TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır ve Kaç Rekat?

Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır ve Kaç Rekat?
Kulların ihsana kavuştuğu mübarek gün Berat Kandilinin namazı hakkında bilmeniz gerekenler. Berat kandili namazı nasıl kılınır ve faziletleri için tıkla!

Hicri yılın sekizinci ayı olan Şaban ayı üç ayların ikinci ayıdır. Şaban ayının 14. gecesi ise Berat Kandilidir ve Ramazan ayının habercisidir. 2024 yılında 24 Şubat Cumartesi (14 Şaban 1445) günü idrak edilecek Berat Kandili, mübarek üç ayların üçüncü kandili olmakla birlikte o yıl gerçekleşecek ameller, ömürler, ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar, yani her şey Levh-i mahfuzda yazılır. Kelime anlamı olarak bir yerden affını alması manasını taşıyan Berat Kandili ihya bakımından çok faziletli bir gecedir. Berat kandili oruç tutulabilir peki, Berat gecesi yapılacak ibadetler arasında olan Berat Kandili namazı nedir? Berat Kandili namazı nasıl kılınır? Berat Kandili namazı kaç rekattır? Berat kandilinde kılınacak namaz için faziletler nelerdir?

Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır?

Amr ibni Osman ibni Kesir ibni Dinar’dan (r.a) rivayete göre Hz. Peygamberimiz (S.A.V) şöyle buyurmuştur: “Her kim Şaban’ın yarı gecesi ile iki bayram gecelerini ibadette geçirirse, kalplerin öldüğü günde onun kalbi ölmez.” Bu ibadetlerden en makbul olanı da namazdır. Peki, Berat kandili 100 rekatlık namaz nasıl kılınır? 24 Şubat 2024 Cumartesi yani Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gece kılınacak 100 rekatlık nafile namazı ikişer rekatlar halinde kılınır ve selam verilir. Her rekatta 1 Fatiha Suresi, 10 İhlas Suresi okunur. Berat kandili namazı nasıl kılınır 12 rekat olarak bilinen namaz ise Zünnün-u Mısri Hazretleri’nden rivayet olunduğuna göre; “Berat gecesi her kim 12 rekat namaz kılar, Fatiha’dan sonra 50 kez İhlas Suresi okursa 100 rekatın sevabını alır.” buyurulur. Ama buna gücü yetmeyenler yine Ali ibni Ebi Talib’den (r.a) nakledilen 14 rekatlık namazı kılabilir. “Şaban’ın yarı gecesi Rasûlüllâh (S.A.V)’in kalkıp 14 rekat namaz kıldığını gördüm. Namazdan sonra oturup 14 kere Fatiha, 14 kere Felak, on dört kere Nas surelerini, bir kez de Tevbe suresinin son iki ayetini okudu. Berat gecesi ayrıca 6 rekatlık bir namaz daha bulunur ve akşam namazından sonra kılınır. Her rekatta 1 Fatiha, 6 İhlas Suresi okunur. Her namaza niyet edilmesinin ardından Allah-u Ekber denilerek namaza başlanır. İkişer rekatlar halinde kılınan namazlarının sonunda selam verilir.

Berat Kandili İftar Bağışla

berat-kandili-iddef-namaz-faziletleri (1)

Berat Kandilinde Hangi Namazlar Kılınır?

Günahlardan kurtulma, kötülük ve cehennemden kurtuluş, af anlamına gelen Berat Kandilinde camide cemaatle kılınacak vakit, münferit olarak kılınacak nafile ve hacet namazları çok sevaptır. Vakit namazlarının dışında bu gece akşam ile yatsı arası veya yatsıdan sonra imsak vaktine kadar kılınacak olan namazlar vardır. Gece kılınacak 100 rekatlık namaz, 14 rekatlık namaz, 12 rekatlık namaz ve 6 rekatlık namaz bulunur.

Berat Kandilinde Kaç Rekat Namaz Kılınır?

Kurtuluş ve bağışlanmanın mana bulduğu Berat gecesi namaz için çok faziletlidir. Kaza namazı borcu olanlar mübarek gecelerin bereketiyle hususi olarak bu günahları için af talep etmeli ve kılabildikleri kadar kaza namazı kılmalıdırlar. 100, 14, 12 ve 6 rekatlardan oluşan namazlar bulunur. Bu namazların kılınışı ve kılınma zamanları farklıdır.

