Doğan çocuğunuzun şükrü; Akika Kurbanı


Yeni doğan evladınızın şükrü için kestiğiniz “akika” kurbanı Allah-u Teâla’ya karşı hamd-ü senamızın ifadesidir. Sünnet bir ibadet olan ‘akika’yı yerine getirmek isteyenlerin, bağışladıkları kurbanı İDDEF olarak ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin sofrasına ulaştırıyoruz. Büyükbaş kurbana hissedar olarak Allah-u Teâla’ya şükrünüzü ifade edebilirsiniz. 

iddef-akika-kurban

Yüce Allah’ın bizlere bahşettiği nimetlerden en güzeli evlat olduğu gibi sayısız sebep yok mu sizce de mutlu olmak için. Her bir nefes, kalbimizin her atışı, gökten düşen sadece bir yağmur tanesi hatta. İkramda bulunmak isteriz bazen, toprak gibi, cömertçe, hiçbir karşılık beklemeden. Belki verdiğimiz bir söz için belki sahip olduklarımızın şükrü için. Belki de çok uzakta, hiç görmediğimiz bir çocuğun mutluluğunu paylaşmak için. İşte tüm bu duyguları evladınızın şükrü için akika kurbanı keserek yaşayabilirsiniz. Kurbanınız yurtdışı kurban bağışı kapsamında ihtiyaç sahiplerine ulaşacak.

Akika Kurbanlarınızı Nerede Kesiyoruz?

İDDEF olarak, yaptığınız kurban bağışlarını, yılın her dönemi, Afrika, Asya ve Balkanlar’da öncelikli olarak medreselerimizde okuyan ilim talebelerine ve yoksul ailelere dağıtıyoruz.

iddef-akika-kurban-2

Akika Kurbanı Nedir?

Yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana, “akika” adı verilir. Akika kurbanı kesmek sünnettir. Eğer “Çocuğum sağ-salim doğarsa kurban keseceğim” şeklinde kendinize vacip kıldığınız bir söylem varsa bu adak kurbanı olur ve bir kurban kesmekle adağınızı yerine getirmiş olursunuz. Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in de “Çocukla beraber akika vardır. Artık ondan yana, onun için akika kesiniz. Eza ve cefayı ondan kaldırınız” buyurduğu ve torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için akika kurbanı kestiği rivayet edilir.

Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilmelidir?

Akika kurbanının Yüce Allah’a karşı yerine getirdiğimiz bir şükür nişanesi olarak kesilmesinin belirli bir vakti yoktur. Ancak kurbanın doğumdan sonraki günlerde ya da imkân bulunduğu bir anda kesilmesi uygundur. Yine çocuğunuzun ergenlik çağına ulaşmasından önce akika kurbanını kesmek sünnettir.


Bizi Vekil Tayin Ediyor musunuz?

Kesilen kurbanlarınız ihtiyaç sahiplerine ulaşınca SMS yoluyla sizi haberdar ediyoruz.

Akika kurbanınızın mazlum coğrafyalardaki ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin yüzünde tebessüm olması için “Bizi Vekil Tayin Ediyor musunuz?”

33 ülkede 53 medrese ile İslami eğitim çalışmaları yapan İDDEF'e bağış yapın...
TL
Deprem ve tsunamiden etkilenen kardeşlerimize yardım ulaştırıyoruz....
TL
Tadilatına başlanacak mescid ve medreselere siz de destek olabilirsiniz....
TL

BAĞIŞ SEPETİNİZ

Bağış sepetinize henüz bir bağış eklemediniz
  • Bağışları sepetinizde toplayın ve kredi kartı ile ödeyin
  • Kayıtlı kullanıcı olarak yaptığınız tüm bağışları takip edebilirsiniz