TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

En Uygun Yurtdışı Kurban Bağışı

En Uygun Yurtdışı Kurban Bağışı
Yurtdışı kurban bağışı ile dünya genelinde ihtiyaç sahiplerine ulaşın. Yurtdışı kurban bağışı hakkında bilgi almak ve bağış için İDDEF’i ziyaret edebilirsiniz.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) 2009’dan bu yana yurtdışı kurban bağışı kapsamında Afrika, Asya, Balkanlar ve Ortadoğu bölgesinde ülkelere giden İDDEF görevlileri ve ülkelerde yaşayan hocaları eşliğinde İslami usullere uygun bir şekilde kurban kesimlerini gerçekleştiriyor. 2023 yurtdışı vacip kurban organizasyonunu hiçbir aracı kurum ile çalışmadan, bağışçılarının kurbanlıklarının alım, kesim ve dağıtım işlemlerini ilk elden yaparak tamamlayan İDDEF, 16 Haziran 2024 tarihinde başlayacak olan Kurban Bayramı için de hazırlıklarını sürdürüyor. kurban bereketinin yıl boyu sürmesi için adak, akika, şükür, sadaka, ruhuna bağışlarını da senenin her günü keserek ihtiyaç sahiplerine teslim ediyor. Yurtdışına kurban bağışı yaparak mazlum, mağdur ve yoksulluk içinde hayat mücadelesi veren kardeşlerini sevindirmek isteyen hayırseverler İDDEF ile hızlı ve güvenli bir şekilde bağış yapabilir.

iddef-yurtdisi-kurban-2022-ic

Yurtdışı Kurban Bağışının Önemi

İDDEF, yurtdışında eğitim ve insani yardım çalışmaları yapmak üzere kurulmuş bir STK'dır. Özellikle Afrika ve Asya'da ekonomik ve sosyal şartlardan dolayı güvenli gıdaya ulaşmakta güçlük çeken Müslümanlar, küçükbaş ve büyükbaş hayvan etini yemekte güçlük çekiyor.  Bu anlamda yurtdışına kurban bağışı yapan hayırseverler kardeşlerinin ulaşmakta zorluk yaşadıkları eti yemelerine vesile oluyor. kurban bağış yerleri olarak belirlediği yerleri titizlikle seçerken, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hepimizin içini titreten bir gerçek de ortaya çıkıyor. Afrika ve Asya’da yetersiz ve düzensiz beslenme ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı gibi sosyal ve ekonomik sıkıntılar da beraberinde geliyor. Yetersiz et tüketimi protein eksikliğine neden olurken, Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) istatistiklerine göre özellikle çocuk ve anneler düzensiz beslenmeden olumsuz etkileniyor, gelecek nesil tehlike altına giriyor. Vücudu zararlı etkenlere karşı koruyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren protein eksikliğinden dolayı hayatını kaybeden çocuk sayısı ise yılda 6 milyonu buluyor.


Yurtdışına Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Kurban bağışlarınızı www.iddef.org internet sitesi üzerinden, hesap numaralarına EFT/Fast/Havale yoluyla, genel merkezimiz veya temsilciliklerimizi ziyaret ederek ya da 0212 621 0065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak yapabilirsiniz.

Kurban Bağışı yap

iddef-yurtdisi-kurban-2022-ic-yeni

Yurtdışı Kurban Bağışında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kurban ibadeti kişinin kendisinin bizzat keserek yerine getirdiği gibi mali bir ibadet olması hasebiyle vekalet yoluyla da yapabilir. İDDEF, 2023 vekalet yoluyla vacip kurban organizasyonunu 15 yıllık tecrübesiyle gerçekleştirdiği gibi, 2024 yılı için de hazırlıklarını tamamladı. Eğitim ve insani yardım çalışmalarıyla yıl boyunca düzenli olarak kurban keseceği ülke ve bölgelerde olan İDDEF, adak, akika ve şükür kurbanlarını yıl boyunca keserek gerçek ihtiyaç sahiplerine teslim ediyor. Sadece kurban organizasyonunda değil senenin tüm günleri yerel görevli ve hocalarıyla sahada olan eğitim, kalıcı eser ve insani yardım çalışması yapan İDDEF, medrese talebelerinin yoksul aileleri, civar ve bölgedeki ihtiyaç sahiplerine hayırseverlerin kurban ikramlarını ulaştırıyor. Bu başarının ardında ise dini ve manevi değerlerimize olan sevgi ve bağışçılarının kuruma olan güvenine saygı yatıyor. İDDEF'in şeffaflık ve hesap verebilirlik temel ilkelerini oluşturuyor. 

Öte yandan dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle sıralanabilir: 

Bağışçının, kurbanının kesin olarak kesildiğini kalbiyle mutmain olması gerekir. 

Bağışçı, kurbanını güvenilir, kesildiğinden emin olduğu kurumlara bağışlamalıdır.

Bağımsız kuruluşlarca denetlenen, güven ve şeffaflık içinde kurban kesen, bağışçı ile kurum arasında güven ilişkisi kurumlar olması gerekir.

Bağışçı, İslami usul ve kaidelere göre kesim yapan kurumlara güven içinde hareket ederek kurbanını teslim etmelidir.

iddef-yurtdisi-kurban-2022-ic-yeni-2

Sıkça Sorulan Sorular