6 Rekat Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır?

İkişer rekatlar halinde toplamda 6 rekat kılınan namaz akşam ile yatsı namazı arasında kılınır. Berat kandili 6 rekat namaz akşam namazından sonra her rekatta 1 Fatiha ve 6 İhlas suresi okuyarak altı rekat tamamlanır. Her iki rekatın selamından sonra birer Yasin-i Şerif okunur. İlk iki rekatlık namazı kılarken ömrüne berekete, ikinci iki rekatlık namazı kılarken rızkına bereket ve belaları def etmeye, üçüncü iki rekatlık namazı kılarken ise insanlardan istiğna (muhtaç olmama) ve husn-ü hatime (imanla biten güzel bir sona erişme) ye niyet edilir. En sonunda ise Berat Kandili gecesi duasını 10 kez okuyarak namaz tamamlanır.

berat-namaz-iddef

12 Rekat Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır?

Ömrün bereket kazanması, günahların mağfiret olunması için tavsiye edilen 12 rekatlık Berat kandili namazı da çok sevaptır. 1 Fatiha ve 50 İhlas suresi okunarak ikişer rekatlar halinde kılınan namazla kişi faziletten istifade eder. Zünnun-u Mısri Hazretleri’nden rivayet olunduğuna göre: “Berat gecesi her kim on iki rekat kılar da, Fatiha’dan sonra 50 kere İhlas suresi okursa 100 rekatın sevabını alır.” (Muhammed ibni Hatîrüddîn, el-Cevâhiru’l-hams, sh:58-59)

100 Rekatlık Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır?

Bu gece namaz kılmak en faziletli amellerdendir. Bu gece kılınacak namazların en mühimi Hz. Ali’den (r.a) rivayet edilen 100 rekatlık namazdır ve adına Salatül Hayr denilir. Peki, berat kandili 100 rekat namaz kılınmasının sevabı nedir? Peygamber Efendimiz (S.A.V) buyurmuştur: “Ey Ali, her kim Şaban ayının 15. Gecesinde 100 rekat kılar her rekatta 1 Fatiha ve 10 İhlas (Kul hüvellahü ehad) suresi okursa; Ey Ali hangi bir kul bu namazları kılarsa Allah-u Teala onun için o gece istediği her haceti yerine getirir.” Niyet edilmesi ve tekbir getirilmesiyle başlayan namazda Fatiha ve ardından okunacak 10 İhlas suresinin ardından normal namaz gibi rüku ve secde yapılır. İkinci rekatta ise oturulur. Ettahiyyatü, Allahümmesalli, Allahümmebarik ve Rabbena dualarının okunmasının ardından selam verilerek namaz tamamlanır.

berat-gecesi-namazi-iddef

Berat Kandilinde Hacet Namazı Nasıl Kılınır?

Berat kandili gibi bu özel günlerde kılınan ve günümüze kadar gelen namazlar Hadis-i Şerif’ten, Ashab-ı Kiram’dan, Tabiin, Tebeu't-Tabiin veya ümmetin salih kimselerinden gelen namazlardır. Kandil gecelerinde kılınan namazlara ise hacet veya nafile namazı denilmiştir. 100 rekatlık, 12 rekatlık, 14 rekatlık ve 6 rekatlık namazlar da hacet namazı kategorisine girer.

Berat Kandili Tesbih Namazı Nasıl Kılınır?

Özellikle Ramazan ayı içerisindeki Kadir Gecesi kılınan Tesbih namazı Berat kandili gecesinde de kılınabilir. Tesbih namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen sevilen nafile bir namazdır.  Berat kandili namaz kılmak için güzel bir gece olduğu gibi kendine özgün namazları bulunduğu gibi tesbih namazı da eda edilebilir. Peki, berat kandili tesbih namazı nasıl kılınır? Tesbih namazı dört rekat olup 2'şer rekatlar veya dört rekat halinde kılınabilir. Cemaatle değil münferit yani yalnız başına kılınması tavsiye edilir. Allah rızası için tesbih namazı kılmaya diye niyet edilerek namaza başlanır. Sübhâneke’den sonra 15 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir. Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denilir. Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rekâta kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve sûre okunup 10 kere tesbih getirilir. Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.
   

Berat Kandili Namazı Kaçta Kılınacak?

Berat kandilinde ne zaman ve nasıl namaz kılınır diye baktığımızda her yıl değişmekle birlikte 2024 yılında Berat kandili namazı saat kaçta kılınır? 24 Şubat Cumartesi akşamı kılınacak gece namazları; İstanbul için akşam saat 18:53, yatsı saat 20:12 ile İmsak vakti 06:18’e kadar; Ankara için akşam saat 18:40, yatsı 19:58 ile İmsak vakti 06:02’ye kadar; İzmir için akşam saat 19:03, yatsı saat 20:20 ile İmsak vakti 06:26’ya kadar kılınır. Diğer şehirlerin namaz saatleri için Diyanet İşleri Başkanlığı’nın namaz vakitlerine bakabilirsiniz.

Berat Kandili Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Her namaz kalpten ve dilden dökülen niyetle başlar. Allah’ın huzurunda kalpten isteyerek huşu içinde kılacağımız Berat Kandili namazlarına şöyle niyet edebiliriz: Ya Rabbi, Rıza-i Şerif’in için niyet eyledim namaza, bu gece ben aciz kulunu affı ilahine, rıza-i ilahine mazhar eyle… Allah-u Ekber!

Berat Kandili Namazında Secdede Ne Okunur?

Berat Kandili gecesinde kılınacak namazlar hacet veya nafile namazı olarak geçer. Vakit namazları dahil tüm namazlarda rüku ve secdede aynı dua okunur. Namaz kılarken her secdeye gittiğimizde "Sübhane Rabbiyel Ala" denilir şu anlama gelir: "Büyük olan Rabbim her türlü noksan sıfatlardan uzaktır."

Berat Kandilinde Namaz Duası Nasıl Edilir?

Dua Allah-u Teala’ya kalpten yalvarıştır. Bu sebeple kul duasını istediği gibi yapabilir ancak bu geceye özel Berat Kandili namaz duası vardır. Kılınacak namazlardan sonra şu dua okunur. Duanın Arapçası ve Türkçesi aşağıdaki gibidir.

berat-kandili-gecesi-namaz-dua-meshur-dua

“Allah’ım! Sana başvurma yolunu bana cömertliğin gösterdi. Senin huzuruna beni iyiliğin ulaştırdı. Senin nezdine beni keremin yaklaştırdı. Sana gizli kalmayan sıkıntılarımı ancak sana şikayet ediyor ve senden, sana zor gelmeyecek şeyler istiyorum. Zaten senin, benim durumumu bilmen, istememe de hacet bırakmıyor. Ey sıkıntılıların derdini açan Zat! İçinde bulunduğum sıkıntıları benden gider. Senden başka hiçbir ilah yoktur. Seni tenzih ederim. Ey herkese iyilik eden, Kendisine ise iyilik edilemeyen Allah’ım! Ey celal ve ikram Sahibi! Ey lütuf ve in’âm Sahibi! Senden başka hiçbir ilah yoktur. Sen ki sığınanların desteği, eman dileyenlerin koruyucusu ve korkanların sığınağısın! Ey Allah’ım! Eğer beni Levh-i Mahfûz’dan ibaret Ümmü’l-Kitâb’da bir bedbaht yahut mahrum veya kovulmuş ya da rızkı dar bir kimse olarak yazdıysan, fazl-u kereminle, bu şekavetimi, mahrumiyetimi, reddedilişimi ve rızkımın darlığını sil. Beni, Ümmü’l-Kitâb’da bir bahtiyar, rızkı bol ve hayırlara muvaffak bir kişi olarak kayda geçir. Çünkü Sen, buyruğu hak olan Bir Zat olarak, gönderdiğin peygamberinin lisanına indirdiğin kitabında: ‘Allah dilediğini siler, dilediğini sabit bırakır. Ümmü’l-Kitâb ise sadece O’nun katındadır’ (Ra’d Sûresi, 39) buyurdun. Kıymetli şaban ayının, her hikmetli işin kendisinde ayrılıp kesin karara bağlandığı 15. gecesindeki en büyük tecelli hürmetine Senden dileğimiz, bildiğimiz ve bilmediğimiz, en iyi senin bildiğin tüm belaları, bizden açıp gidermendir. Şüphesiz ki en ulu ve en iyi olan ancak Sensin. Allah-u Teâlâ, Nebiyy-i Ümmî olan Efendimiz Muhammed’e, âline ve sahabesine, çokça salat ve bolca selam eylesin. Amin! (Zebîdî, İthâfü’s-sâdeti’l-müttakîn, 3/427, Ahmed Dîrebî, el-Mücerrebât, sh:13)

Berat Kandili Namazından Sonra Yasin Okumanın Faziletleri Nelerdir?

Berat Kandili namazı kulun adeta Allah-u Teala’ya sığınması, günahlardan uzaklaşması, af dilemesi ve istiğfar etmesidir. Berat kandili akşam namazından sonra Yasin okumak, kılınacak 6 rekatlık namazın her iki rekatının tamamlanmasının ardından okunur. Yani her rekatta 1 Fatiha ve 6 İhlas okunarak kılınan iki rekatlık namaz selam verilerek tamamlanır. Her iki rekatın selamından sonra ise birer Yasin-i Şerif okur. Sonunda ise Berat Kandili duası okunur. Toplamda okunan üç Yasin büyük sevaptır. İlki cennetlik kullardan olunması, ikincisi hayırlı bir ömür için diğeri ise kazalardan ve belalardan emin olmak ilticasıyla okunur.


Diğer Yazılar

TÜM YAZILARI OKU