaki ekiplerimiz ve siz değerli bağışçılarımızın desteğiyle yardım çalışmalarına başladık.

sudan-acil-yardim-2020
Sudan'da ilk etapta sel mağduru 200 aileye yardımlarınızı ulaştırdık. 

sudan-sel-acil-yardim-iddef-2020
Sudan’da ihtiyaç sahibi kardeşlerimizle buluşmaya devam ediyoruz. İkinci etap çalışmalarımız kapsamında emanet ettiğiniz yardım paketlerini teslim ettik, selamınızı ilettik, dualarını size getirdik.

sudan-sel-felaketi-iddef-yardim-2020

500 Bin İnsan Yağmur ve Selden Etkilendi

Sudan’ın başkenti Hartum'un güneyinde etkili olan kuvvetli yağışların beraberinde getirdiği sel ve su taşkınları hayatı olumsuz etkiledi. Birkaç aydır yoğun yağışlarla boğuşan ülkede 500 bin insan selden etkilenirken, evleri hasar gören Sudanlı kardeşlerimiz, bir yandan zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışırken, diğer yandan da yaralarını sarmaya çalışıyor. Genellikle Haziran ve Ekim ayları arasında yoğun yağışların yaşandığı ve her yıl büyük sel baskınlarının meydana geldiği Sudan’da 2019 yılındaki şiddetli yağışlarda da 400 bin kişi mağdur olmuştu.


32 Yılın En Büyük Sel Felaketi Yaşanıyor

Sudan’da genel olarak her yıl yaşanan şiddetli yağışlar nedeniyle maddi ve manevi kayıplar yaşanırken, şimdiki yağışlarla 1988'den bu yana en büyük sel felaketi meydana geldi. Nil nehrinin taşması ve sel nedeniyle şu ana kadar 102 kişi hayatını kaybederken, 68 kişi yaralandı. 32 binden fazla ev tamamen yıkılıp, 143 kamu tesisi, onlarca okul, cami ve eğitim kurumu hasar görürken, 3 bin dönümden fazla tarım alanı zarara uğradı ve 5 binden fazla büyükbaş hayvan telef oldu. 

sudan-sel-felaketi-iddef-yardim-2020-2

Sen de Destek Olabilirsin

Sel felaketinde durumun ciddileştiği, bilançonun arttığı Sudan’daki sel mağduru kardeşlerimize gıda yardımı ulaştırmak isteyen siz kıymetli bağışçılarımız bu sayfa üzerinden online olarak, ilgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla, şube merkezlerinden veya 0212 621 0065 numaralı çağrı merkezimizi arayarak destek olabilirsiniz.


Nil Nehri’nde su seviyesi son asırda benzeri görülmemiş şekilde yükselerek 17 metre 62 santimetreye çıktı. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 100’ü geçti.sudan-sel-felaketi-iddef-yardim-2020-3