TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI
Vacip kurban ibadetinizi İslami usüllere uygun şekilde, sizleri bekleyen kardeşlerinizin yüzünde tebessüm oluşturarak güvenle yapabilirsiniz.

Kardeşinle Kurbanını Paylaş! Muhabbetle, Bereketle, Şükürle


2021 vacip kurban organizasyonu için hazırlıklarını sürdüren İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) “Kardeşinle Kurbanını Paylaş” sloganıyla gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşacak. Siz de hisseli kurban bağışında bulunarak gerçek ihtiyaç sahiplerini sevindirebilirsiniz. Kurbanlık bağış olarak yaptığınız ibadet, Müslüman kardeşlerinizle aranızdaki bağı kuvvetlendiriyor, dünyanın bir ucundan bir ucuna kurulan gönül köprüsünde farz ibadet yerine geliyor, kardeşlik pekişiyor. İDDEF yılların vermiş olduğu tecrübe, bağımsız ve yasal olarak gerçekleştirilen denetimler çerçevesinde güvenilir bağış kurumları arasında yer alıyor.


Yoksulların ve Mazlumların Yüzü Bu Yıl da Gülecek

İDDEF, 12 yıldır olduğu gibi bu yıl da vekiliniz olarak kurbanlarınızı özellikle kurban bağış yerleri kapsamındaki Afrika, Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’daki 40 ülke 264 bölgede ihtiyaç sahibi Müslüman kardeşlerimize ulaştırmak için yola çıkacak. 2021 yılı çalışmalarını sürdüren İDDEF, dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerini ve mazlumları sevindirecek. İDDEF, Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında vacip kurban organizasyonu hazırlıklarını tamamlarken Türkiye'den ülkelere gidecek ekipleri ve ülkelerdeki yerel görevlileri ile hiçbir aracı kurumla çalışmadan kurban kesim ve dağıtım çalışmalarını gerçekleştirecek.
   


Kurbanını İDDEF'e Emanet Et, Kardeşini Mutlu Et

Bir Kurban Bayramına daha adımlarken, kalpleri fethetmeye, gönüllere girmeye hazır mısınız? Ramazan bereketini hayırsever bağışçılarımızın desteğiyle 33 ülkede yüzbinlerce kişiye yardım ulaştırıp, sıcak iftar yemeği paylaşarak yaşadık. Şimdi ise heyecanımız Kurban Bayramı için; çünkü ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz bizi bekliyor. Sizlerin bağışlarıyla gerçekleştireceğimiz kurban organizasyonuyla birlik ve beraberlik duyguları, paylaşma, mutluluk ve infak zirveye çıkacak. Siz de kurban ibadetinizi İslami usüllere uygun şekilde uzak diyarlardaki kardeşlerinizin yüzünde tebessüm oluşturarak güvenle yapabilirsiniz. 

iddef-kurban-2018-3

Kurban Organizasyonu Nasıl Gerçekleşecek?

Kurban kesim ibadeti ise 5 aşamada gerçekleşiyor. Kurban alımı, vekalet verilmesi, kurban kesilmesi, SMS gönderimi ve kurban dağıtımıyla bir bağışçının kurban ibadeti yerine geliyor. Vekaletlerin verilmesiyle İDDEF, kurban olma kriterlerini taşıyan kurbanlıkları titizlikle seçiyor ve satın alıyor. Bayramın ilk günü kurbanlar İslami usul ve kaidelere göre kesiliyor. Kurbanlıkların kesildiğine dair bilgi, SMS yoluyla tüm bağışçılarımıza bildiriliyor. Kurbanlıklar eşit bir şekilde pay edilerek yüzbinlerce ihtiyaç sahibi kardeşimize ulaştırılıyor. Kurban kesim anları ise video kaydına alınıyor. 2020 vacip kurban organizasyonunda söz vermediğimiz halde yüzde 95 oranında videolar bağışçılarımıza gönderildi. Oluşabilecek teknik ve fiziki şartlar nedeniyle 2021 yılı için de söz vermemekle birlikte tüm kurban kesim anlarını video kaydına alıyoruz. Kurban organizasyonunun tamamlanmasıyla gönüllerin bir olduğu, sofralara et girdiği ve ümmet bilincinin pekiştiği mübarek günü neşe, coşku, sevinç ve bereketiyle bir arada yaşıyoruz.

iddef-kurban-2020-yenifoto

Allah-u Teala Hac Suresi, 27 ve 28. Ayette mealen şöyle buyurur; “İnsanlara hac ibadetini duyur; gerek yaya olarak gerekse yorgun argın develer üzerinde uzak yollardan gelerek sana ulaşsınlar. Böylece kendi yararlarını açık seçik görsünler ve Allah’ın onlara rızık olarak verdiği, belirlenen günlerde kesecekleri kurbanlık hayvanlar üzerine O’nun adını ansınlar. Artık onlardan hem kendiniz yiyin hem sıkıntı içindeki yoksulları doyurun.”

iddef-kurban-2020-yenifoto-4

2021 Kurban Fiyatları Ne Kadar?

İDDEF, kurban fiyatları için açıklamada bulundu ve bu bayram küçükbaş kurban bedelini 800 TL, büyükbaş hisse bedelini ise 700 TL olarak belirledi. Bu bayram siz de İDDEF’i vekil tayin ederek kurbanlarınızı Afrika, Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’daki ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsiniz.

Küçükbaş Kurban Bağışı yap

Kurbanınızı Nasıl Bağışlayabilirsiniz?

Kurban bağışlarınızı www.iddef.org internet sitesi üzerinden, hesap numaralarına EFT/Havale yoluyla, şube merkezlerimizi ziyaret ederek ya da federasyonumuzun 0212 621 0065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak yapabilirsiniz.
    
2020 Kurban Organizasyonunda 2.8 Milyon İhtiyaç Sahibine Ulaştık

2020 yılında "Kardeşinle Kurbanını Paylaş" sloganıyla yola çıkan İDDEF ekipleri, emanet edilen 63 bin 826 hisseyi 33 ülke 253 bölgede 2 milyon 829 bin mazlum ve muhtaç kimseye ulaştırdı. Kurbanın İslami usul ve kaidelere göre kesilmesini ve başta medrese talebeleri olmak üzere önceden belirlenmiş ihtiyaç sahiplerine dağıtımını gerçekleştirdi. 

iddef-2020-kurban-organizasyonu

Her Bağışçıya Kesim Videosu Gönderildi

Emanet sahiplerine kurban kesimlerinin gerçekleştirildiğine dair bilgilendirme mesajı gönderdi ve bağışçılar ayrıca internet sitesi üzerinden kurban vekaleti sorgulama sistemiyle kurbanlarının nerede kesildiğini öğrendi. Bilgilendirme mesajının ve kurbanların hangi ülkede kesildiği bilgisini sunmamızın yanında kurban kesim anını ülkelere giden ve orada bulunan görevlilerimiz sayesinde video ile kayıt altına aldırdık. Kurban Bayramı’nın hemen ardından İDDEF ekiplerinin özverili çalışmasıyla her kesim videosu bağışçıya SMS ile gönderildi. SMS’teki linki tıklayan bağışçılar iddef. org sitesinde kurban kesim videosunu izledi. İsteyen bağışçı indirme butonu sayesinde videosunu akıllı cep telefonuna ya da bilgisayarına indirdi.

Peygamber Efendimiz (S.A.V) bayram günü şu dua ile kurbanlarını kesmiştir: “Allah’ım! Bu kurbanlar senin nimetindir ve senin rızan içindir. Benim, ailemin ve ümmetimin kurbanlarını kabul eyle!

Allah-u Teala Hac Suresi, 37. Ayette mealen şöyle buyurur; “Onların ne etleri Allah’a ulaşır ne de kanları; O’na ulaşacak olan sadece sizin takvânızdır. İşte Allah onları sizin istifadenize verdi ki size doğru yolu göstermesinden ötürü O’nu tâzimle anasınız. İyilik yolunu tutanları müjdele!