TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Mevlid Kandili Nedir?

Mevlid Kandili Nedir?
Efendimizin doğum günü olan Mevlid Kandili'nin anlam ve önemini, faziletlerinden faydalanmak için neler yapabileceğimizi anlattık.

Hicri takvimin üçüncü ayı olan Rebiülevvel ayı içerisinde idrak edilen Mevlid-i Şerif gecesi Peygamber Efendimiz’in (SAV) dünyaya teşrif ettiği gecedir. Peki, Mevlid kandili ne zaman kutlanır? Mevlid kandili nedir? Mevlid kandili gecesi ne yapılır? Mevlid-i Şerif Rebiülevvel ayının 12'nci gününe tekabül eder. 2023 Mevlid kandili Rebiülevvel 1445 olup 26 Eylül 2023 Salı gecesidir. (11 Rebiülevvel 1445)

Mevlid-i Şerif İftar Yemeği

Mevlid Kandili Nedir?

Mevlid kelimesi sözlükte doğum anı, doğum yeri, doğum zamanı gibi anlamlara gelir. İslamiyet’te Mevlid, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) doğum günüdür. 571 yılında Mekke'de doğan Hz Peygamberimiz için dünyanın tüm İslam diyarlarında her yıl Mevlid-i Şerif programları düzenlenir. İslam dininde ve medeniyetinde kandil ifadesi yer almamaktadır. Kandil kelimesinin İslamiyet’in önemli gün ve geceleri ile özdeşleşmesi uzun yıllar süren bir gelenektir. Osmanlı döneminde ve özellikle II. Selim döneminden itibaren başlayarak dini geceler minarelerde yakılan kandillerle duyurulup kutlandığından bu geceler kandil geceleri adını almıştır. O günü hatırlatmak için kandil yakılmasıyla halk mescit ve camilerde toplanmıştır. Yine eskilerden günümüze elektrik olmayan karanlık sokaklarda büyüklerin ve çocukların dikkatini çekmesi amacıyla parlamak, ışık saçmak anlamına gelen kandil yakılması dini gecelerin kandil olarak anılmasını beraberinde getirmiştir.

iddef-Mevlid-Kandili-Nedir-hakkinda-hersey (3)

Mevlid Kandili'nin Anlamı ve Önemi

Kainatta en büyük hadise, hiç şüphe yok ki Kainatın Efendisi Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (SAV) dünyaya teşrifleri hadisesidir. Çünkü yaradılış ağacının çekirdeği son peygamber Resulullah’tır. Allah (cc) O’nun gelişini takdir etmeseydi dünyada insan da olmayacaktı. “Sen olmasaydın Ey Habibim, kainatı yaratmazdım” kutsi hadisi, bu sırra işaret etmektedir. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Nebiyy-i Ekrem Efendimizin dünyaya geliş gecesi İslam ümmeti tarafından Mevlid kelimesiyle bilinmiştir. Mevlid Kandili’nin anlamı Peygamberin her zaman olduğu gibi o gecede bir farklı anılmasıdır. Peygamber Efendimizin nurundan önce kainat umumi bir matem içindeydi. O’nun nuruyla şenlenen kainatta, ümmeti olarak bizler O’nu her şeyden çok sevip, anlamak, anlatmak mecburiyetinde olduğumuz gibi aynı zamanda rehber edinmeliyiz. Özetle Mevlid Kandilinin önemi budur.

Mevlid Kandili Ne Zaman?

2023 yılı 26 Eylül Salı gününü Çarşamba'ya bağlayan gece Peygamber Efendimizin dünyayı ve âlemleri şereflendirdiği doğum gecesidir.

medine-yesil-turbe-mevlid-kandili

Mevlid Kandili ile Mevlid-i Nebi Haftasının Farkı

Mevlid-i Şerif gecesi geleneksel olarak halk adıyla Mevlid Kandili olarak kutlanan gece Rebiülevvel ayının 12'nci gecesidir. Peygamber Efendimizin doğduğu bu gece İslamiyet’te çok önemli ve özel bir yeri olmakla birlikte hafta olarak günlerce süren etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Daha önce, kutlu doğum haftası adıyla Miladi takvime göre her yılın Nisan ayının ikinci haftasında kutlanan hafta, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2017 yılında aldığı kararla, Mevlid-i Nebi Haftası adıyla kutlanılmaktadır. Yani Peygamber Efendimizin anlatıldığı ve çok yönlü etkinlikler yapılan hafta önceden olduğu gibi Hicri takvime bağlandı. Mevlid Kandili Rebiülevvel ayının 12'nci gecesi ve 2023 yılında 26 Eylül Salı gecesi idrak edilecek gecedir. Mevlid-i Nebi Haftası ise Mevlid Kandili gecesi başlayıp o haftayı kapsayan kutlamalardır. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın ortaklaşa düzenlemesiyle gerçekleşen haftada Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu, Hazreti Muhammed'in hayatının anlatılmasıyla birlikte okullarda kompozisyon ve şiir yarışmaları düzenlenmektedir.

