TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Fidye ile Fitre Arasındaki Fark Nedir? Ne Zaman Kimlere Verilmeli?

İDDEF fitre ve fidye bağışınızı mazlum coğrafyalardaki talebe ve ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırıyor. Peki, 2024 fitre parası ne kadar ve ne zaman verilmeli? Oruç fidyesi nedir, kimlere verilir?

Bu sayfamızda fitre ve fidye bağışının ne anlama geldiği ve ikisi arasındaki farkların ne olduğu, nasıl hesaplandığı, kimlere ve ne zaman verilmesi gerektiği sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

2024 Ramazan ayını idrak etmeye sayılı günler kala özellikle Afrika, Asya, Balkanlar ve Ortadoğu’yu kapsayan mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimizle yardımlaşma ve dayanışma içine gireceğimiz için, onların yanına giderek selamları ileteceğimiz, hal ve hatır soracağımız için çok heyecanlıyız. İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak Ramazan ayının bereketini infakla yaşamak için hayırseverlerin fitre zekat bağışı emanetlerini başta ilim tahsil eden talebelerimiz olmak üzere muhtaç durumdaki Müslüman kardeşlerimize ulaştırıyoruz.


Fidye ile Fitre Arasındaki Fark Nedir?

Fidye ve fitre bağışı çokça karıştırılsa da arasında fark vardır. Fitre (fıtır sadakası) Ramazan ayının herhangi bir vaktinde maddi durumu yerinde olan her Müslümanın yoksullara verdiği nisap miktarı olan, oruç tutmanın şükrüyle sevap kazanmak için bağışladığı sadaka demektir. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir hadisi şeriflerinde “Fitrenin Bayram namazına çıkmadan önce verilmesini” emretmiştir. Fidye ise, oruç tutmaya engel (süreklilik gösteren) hastalığı olan veya yaşlılıktan dolayı oruç tutamayanların tutamadığı oruçlara karşılık verdiği paradır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hem fitre hem de fidye için asgari olarak belirlediği fiyat aynı olmakla birlikte durumu iyi olan kişiler bu rakamların üzerinde bağış yapabilir. Kısacası fitre ve fidyenin miktarları aynı, veriliş amacı farklıdır.

Fidye ile Fitre Arasındaki Fark Nedir

2024 Fitre Parası Ne Kadar?

‘Bu yılki fitre parası ne kadar?’ sorusu çokça merak edilmekle birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın (Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca) 2024 yılı için belirlediği fitre bedeli, yani bir kişinin fitresi 130 lira oldu. Yani 2024 yılı Ramazan'ında herkes kişi başı olarak 130 lira fitre parası verecek. 2024 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2025 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre de 130 lira geçerli olacak. 


Oruç Fidyesi Nedir?

‘Fidye bağışı nedir?’ sorusu özellikle Ramazan ayında hep sorulmuştur. Oruç fidyesi Ramazan ayı boyunca vuku bulan bir özürden dolayı tutulamayan oruçlara karşı veya kadın ve erkeğin yaşlarının ilerlemesinden dolayı oruç tutmaya takati olmaması halinde, gerek tahıl gerekse parasal olarak bölgenin durumuna göre belirlenen o miktarı ödemesidir. Miktar ise bir fakirin günlük iki doyumluk yemeğine denk olan yiyecek (3 kilogram arpa, kuru hurma veya 1,5 kilogram buğday) veya bu değerde nakit paradır. Peki oruç tutamayanlar ne kadar para vermeli? Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl oruç fidyesi (günlük) bedelini kişi başı olarak açıklar ve 2024 yılı oruç fidye bedelini 130 lira olarak açıkladı.


Oruç Fidyesi Kimlere Verilir?

Bir kimsenin sürekliliği olan hastalığı ve yaşlılığından dolayı oruç tutamama hali nedeniyle verdiği fidye, gerçek ihtiyaç sahibi, yoksul ve muhtaç durumdaki kişilere ulaşmalıdır. Fidye, usûl ve fürû’a yani üst soy ve alt soy şeklinde ifade ettiğimiz anne, baba, dede ve nineler çocukları ve torunlarına verilemediği gibi eşler de birbirine oruç fidyesi veremez. Bir kimse yoksul durumdaki akraba ve komşusuna fidye verebildiği gibi yardım kuruluşları aracılığıyla mazlum coğrafyadaki din kardeşine fidyesini ulaştırabilir. İDDEF; zekat, fitre (sadaka-i fıtır) ve oruç fidyesi bağışlarını başta ilim tahsil eden talebeler olmak üzere yoksul Müslümanlara teslim etmektedir.


Kur’an-ı Kerim Ayetinde Oruç Fidyesi

Allah-u Teala Bakara Suresi, 183 ve 184. Ayette mealen şöyle buyurur; “Ey iman edenler! Sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi sakınasınız diye sizin üzerinize de sayılı günlerde oruç yazıldı. İçinizden hasta veya yolcu olan, başka günlerden sayısınca tutar. Orucu tutmakta zorlananlar için bir yoksulun (günlük) yiyeceği kadar fidye yeterlidir. Bir iyiliği mecbur olmadan yapan için bu (yaptığı) iyidir. Ama orucu tutmanız –bilirseniz– sizin için daha hayırlıdır.”

Fitre Ve Fidye Bağışlarınız İhtiyaç Sahiplerine Ulaşıyor

İDDEF, yardıma muhtaç coğrafyalara, yetim çocuklara ve dünyanın dört bir tarafında eğitim gören talebelere desteklerinizle ulaşıyor. Siz de fitre ve fidye bağışınızı sizden çok uzaktaki din kardeşinize ulaştırabilir, onların ihtiyaçlarını giderebilir ve ümmet bilincini pekiştirebilirsiniz.

Bağışınızı  www.iddef.org sitesinden online olarak, ilgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla, şube merkezlerinden ya da 0212 621 0065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak yapabilirsiniz.