TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Recep Ayı Tesbihleri Hakkında Bilinmesi Gerekilenler

Recep Ayı Tesbihleri Hakkında Bilinmesi Gerekilenler
Mübarek aylardan biri olan Recep Ayında hangi tesbihleri, nasıl çekmeliyiz? Recep ayının ilk on ve son günü tesbihi hakkında bilmeniz gerekenler burada.

Hicri yılın 12 kameri ayından yedincisi ve haram aylardan biri olması hasebiyle sevapların katbekatlandığı Recep-i Şerif ayı üç ayların ilk ayı ve başlangıcıdır. 12 Ocak 2024 Cuma (1 Recep 1445) günü başlayacak olan Recep ayında namaz, oruç ve hayır, hasenatta bulunmak çok sevap olduğu gibi Recep ayı tesbihleri çekmek, zikir içinde olmak çok faziletledir. Peki, Recep ayı tesbihleri nelerdir? Recep ayı ilk on gün tesbihi ve Recep ayı son 10 gün tesbihi nedir ve nasıl çekilir? Recep ayı tesbihi hakkında merak edilen tüm bilgiler makalemizdedir.

Recep Ayı Tesbihleri Nelerdir?

Peygamber Efendimiz (S.A.V) “Recep Allah’ın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır” buyurmuştur. Bu vesileyle Allah-u Teala’nın ayı olan Recep-i Şerif ayında Allah’ın çokça zikredilmesi faziletledir. Recep ayında tesbih ve tehlil (Kelime-i tevhid) ve istiğfarda yoğun şekilde meşgul olunması sevaptır. Recep ayı içerisinde ilk 10 gün, ikinci 10 gün ve üçüncü 10 gün tesbihleri bulunur. 11 Ocak 2024 Perşembe'yi 12 Ocak 2024 Cuma gününe bağlayan gece üç aylara girilir ve Recep ayı başlar. Böylece ilk 10 zikri de başlamış olur. Bu gece kılınacak namaz, ilk gün orucuna niyetlenilmesi ve ilk 10 gün tesbihinin (her gün 100 defa) çekilmesiyle kişi faziletine fazilet katar. 12 Ocak 2024 Cuma ile 21 Ocak 2024 Pazar arası ilk 10 gün, 22 Ocak 2024 Pazartesi ile 31 Ocak 2024 Çarşamba ikinci 10 gün, 1 Şubat 2024 Perşembe ile 10 Şubat 2024 Cumartesi günü ise son 10 gündür. 11 Şubat 2024 Pazar günü ise Şaban ayının 1. günüdür.

Recep Ayı İlk On Gün Tesbihi

İlk 10 gün 100 kere (her gün) Subhanallahil Hayyul Kayyûm. (Hay ve Kayyum olan Allah'ı tesbih ederim). Recep ayı tesbihleri Arapça olarak da aşağıdaki görsellerde yer almaktadır.

recep-ayi-ilk-10-gun-tesbih-iddef

Recep Ayı İkinci On Gün Tesbihi

İkinci 10 günde ise 100 defa (her gün) Subhanallahil Ehadis Samed (Bir ve her şeyin ona muhtaç olduğu Allah’ı tesbih ederim.)

recep-ayi-ikinci-10-gun-tesbih-iddef

Recep Ayı Son On Gün Tesbihi

Son yani üçüncü 10 günde ise 100 defa (her gün) Subhanellahir Rauf (Yarattıklarını çok esirgeyen Allah-u Teala’yı tesbih ederim.)


Recep Ayı Tesbihi Nasıl Çekilir

Her namazın ardından çekilen tesbih gibi Recep ayı tesbihi de namazın ardından, gün ve gece içinde müsait olunan bir anda çekilebilir. Günde 100 defa çekilecek olan Recep ayı tesbihi ister bir kerede istenirse de parça parça o gün içinde tamamlanır. Tesbih; tespihle, tesbih sayaç yani zikirmatikle, bir kağıda çizgi yöntemiyle veya elle çekilebilir.

recep-ayi-tesbihler-iddef-dua (1)

Neden Recep Ayında Tesbih Çekilir?

Üç aylar, Müslüman kimsenin hayatında yeni bir başlangıç, tövbe kapılarını aralamak ve istiğfar ederek mukaddes mevsime giriş yapmak ve de gelecek için kararlı bir duruşla günahlara bulaşmamaktır. Bu vesileyle Recep ayı tesbihleri arınmadır. Allah’ın zikredilmesi ve çokça anılması Allah’ın ayı olan Recep’te çok faziletlidir. Yüce Allah, Azhab Suresi 41 ve 42. Ayette şöyle buyurmuştur: “Ey iman edenler! Allah’ı çok çok anın. Sabah akşam O’nun yücelik ve eşsizliğini dile getirin” Allah’ı anmak yana tesbihle zikretmek, bir Müslüman’ın ömrünün her gününde olduğu gibi Recep ayında büyük fazilet taşır.

Recep Ayı Dua ve Zikirleri

Hz. Muhammed (S.A.V) Efendimiz, “Allah’ım Recep ve Şaban’ı bize mübarek eyle ve bizi Ramazan ayına ulaştır.” diye dua etmiştir.

İbnü Abbas’ın (r.a) rivayet ettiği Hadis-i Şerif’te: “Her kim Recep, Şaban ve Ramazan aylarında, öğle ve ikindi (namazları) arası: أَسْتَغْفِرُ اللّٰهَ الْعَظِيمَ الَّذِي لَا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَيَّ الْقَيُّومَ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ تَوْبَةَ عَبْدٍ ظَالِمٍ لِنَفْسِهِ لَا يَمْلِكُ لِنَفْسِهِ ضَرًّا وَلَا نَفْعًا وَلَا مَوْتًا وَلَا حَيَاةً وَلَا نُشُورًا

“Kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan, Hayy ve Kayyûm olan O büyük Allah-u Teala’dan, mağfiret talep ederim. Kendisi hakkında ne bir zarara ne bir faydaya, ne ölüme, ne de yaşamaya ve ne de dirilmeye mâlik olmayan, (günahlar işleyerek) kendisine zulmetmiş bir kulun tevbesiyle, O’na tevbe ederim’ derse, Allah-u Teala (o kişinin sevab ve günahlarını yazmakla görevli) iki meleğe: ‘Bu kulun amel defterindeki günahlarıyla alakalı yazıları yakın!’ diye vahyeder.”


Nitekim Şeddad ibni Evs (r.a) rivayet ettiği Hadis-i Şerif’te: “Seyyidü’l-istiğfar (istiğfarların efendisi) şudur: اَللّٰهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لاَ إِلٰهَ إِلَّا أَنْتَ خَلَقْتَنِي وَأَنَا عَبْدُكَ وَأَنَا علٰى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ، أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ وَأَبُوءُ لَكَ بِذَنْبِي فَاغْفِرْ لِي فَإِنَّهُ لاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ أَنْتَ، أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ

“Ey Allah! Benim Rabbim Sensin. Senden başka hiçbir ilah yoktur. Beni Sen yarattın. Ben Senin kulunum. Ben gücümün yettiği kadar Senin ahdin ve vadin (sözün ve müjden) üzere sabitim. Ben Senin ihsan ettiğin nimetlerini itiraf ediyor, günahlarımı da itiraf ediyorum. Öyleyse beni mağfiret eyle! Şu muhakkak ki, günahları Senden başkası bağışlayamaz. Ben yaptığım şeylerin şerrinden sana sığınıyorum.’ İnsan akşama girerken bu duayı okuduğu zaman, o gece ölürse cennete girer yahut cennet ehlinden olur. Bu duayı sabaha girerken okuduğu zaman da, o günde ölürse, o da cennet ehlindendir.”

Ulema buyurmuştur ki: “Recep, günahlardan istiğfar içindir, Şaban kalpleri ayıplardan ıslah içindir. Ramazan ise kalpleri nurlandırmak içindir. O halde Allah-u Teala’nın ayında istiğfarı çok yapmak lazımdır. Özellikle de seherlerde, “Seyyidü’l-istiğfar (istiğfarların efendisi)” denilen tevbeyi hiç terk etmemek gerekir.