TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Afrika Eğitim Yardımı Nasıl Yapılır?

Afrika Eğitim Yardımı Nasıl Yapılır?
Afrika eğitim yardımı ile yardıma muhtaç Afrikalı çocukların geleceğini şekillendirin. Nasıl yapılacağı hakkında bilgi almak için İDDEF’i ziyaret edebilirsiniz.


Afrika, 1,5 milyar nüfusuyla dünyanın en genç insanını kıtasında barındırırken, eğitimden mağrum büyüyen oran da o kadar fazladır. Afrika’da başta ekonomi olmak üzere, siyasi ve sosyal sorunlar nedeniyle eğitim geri plana atılıyor. Çocuklara ve gençlere yeterli eğitimin sağlanamaması küresel veya bölgesel çıkarları olan güç odakları, aşırıcı gruplar ve terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürüyor. Eğitim çağındaki çocuklar savaş, bölücülük ve terör faaliyetlerinde hayatlarını yitiriyor. Her şey eğitimle başlar anlayışıyla Afrika kıtasında eğitim yaygın ve sürdürülebilir hale getirilmesi gerekiyor. Peygamber Efendimiz (S.A.V.), beşikten mezara kadar ilim tahsil etmeyi öğütlemiş, ilim Çin'de de olsa alınız buyurmuştur. 2009 yılından bu yana Afrika’da ve kıtanın en ücra köylerinde eğitim seferberliği başlatan İDDEF, “Önce insan, önce eğitim” diyor.

iddef-afrika-eğitim-yardimi

Afrika'ya Eğitim Yardımı Nasıl Yapılır?

İnsan için en önemli faaliyetlerden biri olan eğitim, Afrika insanının maalesef mahrum olduğu bir hazinedir. Oysa ki eğitimin hedefi insana kendisine lazım olan bilgiyi vermek, ona hayatta lazım olacak beceriyi kazandırmak, onu yüksek manevi değerlere sahip kılmak, kötü alışkanlıklardan ve davranışlardan korumak, iyi alışkanlıklar ve davranışlar kazandırmaktır. Afrika eğitim yardımı sayesinde çocuklar tüm bu saydığımız olgulara sahip oluyor ve geleceğe, kaliteli, donanımlı, çalışkan, üretken, edepli ve ahlaklı bir nesil olarak yetişiyor. Afrika’ya eğitim yardımı öğrenciler için sağlanan kırtasiye seti (çanta, defter, kalem, silgi, kalemtıraş, cetvel), ayakkabı, kıyafet projelerine katkı vermekle olabilir. Eğitime yardım, İDDEF’in öğrenci üstlenme projesi, çocuk ve gençlerin güvenli, temiz ve refah içinde eğitim alması için inşa edilen eğitim merkezi ve medreselere bir tuğla koymakla sağlanabilir.
    

Afrika'da Eğitim Sorunları Nelerdir?

Afrika eğitim sorunu sıralaması yaparsak başta ekonomi gelir. Aileler günlük yemek kazancı için çalışırken çocuklar da aile bütçesine destek olmaya gayret eder. Afrika devletleri okul yapmakta zorlanır ve okulların giderleri için velilerden ücret talep eder. Bu nedenle birçok yoksul aile çocuğunu okula gönderemez ve eğitime erişimde ilk temel sebep ekonomidir. Bu durumu siyasi, sosyal nedenler izler. Ülkedeki iç savaş, şiddet olayları ve çatışma çocukların eğitime ulaşmasını engeller. Oysa ki Afrika ülkelerinin gelişimi, huzuru ve yarınlara umutla bakabilmesinin yolu eğitimden geçer. Coğrafi ve sosyal şartlar ne kadar zor olursa olsun her çocuğun ilim öğrenme hakkı var. Bu derece önemli olan ilim, ilme götüren eğitim ve öğretimin dinimizdeki önemi de çok büyüktür. Yüce Rabbimiz: "Yaratan Rabbinin adıyla oku! O insanı kan pıhtısından yarattı. Oku. Rabbin, nihayetsiz kerem sahibidir. O kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediğini o öğretti" buyurmuştur. İDDEF, Afrika’da inşa ettiği kalıcı eser medreseleri ve ülkedeki hocalarıyla ücretsiz eğitim sunar.

iddef-afrika-eğitim-yardim-bağış

Afrika'ya Yapılacak Eğitim Yardımı Neden Önemlidir?

Afrika’daki eğitim tablosu hiç iç açıcı değil! İlkokul çağındaki her beş çocuktan birinin okula gidemediği kıtada, 15 ila 17 yaşlarındaki gençlerin yüzde 60’ı eğitim göremiyor. Yaklaşık 1,5 milyar nüfusu olan Afrika’da nüfusun 700 milyonu 3 ila 23 yaşlarında, 900 milyonu da 25 yaş altında. Bu kadar genç nüfusa sahip olan ve her geçen gün artan nüfusta eğitime ulaşamamak dünyanın en büyük problemlerinin de başında geliyor. Afrika eğitim destek çalışması yeryüzünü paylaşan her insanın derdi ve sorumluluğu olmalıdır. Önce eğitim diyen uluslararası sivil toplum kuruluşu İDDEF, Afrika’daki bütün çocukların eğitim hakkını savunuyor. Su yolunda bidon taşıyan değil, sınıfta havaya kalkan eller istiyor. Eğitim çalışmalarını ana merkeze alan İDDEF, dünyanın dört bir yanında eğitime ulaşamayan Müslümanlar’ın hayatlarına dokunuyor. Ücretsiz eğitim sunarak hem ilmi hem fenni eğitim için Afrikalı çocukların elinden tutuyor.


Afrika Okullarına Destek İçin Neler Yapabilirsiniz?

İhtiyaç sahibi durumundaki Afrika insanı yoksulluktan dolayı eğitime ulaşamadığı gibi, özellikle Afrika ve Asya’daki birçok Müslüman ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi problemler gittikçe derinleşen bir krize yol açıyor. Ekonomik ve siyasi problemlerin eğitimi vurduğu, eğitimsizliğin de yeniden bu iki sorunu beraberinde getirdiği döngüde Müslümanların eğitimli ve üreten bir birey haline gelmesi için destek verilmesi gerekiyor. Afrika okullarına destek olmak için İDDEF’in kalıcı eser eğitim merkezi, medrese, mescit projelerine bağışta bulunabilirsiniz. Öğrenci veya hoca üstlenerek eğitim hayatlarını kolaylaştırabilirsiniz. 55 ülke 100 eğitim merkezi ve 80 medresede, 400’ün üzerinde hoca ve 10 bine yakın öğrencisiyle eğitimi yaygın ve ulaşılabilir hale getiren İDDEF’in eğitim projelerine omuz verebilirsiniz. TALEBE, EĞİTİM, MEDRESE kelimelerini (ayrı ayrı) 7230’a göndererek 20 TL bağış yapabilirsiniz.

Bağış Yapmak İstiyorum

Gönüllü Olarak Afrika Eğitimine Katkı Sağlama

Her şey eğitimle başladığı için gelecek nesillerin inşasında sizin de payınız olsun. Öğrenci veya hoca üstlenerek dünyaya iyiliğin hakim olmasına vesile olabilirsiniz. Afrika’da ilk öğretim, hafızlık ve İslâmi ilimler okuyan öğrencilere destek olarak cehaletin yeryüzünden silinmesi yolunda bir adım atabilirsiniz. Talebelerin aylık eğitim masraflarını üstlenerek alim ve hafız yetiştirebilirsiniz. Afrika ve Asya’da zor şartlarda eğitimlerine devam eden; ‘Luh’ adı verilen ahşap tabletlere ayetleri yazarak öğrenen yüzbinlerce kardeşimize, Kur'an-ı Kerim hediye edebilirsiniz. İlme kalem ol eğitim kampanyasıyla çanta, defter, kalem, silgi, kalemtıraş gibi kırtasiye setine kavuşan öğrencilerin okullarına mutluluk içinde gitmesine vesile olabilirsiniz. Afrika, Asya ve Balkanlar’da açılacak medreselerin inşasına bir tuğla da siz koyarak, cehalete karşı eğitimi destekleyebilirsiniz.