TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Zekat Bağışı Yapmak İçin En Doğru Zaman

Zekat Bağışı Yapmak İçin En Doğru Zaman
İDDEF, zekat bağışınızı ümmet coğrafyasının yoksul ülkelerinde yaşayan Müslüman kardeşlerimize ulaştırıyor. Peki, zekat vermek isteyen kişi için en doğru zaman nedir, zekat Ramazan ayında mı verilir?

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), zekat bağışını binlerce kilometre uzaktaki kardeşine ulaştırarak onların bir nebze de olsun hayatını kolaylaştırmak isteyenlerin emanetini omuzluyor. Siz de zekat bağışlarınızı dünyanın dört bir yanında hafızlık ve Şer-i İlimler okuyan talebelere ve gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsiniz.

Zekat Hesapla

Zekat Ne Zaman Verilir?

Artırıcı vasıfta belirli bir miktar mala (96 gram altını veya bu miktar değerinde mal ve para) sahip olan Müslüman; zekat açısından zengin sayılır ve farz ibadetini yerine getirmek, Allah’ın geniş rahmetini ve Peygamber Efendimiz’in (SAV) yakınlığını kazanmak için zekat verir. Peki, zekat ne zaman verilir? Zekat, kişinin borcundan ve doğal ihtiyaçlarından fazla nisap miktarı artırıcı mala sahip olması ve bu malının üzerinden bir yıl geçmesiyle mükellef hale gelmiş olur. Bu herkeste farklılık göstereceği için herkesin zekat verme günü bellidir. Fakat ülkemizde insanlar Ramazan ayının feyiz ve bereketini yaşamak için, infak ve ibadetin yoğunluk kazandığı bu ayda zekat vermeyi tercih ediyor ve bu her yıl böyle devam ediyor. Zira zekat vermek için belirli bir zaman olmadığı gibi istenildiği zaman veya Ramazan ayında da zekat verilebiliyor.

Ramazan zekat İDDEF

Ramazan Ayında Zekat Ne Zaman Verilir?

Rahmet ayı olan Ramazan, Müslümanlar için zekat vermenin gelenek haline geldiği bir aydır. Maddi durumu iyi olan Müslümanlar, bu ayda Allah’ın (c.c) buyurduğu “Hayırları işlemede yarış yapınız” (Al-imran 3/133) ayet-i kerimesine uyup yoksullara daha da sahip çıkarak zekatını vermek isteyebilir. Böyle düşünen kimse de nisap miktarına ulaşan ancak ramazan ayı içinde bir yılı doldurmayan kimse de zekatını Ramazan ayında verebilir. Zekat vermek için belirli bir zaman olmadığı gibi Ramazan ayı içinde de belirli bir günü yoktur. Ramazan’dan önce ve Ramazan’ın ilk günlerinde zekatın verilmesi, zekatın yoksullara faydalı olma amacını yerine getirir. Dolayısıyla zekatın Ramazan’ın sonlarına bırakılmaması daha hikmetli ve faydalıdır.

Kurban Bayramında Zekat Verilir mi?

Müslümanlar zekat borçlarını Ramazan ayında ödemeyi adet haline getirmişseler de zekatın ödenmesi için belirlenmiş bir gün veya ay yoktur. Aslolan, şartlar gerçekleşince zekatın ödenmesidir. Zekat Kurban Bayramı’nda da verilebilir; ancak zekat borcunun ödenmesiyle birlikte buradaki niyet ortaya çıkmaktadır. Kurban Bayramı’nda verilen zekat kurban ibadeti yerine geçmez. Zekat ayrı bir farz ibadet, kurban kesmek ayrı bir farz ibadettir. Maddi bir ibadet olan zekat; cami, okul ve yurt yapımı ve ihtiyaçları için verilemediği gibi Allah yolunda okuyan talebelere, yoksul kimselere verilebilir.


Yurtdışına Zekat Ne Zaman Verilir?

Zekatını yurtdışındaki gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyen kimse için belirli bir zaman dilimi yoktur. Zekat mükellefiyeti kazanan bir Müslüman, zekat gününü takip ediyorsa yılı dolduğunda bu güne göre bağışını yapabilir. Çünkü malda gerçekleşen zekat borcu zengin ve yoksul arasında kul hakkını oluşturmuştur. Asya’dan Balkanlar’a, Afrika’dan Ortadoğu’ya kadar mazlum coğrafyadaki kardeşlerimizin Ramazan ayını paylaşmanın bereketiyle geçirmesi için de bu ayda bağış yapılabilir. Gerek ülkemiz gerekse de İslam dünyasında zekat vermek Ramazan ayıyla özdeşleşmiştir.


Zekat Ümmeti Tek Bir Aile Yapar

Zekatınızı sosyo-ekonomik olarak zor şartlar altında hayatını idame ettirmeye çalışan Müslüman kardeşlerinize gönderebilirsiniz. Bağışınızı ilgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla, şube merkezlerinden ya da 0212 621 0065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak yapabilirsiniz.

Zekat Bağışla

zekat-2021-iddefDiğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU