TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI
Akika büyükbaş kurban bağışlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.

Akika Kurbanı doğan çocuğunuz için bir şükürdür


Allah-u Teâla’ya hamd-ü senamızı ifade etmek hasebiyle yeni doğmuş olan evladımız için akika kurbanı keseriz. Akika kurban ibadeti sünnet bir ibadettir. İDDEF olarak, ailelerimizin bağışladığı kurbanları dünyanın dört bir tarafındaki mazlum ve mağdur kimselerin sofrasına ulaştırdığımız gibi, binlerce kilometre ötelerden kardeşlerimiz arasında kardeşlik bağlarını güçlendiriyoruz. 

Not: Kurbanlarınız 3 gün içerisinde kesilip video linki kayıtlı cep telefonunuza SMS olarak iletildiği gibi, iddef.org web sitemize giriş yaptıktan sonra Bağışlarım menüsünden de kesim videosunu izleyebilir veya indirebilirsiniz.

iddef-2021-kurban

Sevgili Allah'ımızın dünya hayatında verdiği en güzel hediye evlat duygusudur. Her aile evlada sahip olduktan sonra Yüce Yaradan'a şükrünü ifade etmek ister. Akika kurbanı da çocuklar için kesilen bir kurbandır. Dünyanın birçok yerinde yeterince et yiyemeyen çocuklarımız var. İDDEF olarak, yaptığınız kurban bağışlarını, yılın her dönemi, Afrika, Asya ve Balkanlar’da öncelikli olarak medreselerimizde okuyan ilim talebelerine ve yoksul ailelere dağıtıyoruz.


Akika Kurbanlarınızı Ne Zaman Kesip, Teslim Ediyoruz?

Bağışladığınız kurbanları 3 gün içerisinde keserek muhtaç kimselere ulaştırıyoruz. Ayrıca bağışçıya kurban kesimlerinin gerçekleştirildiğine dair bilgilendirme mesajı ve kurban kesim videosunu gönderiyoruz. İsteyen bağışçı indirme butonu sayesinde videosunu akıllı cep telefonuna ya da bilgisayarına indirebiliyor.

iddef-akika-kurban-2023-yeni

Akika Kurbanı Nedir?

Yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana, “akika” adı verilir. Akika kurbanı kesmek sünnettir. Eğer “Çocuğum sağ-salim doğarsa kurban keseceğim” şeklinde kendinize vacip kıldığınız bir söylem varsa bu adak kurbanı olur ve bir kurban kesmekle adağınızı yerine getirmiş olursunuz. Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in de “Çocukla beraber akika vardır. Artık ondan yana, onun için akika kesiniz. Eza ve cefayı ondan kaldırınız” buyurduğu ve torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için akika kurbanı kestiği rivayet edilir.


Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilmelidir?

Akika kurbanının kesilmesinin belirli bir vakti yoktur. Ancak kurbanın çocuğun doğumundan sonraki günlerde veya imkan olduğu bir anda kesilmesi uygundur. Ayrıca çocuğunuzun ergenlik çağına ulaşmasından önce akika kurbanını kesmek sünnettir.

Akika-kurbani-iddef-2021

Kurbanlarınız 3 gün içerisinde kesilip video gönderimi sağlanmaktadır.


akika kurban - hisse

Akika büyükbaş kurban bağışlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.

Adet

Eft/Havale ile bağış yapmak için Hesap Numaraları

Hemen Bağış Yap

0