TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Şükür Kurbanı Kesilmesi ve Bağışlanması İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Şükür Kurbanı Kesilmesi ve Bağışlanması İle İlgili Bilmeniz Gerekenler
İDDEF’e emanet ettiğiniz küçükbaş veya büyükbaş hisse şükür kurbanı yurtdışındaki Müslüman kardeşlerimize ilk elden teslim ediliyor.

Şükür kurbanı sayfamızda şükür kurbanı hakkında bilgi bulabilir, İDDEF’in kurban fiyatlarına ulaşabilir, kurbanların nerede kesildiğini ve nasıl dağıtıldığını öğrenebilirsiniz.

Şükür Kurbanı Nedir?

Bir kul olarak Allah’ın bize bahşettiği maddi ve manevi nimetler için sürekli şükür halindeyiz. Namaz O’na bir şükür, Oruç O’na bir şükür, kurban kesmek O’na bir şükürdür. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de de Rabbimiz bizden şükretmemizi istiyor ve şükredenleri mükâfatlandıracağını bildiriyor. Biz de şükrümüzün bir ifadesi olarak O’nun rızasını kazanmak, ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin de etinden istifade etmesi için kurban kesebilir, şükrümüzü yoksullarla paylaşabiliriz. İşte herhangi bir vesileyle Allah’a şükretmek için kesilen bu kurbana şükür kurbanı denir. İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) bağışladığınız kurbanı mazlum coğrafyalarda keserek, yoksul Müslüman kardeşlerimize ilk elden teslim ediyor. Onların da mutfağında et pişiyor, kalpten kalbe paylaşmanın köprüsü kuruluyor.

Şükür Kurbanı Kesilmesi ve Bağışlanması İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Allah-u Teala Kevser Suresi, 1-3. Ayetlerinde mealen şöyle buyurur; “Şüphesiz biz sana bitip tükenmez nimetler verdik. Şimdi sen Rabbin için namaz kıl ve kurban kes! Asıl sonu gelmeyecek olan, sana karşı nefret duyandır.

Şükür Kurbanı Nasıl Kesilir?

Bağışladığınız küçükbaş ya da büyükbaş hisse şükür kurbanı yurtdışında hizmet verilen ülkelerde kesilmektedir. Bazı ülke ve bölgelerde kurban etine ciddi oranda ihtiyaç duyulmaktadır. İşte bu duruma göre hareket edilerek kurbanınız itina ile seçilip, veteriner kontrolünün ardından İslami usul ve kaideler gözetilerek kesilir. Dağıtım için parçalara ayrılan kurbanlık et, aracı kurum olmadan ilk elden yoksullara ulaştırılır.

Şükür Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Allah-u Teâla’ya kalben yakınlaşmamız, verdiği sayısız maddi ve manevi nimetler için teşekkür ifademizden biri de şükür kurbanıdır. Üzerimizdeki nimeti tamamlayan O’dur ve biz O’nun rızası için kurban keseriz. Bu vesileyle şükür kurbanını dilediğiniz zaman kesebilirsiniz. Elbette ki maddi olarak da uygunsak kesmek ve mazlum coğrafyalardaki yoksul kardeşlerimize ulaştırmak sizi ve onları mutlu edecektir. Ayrıca şükür kurbanı, temettu veya kıran haccı yapan kişilerin, aynı mevsimde hac ve umreyi beraberce yaptıkları için Harem bölgesinde kestikleri kurbandır.

Şükür Kurbanı Kesilmesi ve Bağışlanması İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Şükür Kurbanı Kesen Yiyebilir mi?

Evet yiyebilir. Şükür kurbanının etinden kendiniz yiyebildiğiniz gibi muhtaç kimselere de dağıtabilirsiniz. Eğer ‘Ben kurbanımı yurtdışına bağışlamak istiyorum’ diyorsanız İDDEF’i vekil tayin ederek şükür kurbanınızı eti bayramdan bayrama gören Afrika ve Asya’daki kardeşlerimize ulaştırabilirsiniz.

Şükür Kurbanı Etini Kimler Yiyebilir?

Şükür kurbanını eğer kendimiz kesiyorsak etinden yiyebildiğimiz gibi usûl ve fürû’a yani üstsoy ve alt soy şeklinde ifade ettiğimiz anne, baba, dede ve nineler çocukları ve torunlarına da şükür kurbanından yedirebiliriz. Kurban etinden ihtiyaç sahibi akraba, komşu ve kimselere dağıtabiliriz.

Şükür Kurbanı Kesilmesi ve Bağışlanması İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Şükür Kurbanı Kimlere Dağıtılır?

Şükür kurbanı gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtılır. İDDEF olarak, yaptığınız şükür kurbanı bağışını yılın her dönemi, Afrika, Asya ve Balkanlar’da öncelikli olarak medreselerimizde okuyan, ilim talebelerine ve yoksul ailelere dağıtıyoruz. 


Şükür Kurbanı Fiyatı Ne kadar?

İDDEF’in yurtdışı şükür kurbanlık fiyatları için belirlediği bedel; küçükbaş kurbanlıkta 3500 TL, büyükbaş hissede ise 3000 TL’dir.

Şükür kurbanı ile ilgili detaylı bilgi almak için 0212 621 00 65 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Şükür - Küçükbaş Bağışla

Şükür – Hisse Bağışla

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU