TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Kurban Hissesi Kimlere Verilir? Kurban Hissesi Ne Kadar?

Kurban hissesi kimlere verilir, kurban hissesi ne kadar gibi soruları cevapladığımız kapsamlı kurban hissesi rehberi için hemen İDDEF’i ziyaret edebilirsiniz.

Kurban ibadetinin mahiyeti ve hükmü nedir diye baktığımızda sözlükte yakınlaşma anlamı taşır. Dolayısıyla Allah-u Teala’ya (c.c.) yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban küçükbaş ve büyükbaş olarak ayrılır. Koyun, keçi, koç küçükbaş; sığır, inek, manda ve deve ise büyükbaş kurbanlık hayvandır. Küçükbaş hayvanları tek kişi üstlenip keserken, yani bir kişi bir küçükbaşa girerken, 7 kişiye kadar ise büyükbaş hayvana ortak olarak girebilir. Kurban hissesi büyükbaş hayvanda en fazla 7 hisseye kadar üstlenilir.

Kurban Hissesi Kimlere Verilir?

Kurban, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Büyükbaş kurbana ortak olarak giren kişi kendisine verilen kurban etinden üçe taksim ederek 3’te 2’sini yoksullara dağıtıp, bir bölümünü de kendisine bırakır. Ayrıca Hanefî mezhebine göre kurban etinin tamamı da evde bırakılabilir. Ancak kurban paylaşma, yardımlaşma anlamında bir ibadet olduğu için muhtaçlar ile ikramlaşmak makbuldür. Öte yandan Küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık hayvanları kendileri kesip dağıtabildiği gibi dünyanın çeşitli bölgelerinde güvenli gıdaya ulaşamayan, seneden seneye et yiyebilen, açlık ve yoklukla mücadele eden kişilere verilebilir. Kurban eti fakirlere, yoksullara, yolda kalmışlara verilmesi yani kısacası ihtiyaç sahibi birinin boğazından geçmesi en anlamlısıdır.

İDDEF-kurban-hissesi-kimlere-verilir (4)

Kurban Hissesi Nasıl Belirlenir?

Gerek vacip kurban bayramında gerekse de yıl içinde adak, akika, şükür, sadaka, ruhuna kurban gibi kurban kesimleri olsun hisse sayısı değişmez. Kurban hissesi nasıl belirlenir? sorusuna cevap verdiğimizde ise ortaya küçükbaş kurban mı yoksa büyükbaş mı diye incelemek gerekiyor. Küçükbaş kurban tek hisse sayılır, büyükbaş kurban ise 7 kişiye kadar hisse ortaklığı olabilir. Örneğin 7 kişi bir büyükbaş hayvan kesildiğinde kemiklerin sıyrılmasıyla kalan et eşit olarak 7’ye ayrılır. Bu da kişi başı büyükbaş hayvanın büyüklüğüne göre değişmekle birlikte 20 ila 25 kg arasında bir et miktarına karşılık gelmektedir.

Kurban Hissesi En Az Kaç Kilo Olmalı?

Dünyanın birçok yerinde küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıkların cins olarak farklılıkları vardır. Örneğin Türkiye’de 700 kilo olan bir inek kurbanlık olarak seçilip 7 kişi hisseye girdiğinde yaklaşık kişi başı 20-25 kilo arası et alır. Kurban hissesi en az kaç kilo olmalı diye baktığımızda kurbanından 30 kilo et alan kişi bunun 20 kilosunu dağıtır, 10 kilosunu da insiyatifinde değerlendirir. Afrika’da bir büyükbaş kurban kesildikten sonra 150 kg ortalama, küçükbaşlarda ise ortalama 25 kg civarıdır. Kurbanını bağışlayarak Afrika’da kesen kişi ise kurbanının etinin tamamını dağıtmış olur.

İDDEF-kurban-hissesi-kimlere-verilir (6)

Kurban Hissesi Kaç Kişi Olur?

Büyükbaş kurban en fazla 7 hisseye bölünür yani 7 kişi tarafından kesilir. Ancak 4, 5 veya 6 kişi tarafından kesilebileceği gibi bir kişi bir büyükbaş hayvan da kesebilir. Kurban hissesi kaç kişi olur sorusuna büyükbaş kurbanlık hayvan için 1 ila 7 arasında değişir diyerek cevaplayabiliriz.

Kurban Hissesi Ne Kadar?

Küçükbaş veya büyükbaş kurbanlıklar ekonomik değişim ve güncellemelerle beraber farklılık göstermektedir. Kurban hissesi ne kadar diye baktığımızda İDDEF’in yurtdışı kurban fiyatları 2024 yılı için küçükbaş 3500 TL, büyükbaş hisse 3000 TL’dir. En ucuz kurban bağışı alan kurumlar içinde yer alan İDDEF bunu, kurban alımlarını 2-3 ay önceden bizzat ülkelere giden ekipleri ile gerçekleştirmesi, hiçbir aracı kurumla çalışmadan alım, kesim ve dağıtım çalışmalarını kendi yapması nedeniyle kurban bağışı yapılabilecek yerler içinde ilk sıralarda yer alıyor.

Kurban Bağışı yap

Kurban Hissesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Eğer küçükbaş kurbanınızı kendiniz kesiyorsanız kurban vasıflarına taşıyıp taşımadığına dikkat etmelisiniz. Bir başkasına kestiriyor veya bir kuruma bağışlıyorsanız güven, hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkelerine hassasiyet göstermeniz gerekir. Türkiye’de akraba, arkadaş yada kurban organizasyonu yapan kişilerle büyükbaş hisse kurban girişiminiz varsa yine ilk olarak kurbanlık vasıflarına, İslami usul ve kaidelere özen göstermenizle birlikte hissenizi alırken kalbiniz ve vicdanınız rahat, helalleşerek ortaklığı sonlandırmalısınız. Çünkü şuna az et gitti, buna etin şu bölümünden gitti gibi bir rahatsızlık duyarsanız kurban ibadetine zarar verirsiniz. Ancak kurbanınızın tamamını bağışlıyorsanız bu durum olmaz ve bağışla birlikte tüm kurbanın etinin yoksulların boğazından geçmesine sevinmelisiniz. Kurban bağışı alan kurumlar içinde olan İDDEF, denetim, güven, şeffaflık ve Allah’tan korkuyla birlikte bağışlarınızı Afrika, Asya, Balkanlar ve Ortadoğu’daki ülkelerde keserek eşit pay halinde gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Kurban hissenizin tamamı güvenli gıdaya ulaşamayan, yoksullukla mücadele eden ve fakir olan, Allah yolunda ilim tahsil eden kişilerin boğazından geçiyor.

İDDEF-kurban-hissesi-kimlere-verilir (3)