TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Fitre Nedir ve Nasıl Hesaplanır? 2024 Fitre Miktarı

Fitre Nedir ve Nasıl Hesaplanır? 2024 Fitre Miktarı
Fitre, Ramazan ayında zengin olan Müslümanların yoksullara vermesi gereken bir sadakadır. Fitre hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda!

2024 Ramazan ayına sayılı günler kala bu içeriğimizde Ramazan ayı ile özdeşleşmiş olan Fitre hakkında merak edilen bilgileri sizlerle paylaşacağız. İDDEF olarak, dünyanın dört bir tarafındaki gerçek ihtiyaç sahibi kardeşlerimize emanet ettiğiniz zekat, fitre, fidye, kumanya ve diğer bağışlarınızı ulaştırıyoruz. Bu kapsamda Din İşleri Yüksek Kurulu, 2024 yılı fitre miktarını açıkladı. 2023 fitre ne kadar? Fitre 2023 yılında o zamanın ekonomik geçimine göre belirlendi. Geçtiğimiz yıl 70 TL olan fitre 2024 yılında güncellendi. Peki, fitre nedir, ne zaman verilir ve fitre ne kadar? 2024 fitre miktarı 130 lira oldu. 

Fitre Nedir ve Nasıl Hesaplanır? Tüm Detaylar

Fitre, İslam'ın beş temel ibadetinden biri olan mali ibadetlerden sayılan zekatın bir türüdür diyebiliriz. Her yıl geçim şartlarına göre Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından miktarının belirlendiği Fitre özel olarak Ramazan ayında oruç tutan Müslümanlar için bir ödemedir. Fitre, oruç tutan kişilerin Ramazan ayının sona ermesiyle (Bayrama ulaşmadan verilmesi tavsiye edilir) birlikte ödemeleri gereken bir sadakadır. Bu nedenle fitrenin diğer bir adı da sadaka-i fıtr olarak geçer. Bu sadaka, oruç ibadetinin maddi bir destekle taçlandırılmasını sağlar. Fitre, belli bir miktar parayı veya belirli bir miktarda gıda maddesini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı amaçlar. Fitre miktarı genellikle bir öğün değerinde bir gıda maddesi (örneğin buğday, arpa, hurma, kuru üzüm gibi) veya bu miktarın eşdeğeri miktarda bir paranın ödenmesiyle hesaplanır. Fitre hesaplanırken genelde bir kişinin günlük gıda ihtiyacının karşılanması düşünülerek bir miktar belirlenir. Bu miktar, yerel koşullara, yaşam maliyetine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Müslümanlar, fitrelerini bizzat akraba, dost ve arkadaşlara verebildikleri gibi güvendikleri hayır kurumları aracılığıyla yurt içi ve yurt dışındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilir.

fitre-nedir-fitre-hakkinda-hersey-iddef-2021 (3)

Fitre Nedir?

Fitre, Ramazan ayının ödül ve bereketini yaşamanın ve oruç tutmanın bir şükür ifadesidir. Bu bağış fakir insanlara verilen bir tür sadakadır ve sadaka-i fıtr olarak adlandırılır. Türkçedeki telaffuz şekli ise fitre olarak kullanılır.

Fitre Kimlere Farzdır?

Hanefi mezhebine göre fitre vaciptir. Şafi mezhebine göre ise fıtır sadakası vermek farzdır ve bununla yükümlü olmak için nisap miktarı mala sahip olmak şart değildir. Hanefîler ise fitrenin vâcip olduğu görüşündedir. Çünkü onlara göre bu konudaki hadisler gerek sübût gerekse delâlet bakımından farziyet ifade etmez. Ancak bu mezhepte farz ile vâcip arasında uygulama açısından fark yoktur. Fitre vermek, oruç tutan kişilerin bu ibadeti tamamlamalarına yardımcı olurken, aynı zamanda toplum içinde daha eşit bir gelir dağılımını destekler. Fitrenin farz olduğu kişiler ise şunlardır: Müslüman ve akıl sağlığına sahip olanlar, fakir ve muhtaçlar, güncel nisap miktarına sahip olan kişilerdir. 

Fitre Ne Zaman Verilir?

