TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Gazze'ye Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Gazze'ye Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?
Gazze'de ihtiyaç sahiplerine umut ışığı olun! Kurban bağışınızla sevdiklerinizin sofralarını bereketlendirin. İDDEF ile bağış yapmak için tıkla.

Gazze Şeridi, tarihinin en zorlu yıllarını geçiriyor. İşgalci İsrail’in 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana ablukası ve saldırısı altında olan Gazze’de bebek, çocuk, genç, yetişkin ve yaşlı olmak üzere onbinlerce insan yaşamını yitirirken, yüzbinlerce kişi ise yaralandı. Gazze’deki 2 milyonu aşkın kardeşimizin yaşamı oldukça zorlaşırken, kurban bağışı, mazlum ve mağdur ailelere et temin ederek onları hayatta tutmaya yardımcı oluyor.

Gazze kurban bağışı, önce insan sonra Müslümanlar olarak dünyanın farklı yerlerindeki din kardeşlerimize yardım etmek, güzel dinimizin temel prensiplerinden biridir. Temel gıda yardımlarına ek olarak kurban bağışı dayanışmayı ve kardeşlik duygusunu pekiştirir. 2024 yılı kurban bayramı kapsamında hazırlıklarını tamamlayan İDDEF, kurban etlerini kesim sonrası konserve haline getirerek Gazze’ye ulaştıracak.

Gazze Kurban Bağışı Yap

Neden Gazze'ye Kurban Bağışı Yapmalısınız?

İşgalci ve katil İsrail’in vahşet yaşatarak soykırım yaptığı Gazze, büyük bir insanlık dramı yaşıyor. 7 Ekim 2023 tarihinden bu güne sivil yerleşim yerlerini havadan ve karadan bombalayan işgalci güç İsrail’in saldırıları karşısında hayatta kalma mücadelesi veren Filistinli ailelerin yemek, ilaç, yakıt, battaniye ve kumanya ihtiyacının karşılanması için yoğun bir şekilde acil yardım çalışması gerçekleştiriyoruz.

Müslümanlar’ın tüm dünyada kurban bayramını idrak edeceği günlerde, Gazze acı ve gözyaşının merkezi olmaya devam ediyor. Dışarıdan gelen yardımlar, onların yalnız olmadıklarını hissetmelerini sağlayıp, büyük moral desteği olurken, bayramda Gazze'ye kurban bağışı umut oluyor.

Özellikle, Gazze Şeridi’nin güneyi olan Refah şehrinde 1,5 milyon insan çadır ve derme çatma yapıların olduğu kamplarda yaşam mücadelesi veriyor. Filistin kurban bağışı, İDDEF’in konserve et çalışmasıyla uzun süre raf ömrü sağlayacak ve kardeşlerimize besin kaynağı olacak.

Gazze'ye kurban bağışı yaparak, bu zorluklarla mücadele eden insanlara yardım eli uzatabilir ve onların yaşamlarını bir nebze olsun kolaylaştırabilirsiniz. Bu, hem insani bir görev hem de dini bir vecibedir.

Gazze'ye Kurban Bağışı Nasıl Yapılır (1)

Gazze'deki Zorlu Yaşam Koşulları

Gazze'deki zorlu yaşam koşulları, yıllardır süren saldırı, abluka ve ekonomik krizler nedeniyle kötü durumdaydı. 7 Ekim 2023 tarihinde başlayan İsrail saldırıları ile çok kötü duruma gelen Gazze’de insanlık güneye yani Refah şehrine sıkışmış hale geldi.

Kuzeyde Cibaliye, ortada Han Yunus ve güneyde Refah şehrinde işsizlik, yoksulluk gibi durumlar soykırıma dönüştü. Elektrik ve su hizmeti durdu. Hastaneler, okullar, evler bombalanarak yerle bir edildi. Sağlık sistemi, sürekli ilaç ve malzeme eksikliği nedeniyle büyük baskı altında kaldı. Hastaneler saldırılar nedeniyle yıkıldı ve yeterli donanıma sahip olmamakla birlikte birçok hasta gerekli tedavi alamaz duruma geldi. Gazze’de bebekler dahil olmak üzere 7’den 77’ye herkes gıda kıtlığı etkili olmaktadır. İşgalci İsrail’in saldırı ve sınırları kapatması nedeniyle büyük bir insanlık krizi yaşanmaktadır.


Gazze'de gıda güvenliği ciddi bir sorundur. Abluka, soykırım ve ekonomik krizler nedeniyle, temel gıda maddelerinin temini büyük bir sorun haline gelmiştir. Birçok aile yeterli ve dengeli beslenememektedir.

Gazze’deki diğer en hayati durum ise susuzluktur. Su krizi yaşanmakla birlikte İsrail, saldırılarıyla halkı aç ve susuz bırakarak insani bir felakete sebep oluyor. Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, kuzey bölgelerinin yanı sıra İsrail’in insani yardım girişini engellediği orta ve güney bölgede yetersiz beslenme ve dehidrasyon (sıvı kaybı) nedeniyle 2 çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi.

İDDEF, Gazze’de bulunan su arıtma tesisleri ile günde 250.000 litre su arıtarak günde 15.000 kişiye temiz su sağlıyor. Han Yunus bölgesindeki su arıtma tesisine güneş paneli yapılarak içme suyu teminini devam ediyor.

Gazze'deki bu zorlu yaşam koşulları, saldırı ve soykırım 21. YY dünya tarihine kara bir leke olarak kaydedildiği gibi, insanların günlük hayatlarını büyük ölçüde etkileyen ciddi bir insani kriz oluşturmaktadır.

Gazze'ye Kurban Bağışı Nasıl Yapılır (2)

Kurban Bağışınızın Etkisi

Her şeyin ihtiyaç olduğu Gazze’de et bulmak imkansız hale gelmeye başlarken Kurban Bayramı, Gazze’deki kardeşlerimizin üzerine güneş gibi doğacak.

Gazze'ye kurban bağışı yapmanın birçok etki ve faydası bulunuyor. Gazze'deki saldırı, soykırım, zorla yerinden etme, ekonomik ve sosyal zorluklar nedeniyle birçok aile temel gıda maddelerine erişimde güçlük çekiyor. Kurban bağışları, bu ailelere et gibi besleyici bir gıda sağlamada önemli bir rol oynuyor.

Gazze için bağışlanan kurbanlar, ihtiyaç sahiplerine düzenli ve güvenilir bir gıda kaynağı sağlıyor, böylece gıda güvenliği artıyor. Kurban bağışı, Türkiye ve Gazze arasındaki yardımlaşma ve dayanışma duygusunu güçlendiriyor.

İslam dininin en önemli ibadetleri içerisinde yer alan vacip kurban kesimi ve gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtılması konusu, özellikle Gazze ve ümmet coğrafyasının içinden geçtiği bu zor günlerde kolaylık sağlıyor. Bu ibadeti yerine getirerek, bağışçılar manevi tatmin ve huzur elde ederek, ‘Gazze’deki kardeşimi yalnız bırakmadım, kurbanımla onun yanındayım’ diyor.

Gazze'ye Kurban Bağışı Nasıl Yapılır (3)

Gazze'ye Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Gazze’ye nakdi, ayni bağışlar ile birlikte kurban bağışı yapmadan önce kurum ve kuruluşu iyi araştırmanız gerekiyor. Bağış yapacağınız kurumun güvenilir ve şeffaf olduğundan emin olmalısınız.

Türkiye'de ve dünyada birçok tanınmış yardım kuruluşu Gazze'ye kurban bağışı kabul etmektedir. Bu kurumlar içerisinde bulunan İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu’nun (İDDEF), 2011 yılından bu yana eğitim, insani yardım, kalıcı eser ve su kuyusu çalışmaları yaptığı Gazze’de resmi temsilcilik ofisi bulunuyor. İDDEF Gazze ekipleri 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana da aktif olarak tüm bölge sathında acil yardım çalışması sağlıyor.

Gazze için online gazze kurban bağışı İDDEF web sitesi www.iddef.org adresinden gerçekleştirilebiliyor. İsim-soyisim ve telefon numarası bilgilerinizle kredi kartı veya banka kartıyla bağışınızı yapabilirsiniz. IBANA havale veya EFT yaparken açıklama kısmına "Kurban Bağışı - Gazze" şeklinde not düşmeyi unutmayın.

Ayrıca İDDEF genel merkezi veya il ve ilçelerdeki temsilcilikleri ziyaret ederek ya da 0212 621 0065 numaralı çağrı merkezinden detaylı bilgi alarak Gazze kurban bağışı yapabilirsiniz.


İDDEF ile Gazze'ye Kurban Bağışı Yaparak Mazlumlara Umut Olun

İDDEF, 2024 yılı Gazze kurban organizasyonuna ilişkin tüm planlamasını yaparak hazırlıklarını tamamladı.

İslami usül ve kaidelere uygun olarak hijyenik koşullarda kesilecek büyükbaş kurbanlık hayvanların etleri paylar halinde konservelere dönüştürülerek, hem ulaştırma imkanı hem de uzun süre dayanmasıyla Gazze’deki kardeşlerimizin güven ve sağlıkla et yemelerini sağlayacak.

İDDEF, konserve etleri Mısır’ın başkenti Kahire’de kurduğu Acil Yardım Lojistik Merkezi’nden tırlarla Gazze’ye sevk edecek.

Siz de büyükbaş hisse vacip kurbanınızı Gazze’ye bağışlayarak tarihin en büyük vahşetiyle karşı karşıya kalan kardeşlerinizin yüzünü güldürebilir, sofralarında bir pay mutluluk olabilirsiniz.