TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Vekaleten Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Vekaleten Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?
Yurtdışı vekaleten kurban bağışı ile kurban ibadetinizi kolayca yerine getirin, ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatın. Vekaleten kurban kesimi hakkında bilgi için tıkla!

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) 2024 yılı yurt dışı kurban organizasyonunu “Paylaş Kurbanını Kardeşinle” sloganıyla Afrika, Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’daki 47 ülke 309 gerçekleştirecek. Afrika ülkesi Gine’den Asya ülkesi Pakistan’a uzanacak kurban yolculuğu, Balkanlar ve Ortadoğu’yu kapsayacak. 

2023 yılı kurban programı kapsamında bağışçılarının emanet ettiği 79 bin 334 hisse kurbanı bizzat kesim ve dağıtım işlemleriyle birlikte yaklaşık 3,5 milyon gerçek ihtiyaç sahibine ulaştıran İDDEF, ümmet emanetlerini omuzlayarak yeniden uzun yolculuklara çıkıyor. Siz de vacip kurban bağışlarınızı eti belki de bayramdan bayrama sofrasında gören Müslüman kardeşlerinize ulaştırarak yüzleri güldürebilir, yoksul ve mazlum kimselerin hayır duasını alabilirsiniz.

Kurban Bağışı yap

Vekaleten Kurban Bağışı Nedir?

Vekalet kelime anlamı olarak, bir kişinin başka bir kişiye kendi adına iş yapabilmesi için verdiği yetkidir. Yani bir kişinin kendi rızasıyla başkasını kendi yerine koyması demektir. Vekaletler konularına göre değişkenlik gösterdiği gibi sözlü ve yazılı olabilir. Vekaleten kurban bağışı da farklı şehirler yada ülkelerde olduğu için vekalet vermek/almak şarttır. 

Peki, kişinin bulunduğu şehir ve ülke dışında vekalet yoluyla kurban kestirmesinin hükmü nedir? Vekaleten kurban caiz mi? vekaleten kurban olur mu diye baktığımızda vekaleten kurban kesmek mal ile yapılan bir ibadet olduğu için caizdir. Dolayısıyla kişi kurbanını bizzat kesebileceği gibi vekalet yoluyla başkasına da kestirebilir. Vekaleten kurban kesimi vekaleti veren bir kişi sözlü, yazılı, internet, telefon, fax ve benzeri iletişim araçları vasıtasıyla bu işlemini gerçekleştirebilir. Vekil tayin edilen kişi veya kurum aldığı vekaleti gereği gibi yerine getirmelidir. 

Kurbanda önemli olan kişinin niyetinin Allah (c.c) için olması ve kurbanın kendisi adına kesilmesidir. Kurbanın yurtiçinde başka bir şehirde yada binlerce kilometre ötelerde yurtdışında kesilmesinde bir sakınca yoktur. Vekaleten kurban yurt dışı bağışı İDDEF'i 2009 yılından bu yana tecrübeli, titiz ve güvenilir çalışmasıyla gerçekleşir. 

2024 yurtdışı vacip kurban organizasyonu kapsamında 47 ülkede kesim ve dağıtım yapacak olan İDDEF, vekalet alırken ".... .... adına kesilecek olan vacip kurbanınızı kesmek, kestirmek ve dağıtmak üzere İDDEF görevlilerini vekil tayip ediyor musunuz?" der. Türkiye'den ülkelere giden ekipleri aldığı vekaletleri kurban kesen kişiye vererek organizasyonu sağlar.

Vekaleten kurban bağışı için bağış nasıl yapılır-iddef-2019

Vekaleten Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Vekaleten kurban bağışı, bir kişinin kurban kesim ibadetini başka bir kişinin vekaletiyle gerçekleştirmesi anlamına gelir. Bu yöntem, özellikle yurt dışında yaşayanlar veya kurbanını yurtdışında kestirmek, tamamen bağış yaparak yani kurban etinin tamamının gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını isteyenler için yaygın olarak tercih edilir. 

Kurbanı vekaleten kestirmek isteyen kişi öncelikle güvenilir bir kurum tercih etmelidir. Güvenilir ve tanınmış olmasına dikkat ederek tercihini yanan bağışçı, kurumun kurban kesim işlemini nasıl gerçekleştirdiği, etin nasıl dağıtıldığı ve kesim sonrası bilgilendirme yapıp yapmadığı gibi detayları merak eder. 2009 yılından bu yana vekaleten kurban bağışı yapan kuruluşlar içinde olan İDDEF, bağış alınma, bilgilendirme ve kesim sürecini sağlayarak kurban bağışınızı yaptığında SMS gönderir. Kurbanınız hangi ülkede kesilmiş ise "Kurbanız .... .... adına Kamerun ülkesinde kesilmiştir. Allah hayrınızı kabul etsin. iddef.org" diye ikinci SMS gönderir. Üçüncü SMS ise "Kesilen kurbanınızın videosunu izlemek için tıklayınız. (video linki)" şeklindedir. 

Örnek kurumlar içinde olan ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Kamu Yararına Çalışan Dernek Statüsü'nde olan İDDEF'in kurban bağış işlem adımları şu şekilde gerçekleşir.

İDDEF (www.iddef.org) internet sitesine girerek veya telefonla bağış yapabilirsiniz. Ayrıca il ve ilçe temsilciliklerinden bağış yapabilirsiniz. (Bağış işlemi sırasında sözlü olarak da vekalet verirsiniz.)

Bağış miktarını belirleyin ve ödeme yapın.

Vekalet işlemi bağış sırasında alınır.

Kurban kesimi sonrası SMS ve Çağrı Merkezi görevlisinin sizi telefonla aramasıyla bilgilendirilirsiniz.

Vekaleten kurban bağışı, hem dini vecibelerinizi yerine getirmenizi sağlar hem de ihtiyaç sahiplerine yardım etmenize olanak tanır.


Vekaleten Kurban Bağışı Fiyatları

İnsani yardım çalışmalarında bulunan birçok kurum ve sivil toplum kuruluşu 2024 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedellerini belirledi. Merak edilen 2024 kurbanlık fiyatları İDDEF tarafından da açıklanırken, İDDEF aracılığıyla kurban bağışı yapmak isteyen hayırseverler küçükbaş kurbanlık için 3500 TL, büyükbaş kurban hissesi içinse 3000 TL ödeyerek kurbanını ümmet coğrafyasına ulaştırabiliyor. 

Peki, İDDEF’in kurban kesim bedellerinin uygun miktarda tutulabilmesini sağlayan etkenler neler? Kurban 2024 çalışmalarına 2023 yılı Kurban Bayramı’nın hemen ardından başlayan İDDEF, kurban bayramına üç ay kala bizzat bölgeye giden ekipleri ile medreselerindeki hocalarının birlikte çalışmasıyla çobanlarla bağlantı kuruyor. 

15 yılın verdiği güven, bilinirlilik ve titiz çalışmayla kurbanlar hiçbir aracı kurum veya kuruluşla çalışılmadan satın alınıyor. Böylece küçükbaş kurban bağışı fiyatları yani kurbanlık koç veya koyun fiyatları ile kurbanlık hisse fiyatları yıl boyunca sabit ve uygun miktarda kalıyor.


Vekaleten Kurban Bağışı Caiz Mi?

Vekaleten kurban bağışı caiz midir? Kurban mali bir ibadettir ve bir kurumu dolayısıyla kurum personelini vekil tayin etmek caizdir. Sözlü ve yazılı olarak vekil tayin edilmekle birlikte internet üzerinden web sitesi ve mobil uygulama üzerinden de kolayca, kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yaparak küçükbaş yada büyükbaş hisse bağışında bulunabilirsiniz. 

İDDEF’in bağış sepetindeki kurbanınızı ödeme işlemine geç butonunu tıkladığınızda açılan sayfada bağış özeti altında ‘İDDEF görevlisini vekil tayin ettim’ seçeneği otomatik olarak seçilir. Kendi adıma veya başkası adına seçeneklerinden birini manuel olarak seçerek ödeme bilgilerini girerek bağışınızı tamamlayabilirsiniz. Böylece internet aracılığıyla kurbanınızı yurtdışındaki kardeşlerinize bağışlamış olursunuz.

Yurt dışı Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Vekalet yoluyla yurt dışında kurban kesmek isteyen hayırseverler çok kolay ve basit bir şekilde www.iddef.org internet sitesi üzerinden bağış yap butonuna tıklayarak kredi kartı ile ödemeyi gerçekleştirerek vekaletini verebiliyor. Bir diğer ödeme yolunu kullanmak isteyen bağışçılar ise ilgili hesap numaralarına EFT/Havale yoluyla kesmek istedikleri küçükbaş veya hisse kurban bedelini gönderebiliyor. 

Bağışçılar aynı zamanda şube merkezlerinden de elden bağış bedelini teslim ederek bağışını yapabilecekleri gibi İDDEF’in 0212 621 0065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alabiliyor. Kurbanlık fiyatları 2024 kapsamında kurban bedellerini sabit tutan İDDEF, vacip kurban küçükbaş ve vacip kurban büyükbaş olarak bağışçılarının emanetlerini omuzlanarak İslami usul ve kaidelere göre kesim ve dağıtımlarını yapıyor. 

