TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Regaip Kandilinde Oruç Tutmanın Sevabı

Üç ayların habercisi kabul edilen Regaip Kandilinde kaç gün oruç tutmalı ve nasıl niyet etmeliyiz? Regaip Kandili orucu hakkındaki sualleri cevapladık.

Recep, Şaban ve Ramazan’dan oluşan üç ayların ilki Recep ayıdır. İslam dünyasının manevi bir iklime büründüğü üç aylarda Müslümanlar oruç tutmak, farz namazlarıyla birlikte nafile ve hacet namazı kılmak, hayır ve hasenatta bulunmak gibi faziletleri yerine getirmek için gayretini artırır. Regaip Kandili oruç ibadetinin en faziletli ibadetlerinden biridir. 23 Ocak 2023 Pazartesi günü (1 Recep 1444) başlayan Recep ayının dördüncü günü yani 26 Ocak Perşembe (4 Recep 1444) Regaip Kandilidir. Peki, Regaib Kandili orucu nedir, Regaip Kandilinde oruç tutulur mu, Regaip Kandilinde kaç gün oruç tutulur?

Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

Peygamber Efendimiz (S.A.V) “Recep Allah’ın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır” buyurmuştur. Recep ayının diğer Hicri aylardan farkı ise iki kandili bağrında tutan biricin aydır. Regaip Kandili ve Miraç Kandili, Recep ayında idrak edilir. Recep ayının ilk Perşembeyi Cumaya bağlayan gecesi ise Regaip gecesidir. Regaip gecesinde yapılacak ibadetlerden en sevabı da oruç tutmaktır. Regaip Kandilinde tutulan oruç, kişiye büyük faziletler kazandırır. Hz. Peygamberimiz Recep ayında oruç tutulmasını tavsiyesi etmiştir. Regaip Kandilinde oruç tutmak bir Müslüman’ın o gün yapacağı en güzel ibadetlerdendir. Gündüzü oruç, akşamı namaz ve diğer ibadetlerle bereketli bir gün geçirilmiş olunur.

regaip-kandlinde-oruc-tutmanin-sevabi (3)

Regaip Kandilinde Ne Zaman Oruç Tutulur?

Kameri aylar her yıl 10 gün öne gelir. Bu nedenle de Regaip Kandilinin tarihi her yıl değişir. 2023 yılında ise Regaip Kandili, Recep ayının dördüncü günüdür ve 26 Ocak Perşembe gününe denk gelmektedir. Perşembeyi Cumaya bağlayan ilk gece Regaip Kandilidir ancak oruç gündüzünde tutulur. Yani oruç tutmak isteyenler 26 Ocak'ın Perşembenin imsak vaktine kadar orucuna niyetlenmiş olur ve Perşembe günü akşam ezanıyla birlikte orucunu açar. İster akşam ezanını kılıp iftarını yapar, isterse de iftarını yapıp akşam namazını eder. Ardından ise Regaip Kandilinin faziletinden nasiplenmek için ibadetlerini yerine getirir. Regaip Kandili namazını kılabilir ve Kur’an-ı Kerim okuyabilir. Bu geceye ismini melekler vermiştir ve bu gece yapılacak her ibadet çok sevaptır.

Regaip Kandilinde Kaç Gün Oruç Tutulmalı?

Recep ayının ilk gün orucu ve Regaip Kandili orucu çok önemlidir. 1, 2 ve 3. günün orucunun sevabı çok büyüktür. İlk Perşembe günü yani Regaip Kandilinde ve 13, 14 ve 15. Gün ile birlikte son üç gün tutulacak oruçlar da faziletlidir. Regaip Kandili bir gün olduğu için doğal olarak da Regaip Kandilinde bir gün oruç tutulur. Recep ayında ise kişi imkanına göre istediği gün adedince oruç tutabilir.

Regaip Kandilinde Oruç Tutmanın Sevabı

Üç ayların ilk cemresi Regaip Kandilidir. Bu gece yapılacak her ibadet, kulun bu gecenin kadir ve kıymetini bilip Cenâb-ı Hakka tam bir teslimiyetle yönelmesi çok sevaptır. Bu vesileyle de Recep ayında oruç tutmak çok sevaptır ve Peygamber Efendimiz de (S.A.V) oruç tutulmasını tavsiye etmiştir. Dolayısıyla Allah’ın ayı Recep’te Peygamberin tavsiyesi olduğu bir ayda oruç tutmanın fazileti de çoktur. Hadis-i Şeriflerde zikredildiği üzere; “Allah-u Teala, her kim Recep’in birinci gecesinde oruç tutarsa üç sene ibadet sevabı verir” buyuruluyor. İkinci gecesi oruç tutulursa iki sene, üçüncü gecesi tutulursa 1 senelik ibadet sevabı olmakla birlikte “Recep’in ilk gününün orucu üç senenin (günahlarının) kefaretidir. İkinci günün orucu iki senenin, üçüncü gününki ise bir senenin kefaretidir. Sonra her gün bir aylık bağışlanmadır.”


Regaip Kandili Orucu Niyeti Nasıl Getirilir?

Rahmet ve mağfiretle birlikte bereket vesilesi olan Recep ayının ve üç ayların ilk kandili olan Regaip Kandili adete üç aylar mevsiminin karşılama sevincidir. Allah’ın nimetlerini anlamak ve O’na teşekkür etmek için de en güzel ibadetlerden biri oruçtur. Oruç ibadeti, aç kalınmakla birlikte tüm organların da günahlardan uzak durması anlamına gelir. Kalp ve dil arasındaki bağ ibadeti sağlamlaştırır. Bu nedenle dil tek başına yeterli değil kalpteki niyet önemlidir. Bu nedenle dille ifade edilerek niyetlenilmese de kişi oruçludur. Regaip Kandilinde ya da her hangi bir zamanda oruç tutarken ‘Allah’ım niyet ettim senin rızan için oruç tutmaya’ şeklinde niyet edilebilir.

regaip-gecesi-iddef-iftar

İftar Yemeği Bağış Yap

Regaip Kandili Orucu Ne Zaman Açılır?

26 Ocak 2023 Perşembe günü oruçlu olan kişinin orucu niyetli olduğu ülke ve şehre göre belirlenir. Örneğin Ankara’da yaşayan kimse orucunu saat 18:06’da açar. İstanbul’da bu yıl Regaip Kandili orucu açma vakti saat 18:16’dır. İzmir’in saat 18:32, Erzurum’un 17:32’tür. Oruçta niyetlenen yer ile oruç açılan yer arasında fark olması durumunda açıla yere bakılır. Örneğin, Ağrı’da imsak vaktine kadar sahur yapıp oruca niyetlenen kişi o gün İstanbul’a geliyorsa İstanbul’un akşam vaktinde orucunu açar. Diğer illerin akşam vakitlerine ise Diyanet İşleri Başkanlığı'nın namaz vakitleri sitesinden bakabilirsiniz.

Regaip Kandili Orucu Sahur Vakti Ne Zaman?

Sahur vakti imsak vaktine kadar olan zaman dilimidir. Yani oruç tutacak kimse imsak vakti bittiği anda yeme içmeyi keser ve orucuna niyetlenir. 26 Ocak 2023 Perşembe İmsak vakti Ankara’da 06:29’dur. İmsak vaktine kadar sahurunu yapıp orucuna niyetlenen kişi orucunu akşam ezanıyla açar. İstanbul’da imsak vakti 06:45, İzmir’de 06:51, Van’da 05:45, Antalya’da ise 06:36’dır. Diğer illerin imsak vakitlerine ise Diyanet İşleri Başkanlığı'nın namaz vakitleri sitesinden bakabilirsiniz.


Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU