TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Vekaleten Kurban Bağışı İçin Bağış Nasıl Yapılır?

İDDEF, 2023 yılı vekalet yoluyla kurban kesim fiyatlarını küçükbaş 2500 TL, büyükbaş hisse ise 2200 TL olarak açıkladı. Peki, İDDEF’e kurban bağışı nasıl yapılıyor, kurban fiyatları hangi uygulamalarla uygun tutuluyor?

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) 2023 yılı yurt dışı kurban organizasyonunu “Kardeşinle Kurbanını Paylaş” sloganıyla Afrika, Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’daki 55 ülke 309 gerçekleştirecek. Afrika ülkesi Gine’den Asya ülkesi Pakistan’a uzanacak kurban yolculuğu, Balkanlar ve Ortadoğu’yu kapsayacak. 2022 yılı kurban programı kapsamında bağışçılarının emanet ettiği 84 bin 339 hisse kurbanı bizzat kesim ve dağıtım işlemleriyle birlikte 3 milyon 692 bin gerçek ihtiyaç sahibine ulaştıran İDDEF, ümmet emanetlerini omuzlayarak yeniden uzun yolculuklara çıkıyor. Siz de vacip kurban bağışlarınızı eti belki de bayramdan bayrama sofrasında gören Müslüman kardeşlerinize ulaştırarak yüzleri güldürebilir, yoksul ve mazlum kimselerin hayır duasını alabilirsiniz.


Not: 2024 yılı vacip kurban organizasyonu kurban fiyatları kurban bayramına 2-3 ay kala açıklanacaktır.

Kurban Bağışı yap

Vekaleten kurban bağışı için bağış nasıl yapılır-iddef-2019

2023 Yılı Kurbanlık Fiyatları Ne Kadar?

İnsani yardım çalışmalarında bulunan birçok kurum ve sivil toplum kuruluşu 2023 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedellerini belirledi. Merak edilen 2023 kurbanlık fiyatları İDDEF tarafından da açıklanırken, İDDEF aracılığıyla kurban bağışı yapmak isteyen hayırseverler küçükbaş kurbanlık için 2500 TL, büyükbaş hisse kurbanlık içinse 2200 TL ödeyerek kurbanını ümmet coğrafyasına ulaştırabiliyor. Peki, İDDEF’in kurban kesim bedellerinin uygun miktarda tutulabilmesini sağlayan etkenler neler? Kurban 2023 çalışmalarına 2022 yılı Kurban Bayramı’nın hemen ardından başlayan İDDEF, kurban bayramına üç ay kala bizzat bölgeye giden ekipleri ile medreselerindeki hocalarının birlikte çalışmasıyla çobanlarla bağlantı kuruyor. 14 yılın verdiği güven, bilinirlilik ve titiz çalışmayla kurbanlar hiçbir aracı kurum veya kuruluşla çalışılmadan satın alınıyor. Böylece küçükbaş kurbanlık fiyatları yani kurbanlık koç veya koyun fiyatları ile kurbanlık hisse fiyatları yıl boyunca sabit ve uygun miktarda kalıyor.


Yurt dışı Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Vekalet yoluyla yurt dışında kurban kesmek isteyen hayırseverler çok kolay ve basit bir şekilde www.iddef.org internet sitesi üzerinden bağış yap butonuna tıklayarak kredi kartı ile ödemeyi gerçekleştirerek vekaletini verebiliyor. Bir diğer ödeme yolunu kullanmak isteyen bağışçılar ise ilgili hesap numaralarına EFT/Havale yoluyla kesmek istedikleri küçükbaş veya hisse kurban bedelini gönderebiliyor. Bağışçılar aynı zamanda şube merkezlerinden de elden bağış bedelini teslim ederek bağışını yapabilecekleri gibi İDDEF’in 0212 621 0065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alabiliyor. Kurbanlık fiyatları 2022 kapsamında kurban bedellerini sabit tutan İDDEF, vacip kurban küçükbaş ve vacip kurban büyükbaş olarak bağışçılarının emanetlerini omuzlanarak İslami usul ve kaidelere göre kesim ve dağıtımlarını yapıyor. Kurbanlık hisse fiyatları 2500 ve 2200 TL olarak açıklanmakla birlikte, büyükbaş hisseli kurbanlık yedi kişi tarafından yerine getiriliyor. İDDEF ekiplerince yedi isim okunuyor ve üç kez tekbir getirilmesiyle kasap; Bismillahi Allahü Ekber diyerek kurbanı kesiyor.

Vekaleten kurban bağışı için bağış nasıl yapılır-iddef-2019

Kurban Bağışı Ne Kadar?

Kurban bağışı kabul eden yani kurban bağışı alan kurumlar arasında bulunan İDDEF, 14 yıllık şeffaflık, güven ve tecrübesiyle birlikte kurulduğu günden beri bağımsız ve yasal olarak gerçekleştirilen periyodik finansal denetimlerden başarıyla geçen bir kurum olarak bağışçılarının vekaletini alarak kurban kesim ve dağıtım işlemlerini gerçekleştiriyor. EFT/Havale, şube merkezlerinden elden bağışla birlikte online kurban bağışı alan İDDEF, ödemeye geçmeden önce ‘İDDEF görevlisini vekil tayin ettim’ ibaresinin seçili olduğu ekrandaki bağış yap butonunu tıklayarak bir sonraki aşama olan ödeme sayfasına geçiyor. Vekaletle kurbanlık fiyatları İDDEF tarafından yıl başında belirleniyor ve içinde bulunduğumuz yıl boyunca fiyatlar yaşanan kur dalgalanmalarından etkilenmiyor. Örneğin İDDEF tarafından 2023 kurban vekalet ücreti küçükbaş kurbanlıkta 2500 TL, büyükbaş hisse kurbanlıkta ise 2200 TL olarak belirlendi.


Kurban bağış kurumları içinde yer alan İDDEF, kurbanlıkların alımını üç ay önceden gerçekleştiriyor ve ülkelere gidecek ekiplerine, ülkedeki görevli hocalarına, kasaplarına, poşetlerine, dağıtılacak kişilere verilen kartlarına kadar her şeyi hazırlıyor. Kurbanlık hisse fiyatları 2023 için bir sonraki yıla kadar değişkenlik göstermezken, Kurban Bayramı’na üç ay kala alınan kurbanlıkların da bakımı ve beslenmesi planlamış oluyor. İDDEF tarafından kesim yapılacak ülkelerde satın alınan kurbanlıklar etrafı çitlerle çevrili sahrada yani açık besi alanında otlatılıyor. Yani kurbanlar için özel bir şekilde ot, yem, su almak gibi bir ihtiyaç olmadığı için kurbanlara ekstra bir harcama yapılmıyor.

Vekaleten kurban bağışı için bağış nasıl yapılır-iddef-2019

Hangi Kurumlar Kurban Bağışı Alıyor?

Vekalet yoluyla gerçekleşecek kurban kesimleri bağışçıları da güvenilir kurum ve kuruluş bulma konusunda her kurban döneminde arayışa yöneltiyor. İDDEF 14 yıldır güven ve şeffaflık içinde bağışçılarından emanet aldığı kurbanlıkları büyük bir hassasiyet içinde kesiyor ve dağıtıyor. İnsani yardım çalışmalarında bulunan kamu ile özel kurum ve kuruluşları dünyanın birçok bölgesinde kurban kesim programı gerçekleştiriyor. İDDEF de kurban bağışı alan kurumlar içinde özel yerini koruyarak İslami eğitim ve insani yardım çalışmalarını sürdürüyor. İDDEF, kurulduğu günden beri bağımsız ve yasal olarak gerçekleştirilen periyodik finansal denetimlerden başarıyla geçiyor ve kurum bu durumu şu sözlerle ifade ediyor: “Bu başarının ardında Allah'tan korkumuz ve bağışçılarımızın bize olan güvenine saygımız yatmaktadır. Şeffaflık ve hesap verebilirlik temel ilkelerimizdendir. Bununla birlikte mali hesaplarımızı kanunların öngördüğü şekilde ve büyük bir titizlikle tutuyoruz.

Vekaleten-kurban-bağışı-için-bağış-nasıl-yapılır-iddef-2019-(4)

Bağış Zekat Olur mu?

İster yurt içi isterse yurt dışı olsun bir kişinin yapacağı vacip kurban bağışı zekat yerine sayılamaz. Zekat, İslam’ın beş şartından olup mali bir farz ibadettir. Nakit para ve gıda üzerinde de verilebilen zekat; cami, mescit, medrese, okul ve yurt yapım ve eşya ihtiyaçları için verilemediği gibi bu eserlerde okuyan kişiye verebilir. Yani zekat ayrı bir farz ibaret, kurban ise ayrı bir vacip ibarettir.Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU