TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Kurban Bağışı ve Fiyatları

Kurban Bağışı ve Fiyatları

Kurban Bağış Yap

İDDEF'in Kurban Bayramı ile birlikte yıl boyu kurban kesim ve dağıtımları sürüyor. Siz de kurbanınızı İDDEF'e emanet ederek paylaşmanın bereket ve güzelliğini yaşayabilir, binlerce kilometre uzaklıktaki kardeşinize emanetinizi ulaştırabilirsiniz.


İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak “Paylaş Kurbanını Kardeşinle” sloganıyla düzenlediğimiz 2024 Vacip Kurban organizasyonunda Afrika, Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’daki 47 ülke 309 bölgede hayırseverlerimizin emanet ettiği 84 bin 385 hisse kurbanı 3 milyon 544 bin gerçek ihtiyaç sahibine ulaştırarak mazlum ve yoksul kimseleri sevindirdik. 15 yılın verdiği güven ve tecrübeyle hiçbir aracı kurumla çalışmadan kurbanlıkları ilk elden İslami usul ve kaidelere uygun şekilde keserek veteriner kontrolünün ardından dağıtımını tamamlayıp, çalışmalarımızı ülkelere giden ekiplerimiz ve yerel görevlilerimizle gerçekleştirdik. 


İDDEF Kurban Bağışı: İhtiyaç Sahiplerine Umut Işığı Olun!

Kurban bağışı, Kurban Bayramını ihtiyaç sahipleri nezdinde adeta bayram yapan bir olgudur. Eğitim ve insani yardım çalışmalarıyla yıl boyunca düzenli olarak kurban keseceği ülke ve bölgelerde olmak üzere, adak, akika ve şükür kurbanlarını yıl boyunca keserek gerçek ihtiyaç sahiplerine teslim ediyoruz. 

Sadece kurban organizasyonunda değil senenin tüm günleri yerel görevli ve hocalarımızla sahada olarak eğitim, kalıcı eser ve insani yardım çalışması yapıyor; medrese talebelerine ve onların yoksul ailelerine, civar ve bölgedeki ihtiyaç sahiplerine hayırseverlerin kurban ikramlarını ulaştırıyoruz. İDDEF olarak, her yıl olduğu gibi 2024 yılında da Afrika, Asya, Balkanlar ve Ortadoğu’da 47 ülke 309 bölgede kurban kesim ve dağıtım organizasyonunu gerçekleştirdik. Adak, akika, şükür, sadaka, ruhuna hediye ve şifa kurbanları ile yıl boyunca kurbanın paylaşma bereketi devam ediyor. Özellikle Asya ve Afrika kurban bağışı büyük bir ihtiyaca cevap verdiği gibi İslam'ın en güzel yönü olun birlik ve beraberliği tahsis ediyor.

İDDEF, Kurban’da Milyonlarca İhtiyaç Sahibine Ulaştı (5)

Kurbanınızı bu bayram da kardeşlik için paylaşın; bağışlarınızla dünyanın dört bir yanında iyiliği yaşatın anlayışıyla kurban bağışı 2024 yılı çalışmalarını ülkelere giden ekiplerimiz ve yıl boyunca görevli olan yerel hocalarımızla tamamladık. Hiçbir aracı kurumla çalışmadan ilk elden gerçekleşen kesim ve dağıtım işlemleriyle kardeşlerimize ikramlarınızı teslim ettik. Siz de bereket ve şükürle kurbanınızı kardeşinizle paylaşarak onlara umut ışığı oldunuz.

İDDEF 2024 yurtdışı kurban organizasyonu -2

Kurban Bağışı Fiyatları: Yardım Etmek İçin Uygun Seçenekler

Kurban bağış fiyatları her yıl değişmekle birlikte İDDEF nezdinde en uygun şekilde tutulmaya çalışılıyor. 2024 kurban çalışmalarına 2023 yılı Kurban Bayramı’nın hemen ardından başlayan İDDEF, kurban bayramına üç ila altı ay kala bizzat bölgeye giden ekipleri ile medreselerindeki hocalarının birlikte çalışmasıyla çobanlarla bağlantı kuruyor. 

Yılların verdiği güven, bilinirlilik ve titiz çalışmayla kurbanları hiçbir aracı kurum veya kuruluşla çalışmadan satın alan İDDEF, kurban kesim ibadetini ise beş aşamada gerçekleştiriyor. Kurban alımı, vekalet verilmesi, İslami usul ve kaidelerle kurban kesilmesi, SMS gönderimi ve kurban dağıtımıyla bir bağışçının kurban ibadeti yerine geliyor.
   

Yurtdışı kurban bağışı vermek için muhtaç kimselere ve yerlere ulaştıran, denetimlerden geçen ve güvenilir bir kurum olmasına dikkat ederek size uygun olanı tercih edebilirsiniz. İDDEF, 15 yıllık güven ve tecrübesiyle bir kurban bayramında daha mazlum coğrafyalara yol alıyor. Kurban kesimlerini ülkelere giden ekipleri, yerel görevliler ve hocalar ile birlikte kesen İDDEF, veteriner kontrolünden geçirip, eşit şekilde pay ederek, belirlenen gerçek ihtiyaç sahibi ailelere kurban etini bizzat dağıtarak ikram ediyor. 

Kurban kesim ve dağıtım çalışmaları Kurban Bayramı’nın 3. Günü ikindi vaktine kadar devam ederken, kurbanı kesilen her bağışçıya SMS aracılığıyla bilgilendirme ve kurban kesim videosu gönderiliyor. İDDEF, yıl boyunca yurtdışındaki gerçek ihtiyaç sahiplerine insani yardım ulaştırıyor. Her Kurban bayramında ise yolları gözleyen yoksul kimseler için yola çıkıyor. Siz de özellikle Afrika ve Asya ülkelerinde bayramdan bayrama evine et giren ailelerin bulunduğunu bilerek, vacip kurban ibadetinizi yurtdışında gerçekleştirebilirsiniz. 

kurban-2024-iddef-afrika-nijerya

Kurbanlar Yoksul ve Mazlum Kardeşlerimize Dağıtılıyor

İDDEF kurban bağışı çalışmalarını, 2009’dan bu yana güvenilirlik ve şeffaflık ilkesiyle ‘Emanetiniz emanetimiz, hassasiyetiniz hassasiyetimizdir’ diyerek derin bir titizlikle yerine getirmeye devam ediyor. 2024 yılı vekalet yoluyla kurban kesim faaliyetlerini de dünyanın dört bir yanındaki 47 ülke 309 bölgede gerçekleştiren İDDEF, kurban kesme işlemini yurt dışındaki yoksul ve mazlum kardeşleri için yerine getirmek isteyenlerin emanetini omuzluyor. İDDEF gönüllüleri tarafından omuzlanan ve ümmetin emaneti olan kurban bağışları ise büyük bir hassasiyet ve sorumluluk duygusuyla yine bizzat İDDEF hocaları, gönülleri ve ülkelerdeki yerel görevlileri nezaretinde kesilip eşit olarak pay edilerek önceden tespit edilen gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Hiçbir aracı kurumla çalışmayan İDDEF, kurban emanetlerini tek tek teslim ediyor. 

İDDEF 2024 yurtdışı kurban organizasyonu -3

Kurbanlarınız Nasıl Kesiliyor?

Hiçbir aracı kurum ile çalışmadan, bağışçılarının kurbanlıklarının alım, kesim ve dağıtım işlemlerini ilk elden gerçekleştiren İDDEF, vacip kurban organizasyonu kapsamında kurban kesilecek olan Afrika, Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’daki ülkelere bizzat aylar öncesinden giderek yerel görevlileri ile birlikte titizlikle seçilen kurbanlıkları satın alıyor. 

Kurban Bayramından birkaç gün önce azim ve gayret içinde ümmetin emanetlerini gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere ülkelere giden deneyimli görevliler bizzat kurban organizasyonunun başında bulunarak, kurbanlıkların Bayram namazının ardından İslami usul ve kaidelere göre kesilme işlemini başlatıyor. 

Kesilen etler veteriner kontrolünden geçirilip pay edildikten sonra başta İDDEF’e ait medreselerin bulunduğu bölgeler olmak üzere, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. İDDEF'in Türkiye'den kesim ve dağıtım yapılacak ülkelere giden ekipleri ile bölgelerdeki yerel görevlileri hummalı bir çalışmayla dağıtımları yapıyor ve selamlarınızı iletiyor.


Kurban Organizasyonu Nasıl Gerçekleşiyor?

Kurban kesim ibadeti belirli aşamalarda gerçekleşiyor. Kurban alımı, vekalet verilmesi, kurban kesilmesi, SMS gönderimi ve kurban dağıtımıyla bir bağışçının kurban ibadeti yerine geliyor. Vekaletlerin verilmesiyle İDDEF, kurban olma kriterlerini taşıyan kurbanlıkları titizlikle seçiyor ve satın alıyor. Bayramın ilk günü başlayarak kurbanlar İslami usul ve kaidelere göre kesiliyor.

Kurbanlıkların kesildiğine dair bilgi, SMS yoluyla tüm bağışçılarımıza bildiriliyor. Kurbanlıklar eşit bir şekilde pay edilerek yüzbinlerce ihtiyaç sahibi kardeşimize ulaştırılıyor.  

Kurban kesimlerinden görüntü alabilmek için kamera ve diğer tüm altyapı çalışmalarını tamamlayan İDDEF, kurban kesim anları ise video kaydına aldığı gibi bu sene de kurban kesim görüntülerinin hepsini bağışçılarına, mücbir (doğal afet, kaza vb.) bir sebep olmadığı müddetçe ulaştıracak. 2024 vacip kurban organizasyonunda söz vermediğimiz halde yüzde 99.9 oranında videolar bağışçılarımıza gönderildi. Kurban organizasyonunun tamamlanmasıyla gönüllerin bir olduğu, sofralara et girdiği ve ümmet bilincinin pekiştiği mübarek günü neşe, coşku, sevinç ve bereketiyle bir arada yaşıyoruz. 


Kurbanınızı Nasıl Bağışlayabilirsiniz?

2024 kurban bağış fiyatları büyükbaş hisse 3000 TL, küçükbaş 3500 TL'dir. Kurban Bayramı ve yıl boyu kesilen kurban bedelleri sabittir. Kurban bağışlarınızı www.iddef.org internet sitesi üzerinden, hesap numaralarına EFT/Fast/Havale yoluyla; genel merkezimizi veya il/ilçelerdeki temsilciliklerimizi ziyaret ederek ya da 0212 621 0065 numaralı çağrı merkezimizden detaylı bilgi alarak yapabilirsiniz. 

Kurban Bağışı Yapmak Caiz Midir?

Her yıl kardeşlik mutluluğunu ve paylaşma heyecanını yaşadığımız Kurban bayramında hayırseverler kurbanını yurtdışındaki kardeşleri için bağışlıyor. Bağış yapmaya karar veren kişi özellikle kurban bağışı yapmak caiz midir? sorusunu kendisine soruyor.

Öncelikle güvenilir kurban bağışı ile birlikte yani kurbanın gerçekten yerine ulaşması ile birlikte bu konunun ehemmiyeti ortaya çıkıyor. En güvenilir kurban bağışı bir Müslümanın araştırmak ile hükümlü olduğu bir konudur. Sadece yıldan yıla kurban için Afrika ve Asya'ya giden değil tüm yıl boyunca diğer çalışmalarıyla sahada olan kurum çok önemlidir. 

Ayrıca caiz konusundaki temel husus kesim ve dağıtımın yapılacağı yerdeki ‘ihtiyaç’ meselesidir. Yurtdışında yokluk ve yoksulluk içinde yaşayan din kardeşlerimize vacip veya adak/akika/şükür kurban bağışlarınızı ulaştırması için çeşitli kurumlara vekalet verebilirsiniz. Bu konudaki tek şart, bağışlanan kurbanın ilgili kurum tarafından gaye ve fayda ile birlikte İslami usul ve kaidelere göre kesilmesidir. Kurban etini güler yüz, samimiyet ve selamla birlikte naif bir şekilde teslim edilmesidir.
   

Kurban Bağışı Nerelere Yapılır?

Kurban bağışı alan kurumlar içinde olan İDDEF, bağışlarınızı Afrika, Asya, Balkanlar ve Ortadoğu’daki ülkelerde keserek eşit pay halinde gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Kurban bağışı nerelere yapılır diye incelediğimizde en temel hususun kurumun kurban organizasyonu yapılan bölgeleri her yönden iyi tanımasından geçtiğini görürüz. Yani seneden seneye kurban için Afrika, Asya ve Balkanlar'a giden kurumlar bölgeyi tanımadığından organizasyonda aksaklık yaşayabilir. Ancak 2009 yılından bu yana tüm yıl boyunca sahada olan İDDEF, kurban bayramında da aynı kadrolarla çalışmasını tamamlıyor. 

Yıl boyu eğitim ve kalıcı eserler vasıtasıyla sahada olunduğu için bu kadrolarla tam bir çalışma gerçekleştiriyor. Ülkelerdeki görevli hocalar vasıtasıyla hangi bölgede, hangi köyde ihtiyaç var önce bunun tespiti yapılıyor. Bu analiz yapıldıktan sonra teknik belgeler genel merkeze geliyor.

Özetle şunu diyebiliriz; Kurban bağışı güvenli gıdaya ulaşamayan, yoksullukla mücadele eden ve fakir olan yerlere yapıldığı gibi, bağımsız kuruluşlarca denetlenen, güven ve şeffaflık içinde kurban kesen, bağışçı ile kurum arasında güven ilişkisi kurulan tüm kurumlara bağış yapılabilir.

Bu vesileyle sen de kurban bağışla dünyanın birçok mazlum coğrafyasındaki kardeşlerinin kalbinde mutluluk ol!


İDDEF'e Kurban Bağışının Faydaları

Afrika ve Asya bölgelerinde kurban organizasyonu yapmak altyapı, tecrübe ve istikrar ister. Kamu Yararına Çalışan Dernek statüsü bulanan İDDEF, 2009 yılından bu yana güvenilir, hesap verilebilir ve şeffaf çalışmasına her alanda olduğu gibi kurban organizasyonunda da göstermiştir.

Nihai amacı eğitim ve insani yardım çalışması olan İDDEF, sene boyunca Afrika ve Asya'da sahada olduğu için hangi ülkenin, hangi bölgenin ve hangi köyün nüfus, sosyal ve ihtiyaç durumunu çok iyi bilmektedir. Ülkelerdeki temsilci ve yerel görevlileri ile çalışmaları raporlar doğrultusunda gerçekleştiren İDDEF, medreselerde ilim tahsil eden talebelere, onların ihtiyaç sahibi ailelerine ve yüzbinlerce ihtiyaç sahibine hayırseverlerin kurban emanetini ulaştırmaktadır. Her bir bağışınızla merkez, kasaba ve köydeki çocuklar ve aileler et yiyebildiği gibi, ücretsiz eğitim alan çocuklar ve gençler protein beslenmesi sağlamaktadır.

İDDEF, Kurban’da Milyonlarca İhtiyaç Sahibine Ulaştı (9)

2024 Kurban Organizasyonunda 3.5 Milyon İhtiyaç Sahibine Ulaştık

2024 yılında "Paylaş Kurbanını Kardeşinle" sloganıyla yola çıkan İDDEF ekipleri, emanet edilen 84 bin 385 hisseyi 47 ülke 309 bölgede 3 milyon 544 bin gerçek ihtiyaç sahibine ulaştırdı. Kurbanın İslami usul ve kaidelere göre kesilmesini ve başta medrese talebeleri olmak üzere önceden belirlenmiş ihtiyaç sahiplerine dağıtımını gerçekleştirdi.

Her Bağışçıya Kesim Videosu Gönderildi

Emanet sahiplerine kurban kesimlerinin gerçekleştirildiğine dair bilgilendirme mesajı gönderdi ve bağışçılar ayrıca internet sitesi üzerinden kurban vekaleti sorgulama sistemiyle kurbanlarının nerede kesildiğini öğrendi. Bilgilendirme mesajının ve kurbanların hangi ülkede kesildiği bilgisini sunmamızın yanında kurban kesim anını ülkelere giden ve orada bulunan görevlilerimiz sayesinde video ile kayıt altına aldırdık. Kurban Bayramı’nın hemen ardından İDDEF ekiplerinin özverili çalışmasıyla her kesim videosu bağışçıya SMS ile gönderildi. SMS’teki linki tıklayan bağışçılar iddef.org sitesinde kurban kesim videosunu izledi. İsteyen bağışçı indirme butonu sayesinde videosunu akıllı cep telefonuna ya da bilgisayarına indirdi.

Sıkça Sorulan Sorular