Can sadakası fitre bağışı maddi durumu yerinde olan her Müslümanın yoksullara verdiği vacip olan bir sadakadır ve Ramazan ayının herhangi bir vaktinde tek seferde teslim edilir. Her ne kadar Ramazan ayının şükrü olarak Ramazan’ın son günlerinde veya Bayramın birinci günü verilir diye bilinse de ay içerisinde vermek doğrudur. Fitrenin bayramdan önce verilmesinin daha faziletli olduğu kabul edilmiş veya Ramazan’ın ilk günlerinde de verilmesi caiz bulunmuştur. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir hadisi şeriflerinde “Fitrenin Bayram namazına çıkmadan önce verilmesini” emretmiştir.

fitre-nedir-fitre-hakkinda-hersey-iddef-2021 (1)

Fitre Kimlere Verilir?

Fitre, dinen zengin yani maddi durumu orta ve iyi olan kişilerin dinen fakir sayılan kişilere verdiği bir yardımdır. Bu kapsamda fitre, bakmakla yükümlü olmadığı akrabaya, gerçek yoksullara, yetimlere, ilim tahsil eden talebelere verilebilir. Kardeşe fitre ( sadaka-i fıtr )verilir mi sorusu da usûl ve füruu konusundan dolayı kafa karıştırsa da kişi fitresini kardeşine verebilir. Peki, fitre kimlere verilmez? Kişi, bakmakla yükümlü olduğu usûlüne (anne, baba, dedeler ve nineler), fürûuna (çocuk ve torunlar) ve eşine ise fitre veremez. Kişinin mali ve mülki bir hakkını fakir bir kişiye devretmesine temlik denir. Fitrenin olur şartlarından biri de temlik olduğundan cami, mescit, medrese, okul, köprü, yol vb. yapımı için fitre verilemez. Örneğin; anne, baba ve iki çocuğun bulunduğu bir aile 2024 yılı için 130x4 = 520 TL fitre verir. Bebek için de fitre verilir ancak fitre için bebeğin doğması gerekir. Ramazan ayı içinde doğan bebeğe fitre vermek gereklidir, Bayram sabahı yada bayramdan sonra doğan bebeğe ise fitre gerekmez. 

fitre-nedir-fitre-hakkinda-hersey-iddef-2021 (2)

Fitre Nasıl Hesaplanır?

Fitrenin hesaplanmasında ölçü, bir fakirin günlük iki doyumluk yemeğine denk olan yiyecektir. Bu ölçü (3 kilogram arpa, kuru hurma veya 1,5 kilogram buğday) veya bu değerde nakit paradır. Her yıl bu rakam Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki (Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca) istişareler sonucu belirlenir. Bu rakam Türkiye şartlarına göre olduğu için ülke ve bölgelere göre geçim standartları farklı olduğundan, herkes kendi ülkesinin ekonomik tespitine göre fitre hesaplar. Fitresini Ramazan ayı içinde Türkiye’de bulunduğu bir zaman diliminde vermek isteyen kişi ise Türkiye’nin şartlarına göre fitresini verir.

fitre-nedir-fitre-hakkinda-hersey-iddef-2021 (4)

2024 Ramazan Ayında Fitre Ne Kadar?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl Ramazan’a kısa bir zaman kala fitre miktarı belirlenir ve kamuoyuna açıklanır. Diyanet İşleri Başkanlığı (Din İşleri Yüksek Kurulu) 2024 yılı için belirlediği fitre bedeli 130 TL'dir. 2024 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2025 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarı 130 lira olarak verilir. Fitre için açıklanan fiyat asgari seviyedir. Yani bu miktar altında fitre veremezsiniz. Ancak durumu iyi olan kişiler bu rakamların üzerinde bağış yapabilir. 

İDDEF-fitre-2024-2

Fitre Nasıl Verilir?

Nakit para olarak asgari fitre bedeli veya üzeri verilebileceği gibi, buğday, arpa ve hurma gibi yiyeceklerle veya hazırlanacak erzak paketiyle de fitre verilebilir. Fitre genelde nakit para olarak verilmeye tercih edilmekle birlikte elden yoksul kişiye teslim edilebilir, yardım kurum ve kuruluşları aracılığıyla gerçek ihtiyaç sahiplerine veya talebelere de ulaştırılabilir.


Fitre Bağışlarınız Yoksullara Umut Oluyor

İDDEF olarak, yardıma muhtaç coğrafyalara, yetim çocuklara ve dünyanın dört bir tarafında eğitim gören talebelere desteklerinizle ulaşıyoruz. Siz de fitre bağışınızı sizden çok uzaktaki din kardeşinize ulaştırabilir, onların ihtiyaçlarını giderebilir ve ümmete umut olabilirsiniz. Bağışınızı www.iddef.org sitesinden online olarak, ilgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla, şube merkezlerinden ya da 0212 621 0065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak yapabilirsiniz.

İDDEF-fitre-2024


Sıkça Sorulan Sorular