TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Regaip Kandili Namazı Nasıl Kılınır, Kaç Rekat?

Regaip Kandili Namazı Nasıl Kılınır, Kaç Rekat?
Regaip Kandili namazı nasıl kılınır, Regaip kandili namazı kaç rekat ve faziletleri ile alakalı oluşturmuş olduğumuz içeriğimizi hemen okuyabilirsiniz!

Hicri yılın yedinci ayı olan Recep ayı üç ayların ilk ayıdır. Recep ayının ilk Perşembesini Cumaya bağlayan gece ise Regaip Kandilidir. 2024 yılında 11 Ocak Perşembe (29 Cemaziyelahir 1445) günü ve gecesi idrak edilecek Regaip Kandili, bolluk, bereket ve kendisine rağbet edilen anlamıyla üç ayların faziletini kendisinde barındırır. Kur’an-ı Kerim’de saygı gösterilmesi istenen ve hadislerde oruç tutulması tavsiye edilen haram aylardan olan, fazilet mevsiminin başladığı, Peygamber Efendimizin Allah’ın ayı diye tarif ettiği Recep ayındaki Regaip gecesi Müslümanların anlamı üzerine rağbet ettiği hayırlı bir gecedir. Peki, Regaip Kandilinde yapılacak ibadetler arasında olan Regaip kandili orucu yanında Regaip Kandili namazı nedir? Regaip Kandili namazı nasıl kılınır? Regaip kandilinde kılınacak namaz hakkındaki her şey makalemizde bulunuyor.

Regaip Kandili Namazı Nasıl Kılınır?

Faziletli gecelerden sayılan Regaip Kandilinde namazın en üstün ibadetlerden olduğu bilinir. Bu vesileyle Regaip gecesi, yatsı namazının ardından iki rekatlık kılınan Kabir Nur namazı çok sevaptır ve Peygamber Efendimizin (S.A.V) iki rekatlık namaz kıldığı sahih kaynaklarda yer alır. Regaib kandili namazı nasıl kılınır diye incelediğimizde oturarak kılınan Kabir Nur namazının ilk rekatında Zilzal Suresi, ikinci rekatında Tekasür ve Kâfirûn Suresi okunur. Sureler arasında Bismillahirrahmanirrahim denilir. Zilzal ve Tekasür Suresini bilmeyenler ilk rekatta Kâfirûn ikinci rekatta ise İhlas Suresi okuyabilir. Oturarak kılındığı için rüku ve secdelerde baş ve vücudunuzla hafif öne doğru eğilinir. Secdenin belirgin olması için de rükudan biraz daha fazla eğilinir. Gecenin ihyası bakımından yapılması gereken en faziletli amellerden biri de 12 rekatlık namazdır. Her rekatta Fatiha Suresi’nden sonra 3 Kadir Suresi ile 12 adet de İhlas Suresi okunur. Namaz ikişer rekatlar halinde selam verilerek kılınır.

regaip-kandili-kilincak-namazlar-iddef-hersey (1)

Regaip Kandili Namazı Kaç Rekat?

Regaip Kandili gecesinde vakit namazlarının dışında kişi nafile namazı kılınır. Peki, regaib kandili namazı kaç rekat diye baktığımızda karşımıza elbette belirlenmiş bir rakam çıkar ama kişi, nafile namazı rekat sayısını kendi imkanları ölçüsünde belirler. Ayrıca 2 rekatlık ve 12 rekatlık olmak üzere iki ayrı namaz daha vardır. 12 rekatlık Regaip gecesi namazı ikişer rekatlar halinde kılınır.

12 Rekat Regaip Kandili Namazı Hakkında Bilinmesi Gerekilenler

Regaip kandili namazı nasıl kılınır, 12 rekat nasıl tamamlanır ve namazın sonunda ne yapılır merak edilen bir meseledir. 12 rekatlık namaz bir hacet namazıdır. Her iki rekatta bir selam verildikten sonra yerinden kalkmadan yetmiş kere tesbihat yapılır. Namazı tamamladıktan sonra tespih çekilerek yapılacak tesbihatta “Allahümme salli ala Muhammedin Nebiyyil Ümmiyyi ve ala Alihi ve Sellim” denilir. Bu tesbihata Salat-ı Ümmiye denir. Anlamı ise "Allah'ım, efendimiz ümmî peygamber Hz. Muhammed'e, âline/ailesine ve ashabına/yakınlarına salat/dua ve selam olsun." demektir. Daha sonra secdeye kapanılarak 70 defa “Subbuhun Kuddüsün Rabbuna ve Rabbul Melaiketi Verruh” denilir. Bu tesbihatın anlamı ise "Münezzehsin, Mukaddessin, meleklerin ve Ruh'un Rabbisin" demektir. Secdeden kalkılarak Tahiyyatta yetmiş kere okunur: “Rabbigfir verham vetecavez amme te~lemu feinneke entel azizul azam” Namazı tamamlayan kişi ellerini açarak dua eder. Mümince yakarışın adı olan duada kul, Allah’a samimi duygularını dile getirir ve af diler.

regaip-kandili-kilincak-namazlar-iddef-hersey (4)

Regaib Kandilinde Tesbih Namazı Kılınabiliyor Mu?

Regaib kandili tesbih namazı kılmak için tercih edilen gecelerden biri olabilir. Tesbih namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen sevilen nafile bir namazdır. Özellikle Ramazan ayı içerisinde Kadir Gecesi akşamı tercih edilen tesbih namazı, mübarek üç ayların başlangıç akşamı olan Regaip Kandili gündüzü veya gecesinde de kılınabilir. Peki, Regaip kandili namazı dışında kılınan tesbih namazı nasıl kılınır kaç rekattır? Tesbih namazı dört rekat olup 2'şer rekatlar veya dört rekat halinde kılınabilir. Cemaatle değil münferit yani yalnız başına kılınması tavsiye edilir. Allah rızası için tesbih namazı kılmaya diye niyet edilerek namaza başlanır. Sübhâneke’den sonra 15 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir. Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denilir. Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rekâta kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve sûre okunup 10 kere tesbih getirilir. Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.

Regaip Kandili Namazı Ne Zaman Kılınır?

Regaip gecesinin Kur’an-ı Kerim okunması, tesbih çekilmesi, tesbih namazı kılınması, hayırda bulunulması gibi ibadetleriyle beraber Regaip kandili namazı faziletlidir. Bu gecenin dolu dolu geçmesi çok kıymetlidir. Akşam namazı ile yatsı namazı arasında nafile namazları kılınabileceği gibi iki rekatlık kabir nur namazı ve 12 rekatlık namaz kılınabilir. Bu namazlar akşam namazından sonra imsak vaktine kadar da eda edilebilir. Yani 11 Ocak Perşembeyi 12 Ocak Cuma gününe bağlayan gece imsak vaktine kadar namaz kılınarak geçirilir. Regaip kandili namazı saat kaçta 2024 baktığımızda Ankara’da imsak vakti 06:34’tür. İstanbul’da ise saat 06:51’dir. İstanbul'da 12 Ocak Cuma sabah ezanı 07:21'de , Ankara'da ise 07:03'te okunur.

regaip-kandili-kilincak-namazlar-iddef-hersey (3)

Sıkça Sorulan Sorular