TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Fitre Nedir? Fitre Hakkında 7 Soru, 7 Cevap

Fitre hesaplaması, Ramazan ayında verilecek fitre miktarı ve benzeri konularda bilgi almak için yazımıza göz atın. 2021 Fitre bedeli 28 TL’dir.

2021 Ramazan ayına sayılı günler kala bu içeriğimizde Ramazan ayı ile özdeşleşmiş olan Fitre hakkında merak edilen bilgileri sizlerle paylaşacağız. İDDEF olarak, dünyanın dört bir tarafındaki gerçek ihtiyaç sahibi kardeşlerimize emanet ettiğiniz zekat, fitre, fidye, kumanya ve diğer bağışlarınızı ulaştırıyoruz. Peki, fitre nedir, ne zaman verilir ve fitre fiyatı ne kadardır?

fitre-nedir-fitre-hakkinda-hersey-iddef-2021 (3)

Fitre Ne Demek?

Fitre, Ramazan ayının ödül ve bereketini yaşamanın ve oruç tutmanın bir şükür ifadesidir. Bu bağış fakir insanlara verilen bir tür sadakadır ve sadaka-i fıtr olarak adlandırılır. Türkçedeki telaffuz şekli ise fitre olarak kullanılır. 

Fitre Ne Zaman Verilir?

Can sadakası fitre bağışı maddi durumu yerinde olan her Müslümanın yoksullara verdiği vacip olan bir sadakadır ve Ramazan ayının herhangi bir vaktinde tek seferde teslim edilir. Her ne kadar Ramazan ayının şükrü olarak Ramazan’ın son günlerinde veya Bayramın birinci günü verilir diye bilinse de ay içerisinde vermek doğrudur. Fitrenin bayramdan önce verilmesinin daha faziletli olduğu kabul edilmiş veya Ramazan’ın ilk günlerinde de verilmesi caiz bulunmuştur. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir hadisi şeriflerinde “Fitrenin Bayram namazına çıkmadan önce verilmesini” emretmiştir.

fitre-nedir-fitre-hakkinda-hersey-iddef-2021 (1)

Fitre Kimlere Verilir?

Fitre, dinen zengin yani maddi durumu orta ve iyi olan kişilerin dinen fakir sayılan kişilere verdiği bir yardımdır. Bu kapsamda fitre, bakmakla yükümlü olmadığı akrabaya, gerçek yoksullara, yetimlere, ilim tahsil eden talebelere verilebilir. Kardeşe fitre ( sadaka-i fıtr )verilir mi sorusu da usûl ve füruu konusundan dolayı kafa karıştırsa da kişi fitresini kardeşine verebilir. Peki, fitre kimlere verilmez? Kişi, bakmakla yükümlü olduğu usûlüne (anne, baba, dedeler ve nineler), fürûuna (çocuk ve torunlar) ve eşine ise fitre veremez. Kişinin mali ve mülki bir hakkını fakir bir kişiye devretmesine temlik denir. Fitrenin olur şartlarından biri de temlik olduğundan cami, mescit, medrese, okul, köprü, yol vb. yapımı için fitre verilemez. Örneğin; anne, baba ve iki çocuğun bulunduğu bir aile 112 TL fitre verir. Bebek için de fitre verilir ancak fitre için bebeğin doğması gerekir. Ramazan ayı içinde doğan bebeğe fitre vermek gereklidir, Bayram sabahı yada bayramdan sonra doğan bebeğe ise fitre gerekmez. 

fitre-nedir-fitre-hakkinda-hersey-iddef-2021 (2)

Fitre Nasıl Hesaplanır?

Fitrenin hesaplanmasında ölçü, bir fakirin günlük iki doyumluk yemeğine denk olan yiyecektir. Bu ölçü (3 kilogram arpa, kuru hurma veya 1,5 kilogram buğday) veya bu değerde nakit paradır. Her yıl bu rakam Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki (Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca) istişareler sonucu belirlenir. Bu rakam Türkiye şartlarına göre olduğu için ülke ve bölgelere göre geçim standartları farklı olduğundan, herkes kendi ülkesinin ekonomik tespitine göre fitre hesaplar. Fitresini Ramazan ayı içinde Türkiye’de bulunduğu bir zaman diliminde vermek isteyen kişi ise Türkiye’nin şartlarına göre fitresini verir.

fitre-nedir-fitre-hakkinda-hersey-iddef-2021 (4)

2021 Ramazan Ayında Fitre Ne Kadar?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl Ramazan’a kısa bir zaman kala fitre miktarı belirlenir ve kamuoyuna açıklanır. Diyanet İşleri Başkanlığı (Din İşleri Yüksek Kurulu) 2021 yılı için belirlediği fitre bedeli 28 TL'dir. 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarı 28 lira olarak verilir. Fitre için açıklanan fiyat asgari seviyedir. Yani bu miktar altında fitre veremezsiniz. Ancak durumu iyi olan kişiler bu rakamların üzerinde bağış yapabilir. 

fitre fidye 2021 - 28 tl (1)

Fitre Nasıl Verilir?

Nakit para olarak asgari fitre bedeli veya üzeri verilebileceği gibi, buğday, arpa ve hurma gibi yiyeceklerle veya hazırlanacak erzak paketiyle de fitre verilebilir. Fitre genelde nakit para olarak verilmeye tercih edilmekle birlikte elden yoksul kişiye teslim edilebilir, yardım kurum ve kuruluşları aracılığıyla gerçek ihtiyaç sahiplerine veya talebelere de ulaştırılabilir.


Fitre Bağışlarınız Yoksullara Umut Oluyor

İDDEF olarak, yardıma muhtaç coğrafyalara, yetim çocuklara ve dünyanın dört bir tarafında eğitim gören talebelere desteklerinizle ulaşıyoruz. Siz de fitre bağışınızı sizden çok uzaktaki din kardeşinize ulaştırabilir, onların ihtiyaçlarını giderebilir ve ümmete umut olabilirsiniz. Bağışınızı www.iddef.org sitesinden online olarak, ilgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla, şube merkezlerinden ya da 0212 621 0065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak yapabilirsiniz.

fitre fidye 2021 - 28 tl (2)

fitre-2021-iddef