TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Zekât Nasıl Hesaplanır? Zekât ile ilgili Merak Edilenler

Zekât Nasıl Hesaplanır? Zekât ile ilgili Merak Edilenler
İDDEF zekât bağışınızı talebe ve ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırıyor. Peki, zekât bağışı nasıl hesaplanır, ne zaman verilir? Sadaka bağışı zekât sayılır mı? İşte zekât ve fitre bağışı ile ilgili merak ettikleriniz.

‘Zekât’ sayfamızda zekât bağışının ne olduğu, zekât bağışının nasıl hesaplandığı, kimlere ve ne zaman verilmesi gerektiği ya da farz hallerine ilişkin soruların cevaplarını okuyabilirsiniz.

Afrika, Asya ve Balkanlar’a insani yardım ulaştıran bağış kurumları içinde yıllardır güvenle hizmet veren İDDEF, fitre ve zekât bağışlarınızı yurtdışındaki medreselerinde İslami ilimler tahsil eden talebelere, onların ailelerine ve gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Zekât bağışınız mazlum coğrafyaların yarası haline gelen yoksulluğu bir nebze de olsa azaltarak muhtaç kimselere nefes aldırıyor. Siz de ümmeti tek bir aile yapan zekât bağışlarınızla yardımlaşabilir, malınızın şükrünü paylaşabilir ve bir Müslüman kardeşlerinizin ihtiyacını giderebilirsiniz.

iddef zekat

Zekât Nedir ve Kimlere Farzdır?

Zekât bağışı yardımlaşma demektir. Allah’ın bizlere bahşettiği mal ve varlıkların şükrü olarak yoksul kimselerle paylaşmaktır. İslam’ın beş şartından biri olup malın kırkta birinin her sene verilmesidir. Farz şartlarını ise Müslüman, hür, akıllı, buluğ çağına ermiş, temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka nisap miktarı veya daha fazla bir mala tam bir mülkiyet ile sahip olunması oluşturur. Yani zekât, eldeki bu mal hakikaten veya hükmen artıcı ve üzerinden tam bir sene geçmiş olan kişilere farzdır.

Zekat Hesapla

Zekât Nasıl Hesaplanır?

Zekât hesaplanırken zekâta tâbi olan mallar ve bu malların cinsleri (altın, gümüş, ticaret malı, koyun keçi, sığır, manda, deve, arazi) miktarlarıyla birlikte tespit edilir. Bunlardan kendi cinslerine ait olan nisap miktarına ulaşmış ve kendilerine sahip olunan andan itibaren üzerinden tam bir sene geçmiş olanlar belirlenir. Ardından zekât miktarı olarak kendi cinslerinin gerektirdiği niceliğe tekabül eden miktarlar hesaplanır ve zekât verilecek oran ortaya çıkmış olur.


Zekât Ne Zaman Verilir?

Zekât temel ihtiyaçların ve borçların dışında nisap miktarı kadar veya daha fazla mala sahip olunduğu andan itibaren bir sene geçtikten sonra verilir. Dolayısıyla zekât için muayyen bir zaman yoktur.

iddef zekat

Fitre Nasıl Hesaplanır?

Fitre hesabı buğday, arpa, kuru hurma veya kuru üzüm miktarına göre yapılır. Buğday için fitre miktarı 520 şer'î dirhem (örfî dirheme göre hesap edildiğinde 1,667 kg); arpa, kuru hurma ve kuru üzüm için 1040 şer'î dirhemdir (örfî dirheme göre hesap edildiğinde 3,333 kg). Bunlar fitre için sabit ölçüdür ve maksat fakirin bir günlük de olsa ihtiyacını gidermektir. Para hesabı bu muayyen miktara göre yapılır. Para değeri değişken olduğundan sabit bir para değeri belirlenemez. Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl fitre bedelini açıklar. 2023 yılı fitre miktarı 70 TL olup, 2024 Ramazan başlangıcına kadar bu fiyat geçerlidir. 

Sadaka Bağışı, Zekât Ve Fitre Sayılır mı?

Sadaka olarak verilen bağış, fitre ve zekât yerine geçmez. Zira zekât ve fitre bağışında da Müslüman için niyet şarttır.

Zekât Bağışı yap

zekat-2021-iddefDiğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU