TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Kurbanlık Bağışı İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Kurbanlık Bağışı İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey
2024 kurban bağışı fiyatları ne kadar? Kurban bağışı nasıl ve ne zaman yapılır? Kurban bağışıyla alakalı tüm soruları cevapladığımız blog yazımızı okuyun.

Vacip Kurban bağışı, kurbanlık koç yani küçükbaş veya büyükbaş hisse olarak gerçekleşiyor. İDDEF kurban bağış fiyatları ise 2024 yılı için küçükbaş 3500 TL, büyükbaş hisse 3000 TL olarak belirlendi. En ucuz kurban bağışı alan kurumlar içinde yer alan İDDEF bunu, kurban alımlarını 2-3 ay önceden bizzat ülkelere giden ekipleri ile gerçekleştirmesi, hiçbir aracı kurumla çalışmadan alım, kesim ve dağıtım çalışmalarını kendi yapması nedeniyle kurban bağışı yapılabilecek yerler içinde ilk sıralarda yer alıyor. 

iddef-2021-kurban (1)

2024 Kurban Bağışı İle Bilmemiz Gereken Tüm Detaylar

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), 15 yıllık güven ve tecrübesiyle bir kurban bayramında daha mazlum coğrafyalara yol alıyor. Kurban kesimlerini ülkelere giden ekipleri, yerel görevliler ve hocalar ile birlikte kesen İDDEF, veteriner kontrolünden geçirip, eşit şekilde pay ederek, belirlenen gerçek ihtiyaç sahibi ailelere kurban etini bizzat dağıtarak ikram ediyor. Kurban kesim ve dağıtım çalışmaları Kurban Bayramı’nın 4. Günü ikindi vaktine kadar devam ederken, kurbanı kesilen her bağışçıya SMS aracılığıyla bilgilendirme ve kurban kesim videosu gönderiliyor.

Hisse Kurban Bağışla  iddef-2021-kurban (3)

Kurban Bağışı 2024 Ücreti Nedir?

Kurban bağışı ne kadar sorusuyla birlikte kurban bağışı fiyatları ile ilgili öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor: İDDEF, ilk adımı bir önceki kurban bayramı sonrası hemen diğer kurban bayramı için alım anlaşmalarını yaparak atıyor. Kurbanlıklar, bayramdan en az iki aya yakın bir zaman öncesinden alındığı için, bayrama yaklaştıkça yaşanan fiyat değişiklikleri kurbanlığa yansımıyor. Ayrıca hiçbir aracı kurum ile çalışmayan, bağışçılarının kurbanlıklarının alım, kesim ve dağıtım işlemlerini ilk elden gerçekleştiren İDDEF, fiyatları belirlerken ise kurban kesimlerinin yapıldığı ülkenin ortalama fiyatlarını baz alıyor. Kurbanlıklar, Kurban bayramından çok daha önceden alındığı için döviz kurunda yaşanan değişimler İDDEF’in kurban bedellerine yansımıyor. Kurbanları keseceğimiz bölgelere ise 45-50 gün öncesinden bizzat gidiyoruz, kurbanlıklarımızı alıp işaretliyoruz ve Kurban Bayramı’nda kesim için gelecek olan arkadaşlarımıza hazır hale getiriyoruz. 

Not: 2024 yılı Vacip Kurban organizasyonu kurban fiyatları kurban bayramına 2-3 ay kala belli olmaktadır.

iddef-kurbanlik-bagisi-ile-ilgili-bilmeniz-gereken-hersey-2

Kurbanlık Bağışı Caiz mi?

Buradaki temel husus kesim ve dağıtımın yapılacağı yerdeki ‘ihtiyaç’ meselesidir. Yurtdışında yokluk ve yoksulluk içinde yaşayan din kardeşlerimize vacip veya adak/akika/şükür kurban bağışlarınızı ulaştırması için çeşitli kurumlara vekalet verebilirsiniz. Bu konudaki tek şart, bağışlanan kurbanın ilgili kurum tarafından gaye ve fayda ile birlikte İslami usul ve kaidelere göre kesilmesidir. Yine kesilen kurbanın et, sakatat ve derisinin bağış yapılacak muhtaç kimselere ve yerlere ulaştıran kurumun denetimlerden geçen ve güvenilir bir kurum olması gereklidir. İDDEF olarak, yıl boyunca yurtdışındaki gerçek ihtiyaç sahiplerine insani yardım ulaştırıyoruz. Her Kurban bayramında ise yolumuzu gözleyen kardeşlerimiz için yola çıkıyoruz. Özellikle Afrika ve Asya ülkelerinde bayramdan bayrama evine et giren ailelerin bulunduğunu bilerek, vacip kurban ibadetinizi yurtdışında gerçekleştirebilirsiniz. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için 0212 621 00 65 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

iddef-2022-vacip-kurban-organizasyonu (2)

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Dileyen bağışçılar online kurban bağışı kapsamında “www.iddef.org” internet sitesi üzerinden ‘Bağış yap’ butonunu tıklayıp vacip kurbanını seçerek kredi kartı ile ödemeyi gerçekleştirerek vekaletini verebilirler. Bir diğer yolu kullanmak isteyen bağışçılarımız ise ilgili hesap numaralarına EFT/Havale yoluyla kesmek istedikleri küçükbaş veya hisse kurban bedelini gönderebilirler. Bağışçılar aynı zamanda şube merkezlerinden de elden bağış bedelini teslim ederek bağışını yapabilecekleri gibi federasyonumuzun 0212 621 0065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak da yapabilirler. Bağışınız bize ulaştığı ve onaylandığında ise “2200 TL tutarındaki Vacip Kurban-Hisse bağışınız tarafımıza ulaşmıştır. Allah C.C hayrınızı kabul buyursun” bilgisi içeren SMS alacaksınız.

iddef kurban 2018

Kurban Bağışı Ne Zamana Kadar Yapılır?

İDDEF, kurban alımlarını Kurban Bayramı’nın 2’inci gününe kadar sürdürüyor. Siz de kurban bağışınızı Bayramın 2. Günü (29 Haziran 2023 Perşembe) saat 18.00’a kadar havale ile, www.iddef.org internet sitemiz üzerinden banka/kredi kartıyla ya da şubelerimize elden yapabilirsiniz. Ayrıca Arefe günü (27 Haziran 2023 Salı) saat 12.00’a kadar bankalardan EFT ile gönderebilirsiniz. Kurban bayramı dönemince ilk 3 gün kurban kesimlerimiz belirlenen gerçek ihtiyaç sahibi ülkelerde devam ediyor. Kurban bayramı içerisinde kurbanınız kesildikten sonra ise “Kurbanınız kesilmiş olup şükür namazınızı eda edebilirsiniz. Allah kabul etsin” bilgisiyle SMS gönderiyoruz.

Küçükbaş Kurban Bağışla

Kurban Bağışı Nerelere ve Hangi Kurumlara Yapılır?

Kurban bağışı alan kurumlar içinde olan İDDEF, bağışlarınızı Afrika, Asya, Balkanlar ve Ortadoğu’daki ülkelerde keserek eşit pay halinde gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Kurban bağışı güvenli gıdaya ulaşamayan, yoksullukla mücadele eden ve fakir olan yerlere yapıldığı gibi, bağımsız kuruluşlarca denetlenen, güven ve şeffaflık içinde kurban kesen, bağışçı ile kurum arasında güven ilişkisi kurulan tüm kurumlara bağış yapılabilir.

İnternet Üzerinden Bağış Yaparak Vekaleten Kurban Kesilmesi Caiz Midir?

Kurban bağışı yapmak caiz midir? sorusu her Kurban Bayramı dönemi farz ibadetini yerine getirmek isteyen her vatandaşın merak ettiği bir konudur. Kurban mali bir ibadettir ve bir kurumu dolayısıyla kurum personelini vekil tayin etmek caizdir. Sözlü ve yazılı olarak vekil tayin edilmekle birlikte internet üzerinden web sitesi ve mobil uygulama üzerinden de kolayca, kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yaparak küçükbaş yada büyükbaş hisse bağışında bulunabilirsiniz. İDDEF’in bağış sepetindeki kurbanınızı ödeme işlemine geç butonunu tıkladığınızda açılan sayfada bağış özeti altında ‘İDDEF görevlisini vekil tayin ettim’ seçeneği otomatik olarak seçilir. Kendi adıma veya başkası adına seçeneklerinden birini manuel olarak seçerek ödeme bilgilerini girerek bağışınızı tamamlayabilirsiniz. Böylece internet aracılığıyla kurbanınızı yurtdışındaki kardeşlerinize bağışlamış olursunuz.

Diğer Yazılar

TÜM YAZILARI OKU