Mevlid Kandili'nin Faziletlerinden Yararlanmak için Yapabileceğimiz İbadetler

Mevlid Kandilinde ne yapılır diye baktığımızda ya da bir Müslüman ve Peygamber’in ümmeti olarak bu özel gecede Mevlid Kandili ibadetleri nedir diye araştırdığımızda karşımıza esas olarak kendisinden ders almak olduğunu görürüz. Mesele maksut, maksat ve ibret almaktır. Hz. Peygamber’in doğum esnasında dünyada birçok hadise yaşanmasıyla birlikte 1500 sene evvelden günümüze kutlanan Mevlid gün ve geceleri oruç, namaz, Kur’an-ı Kerim ve naatlar okunmasıyla birlikte O’nun hayatını adeta yaşamak, tanımak, tanıtmak ve idrak etmektir. Mevlid gecesinin feyiz, bereket ve faziletlerinden yararlanmak Mevlid Kandili anlamı itibariyle sıkıntı, sarsıntı ve buhrandan kurtulmaktır.


Oruç Tutmak

Hz. Peygamber’in dünyaya gelmesini Müslümanlar olarak bir şükür ve hamd bilerek Allah’a (cc) oruç tutulmasında sakınca yoktur, haram değildir. Ancak Mevlid Kandili oruç tutulur mu diye baktığımızda ise o günde oruç tutmak bazı alimler tarafından mekruh görülmüştür. Çünkü Mevlid-i Şerif günü ve gecesi sevinmenin, hediyeleşmenin, ikramda bulunmanın ve bayram havası estirmenin uygun olduğu kabul edilmiştir.

Kazâ ve Nafile Namazları Kılmak

Allah-u Teala’ya yapılacak şükür; secde, oruç, sadaka ve Kur’an tilaveti gibi çeşitli ibadetlerle ifa edilebilir. Namazda secde anı Allah’a en yakın andır ve namaz İslam dininin direği olarak telaffuz edilmekle birlikte en kıymetli ibadettir. Günde bir Müminin kıldığı beş vakit namaz ile birlikte Mevlid-i Şerif gecesi kaza, nafile ve şükür namazları kılınabilir. Keza, İslam alimleri Mevlid gecesine çok önem vermiştir. Peygamber Efendimiz Mevlid gecesiyle ilgili “Kim benim doğumuma sevinir, doğumuma hürmet eder, onu ibadet ve itaatle geçirirse kıyamet gününde ben ona şefaatçi olacağım” buyurmuştur.

Kur'ân-ı Kerim Okumak

Mevlid gecesinde Kur’an okumak en kıymetli ibadetlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu gece bol bol Kur’an okuyabilir, mealini inceleyebiliriz. Resulullahın doğum zamanında görülen halleri, mucizeleri okumak, dinlemek ve öğrenmek çok sevaptır.

Zikir ve Sâlat-ü Selam

Peygamber Efendimizin dünyaya geldiği ayda Salevat-ı Şerif’e ve Sâlat-ü Selam getirmenin fazileti bambaşkadır. O’na naatlar da bulunmak, zikir yapmak bu gecenin idrakinde önemli yer tutar.

Dua Etmek

Mevlid Kandili duası Allah’ın (cc) Müslümanlara fazlı ve ihsanı için bir şükür yakarışıdır. Mevlid Kandili okunacak dualar Peygamber Efendimiz’in dünyaya teşrifleri için Allah’a (cc) hamdü senalarda bulunmaktır. Bu geceye özel dua bulunmamakla birlikte önemli olan içtenlik ve gönül samimiyetidir. “Bize O’nu Resul kıldın. Bizi O’nun ümmeti eyledin” diyerek şükredebiliriz. Samimiyetle, kalpten seslendiğimiz Rabbimizden bizi bağışlamasını isteyebilir, tövbe edebilir ve Peygamber Efendimizin güzel ahlakıyla ahlaklanmayı dileyebiliriz.


İhtiyaç Sahiplerine Yardım

Dünya’nın birçok İslam diyarındaki kardeşlerimiz ekonomik ve sosyal nedenlerden dolayı büyük zorluklar yaşıyor. Doğru, etkin ve verimli bir eğitim alamayan Müslüman çocuk ve gençleri cahil kalıyor; terör ve uç grupların eylemlerine çabuk kanıyor. İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak, hayırseverlerimizin desteğiyle Afrika, Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’da başlattığımız eğitim seferberliği ile Ehl-i Sünnet Vel Cemaat itikadiyle yapılan çalışmalar neticesinde mazlum ve mağdur coğrafyalardaki kardeşlerimiz için açtığımız medreselerde ücretsiz eğitim veriyoruz. Talebelerimiz ve gerçek ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz için tüm yıl boyunca insani yardım çalışmalarımız sürmekle birlikte Mevlid-i Şerif gecelerinde medrese ve mescitlerde düzenlenen programlarla talebe, hoca ve Müslüman halk Kur’an-ı Kerim tilavetleri ve naatlar idrak ediyor. Programa katılan ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ise yemek ikramında bulunuyoruz. Bu gece binaen gariplere ve fakirlere ikramda bulunmak, sadaka vermek yetimlere, dullara ve zayıflara yardım etmek çok sevaptır. Siz de İslami ve insani yardım çalışmalarımıza destek verebilir, on binlerce kardeşimize gönül misafiri olabilirsiniz.