Kurbanlık hisse fiyatları 3500 ve 3000 TL olarak açıklanmakla birlikte, büyükbaş hisseli kurbanlık yedi kişi tarafından yerine getiriliyor. İDDEF ekiplerince yedi isim okunuyor ve üç kez tekbir getirilmesiyle kasap; Bismillahi Allahü Ekber diyerek kurbanı kesiyor.


Kurban Bağışı Ne Kadar?

Kurban bağışı kabul eden yani kurban bağışı alan kurumlar arasında bulunan İDDEF, 15 yıllık şeffaflık, güven ve tecrübesiyle birlikte kurulduğu günden beri bağımsız ve yasal olarak gerçekleştirilen periyodik finansal denetimlerden başarıyla geçen bir kurum olarak bağışçılarının vekaletini alarak kurban kesim ve dağıtım işlemlerini gerçekleştiriyor.

EFT/Havale, şube merkezlerinden elden bağışla birlikte online kurban bağışı alan İDDEF, ödemeye geçmeden önce ‘İDDEF görevlisini vekil tayin ettim’ ibaresinin seçili olduğu ekrandaki bağış yap butonunu tıklayarak bir sonraki aşama olan ödeme sayfasına geçiyor. 

Vekaletle kurbanlık fiyatları İDDEF tarafından yıl başında belirleniyor ve içinde bulunduğumuz yıl boyunca fiyatlar yaşanan kur dalgalanmalarından etkilenmiyor. Örneğin İDDEF tarafından 2024 kurban vekalet ücreti küçükbaş kurbanlıkta 3500 TL, büyükbaş hisse kurbanlıkta ise 3000 TL olarak belirlendi.


Kurban bağış kurumları içinde yer alan İDDEF, kurbanlıkların alımını üç ay önceden gerçekleştiriyor ve ülkelere gidecek ekiplerine, ülkedeki görevli hocalarına, kasaplarına, poşetlerine, dağıtılacak kişilere verilen kartlarına kadar her şeyi hazırlıyor. 

Kurbanlık hisse fiyatları 2024 için bir sonraki yıla kadar değişkenlik göstermezken, Kurban Bayramı’na üç ay kala alınan kurbanlıkların da bakımı ve beslenmesi planlamış oluyor. İDDEF tarafından kesim yapılacak ülkelerde satın alınan kurbanlıklar etrafı çitlerle çevrili sahrada yani açık besi alanında otlatılıyor. Yani kurbanlar için özel bir şekilde ot, yem, su almak gibi bir ihtiyaç olmadığı için kurbanlara ekstra bir harcama yapılmıyor.

Vekaleten kurban bağışı için bağış nasıl yapılır-iddef-2019

Hangi Kurumlar Kurban Bağışı Alıyor?

Vekalet yoluyla gerçekleşecek kurban kesimleri bağışçıları da güvenilir kurum ve kuruluş bulma konusunda her kurban döneminde arayışa yöneltiyor. Vekaleten kurban kesimi yapan kuruluşlar içinde olan İDDEF 15 yıldır güven ve şeffaflık içinde bağışçılarından emanet aldığı kurbanlıkları büyük bir hassasiyet içinde kesiyor ve dağıtıyor. 

İnsani yardım çalışmalarında bulunan kamu ile özel kurum ve kuruluşları dünyanın birçok bölgesinde kurban kesim programı gerçekleştiriyor. İDDEF de kurban bağışı alan kurumlar içinde özel yerini koruyarak İslami eğitim ve insani yardım çalışmalarını sürdürüyor. 

İDDEF, kurulduğu günden beri bağımsız ve yasal olarak gerçekleştirilen periyodik finansal denetimlerden başarıyla geçiyor ve kurum bu durumu şu sözlerle ifade ediyor: “Bu başarının ardında Allah'tan korkumuz ve bağışçılarımızın bize olan güvenine saygımız yatmaktadır. Şeffaflık ve hesap verebilirlik temel ilkelerimizdendir. Bununla birlikte mali hesaplarımızı kanunların öngördüğü şekilde ve büyük bir titizlikle tutuyoruz.

Vekaleten-kurban-bağışı-için-bağış-nasıl-yapılır-iddef-2019-(4)

Bağış Zekat Olur mu?

İster yurt içi isterse yurt dışı olsun bir kişinin yapacağı vacip kurban bağışı zekat yerine sayılamaz. Zekat, İslam’ın beş şartından olup mali bir farz ibadettir. Nakit para ve gıda üzerinde de verilebilen zekat; cami, mescit, medrese, okul ve yurt yapım ve eşya ihtiyaçları için verilemediği gibi bu eserlerde okuyan kişiye verebilir. Yani zekat ayrı bir farz ibaret, kurban ise ayrı bir vacip ibarettir.Sıkça Sorulan Sorular