TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Akika Kurban Bağışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Akika Kurban Bağışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
İDDEF, bağışladığınız küçükbaş veya büyükbaş hisse Akika kurbanını mazlum coğrafyalardaki yoksulların sofrasına ulaştırıyor.

Akika kurbanı sayfamızda Akika hakkında bilgi bulabilir ve İDDEF’in kurban fiyatlarına ulaşabilirsiniz. 

Allah-u Teâla’nın dünya hayatının en güzel nimeti kıldığı evlat duygusu ailelerin en nadide şekilde dile getirdiği şükürdür. Bu şükrünüzün ifadesi ise akika kurbanı kesmek olabilir. Yeni doğan evladınız için ‘akika’yı yerine getirmek isteyenlerin bağışladıkları kurbanı, İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin sofrasına ulaştırıyoruz. Böylece çocuğunuzu kucağınıza aldığınızda yaşadığınız heyecan ve mutluluğu, hep birlikte paylaşıyoruz. Kesilen kurban ise mazlum coğrafyalarda bizi bekleyen Müslüman kardeşlerimize sevgi ve bereket olarak ulaşıyor.

Akika Kurban Bağışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Akika Kurbanı Şartları Nelerdir?

Doğan çocuğunuzun şükrü için kesmek istediğiniz akika kurbanının doğumdan sonraki günlerde ya da imkân bulunduğu bir anda kesilmesi uygundur. İDDEF olarak hizmet verdiğimiz ülkelerde titizlik ve hassasiyetle seçilen, kurban olmaya uygun hayvanı bağış tercihinize göre (akika küçükbaş ya da akika hisse) ilk elden teslim ediyoruz. Bağışladığınız kurbanın kesim ve dağıtımı ise İslami usul ve kaidelere göre gerçek ihtiyaç sahiplerinin bulunduğu ülke ve bölgelerde gerçekleşiyor.

Akika Kurbanı Bağış Olur mu?

Evet olur. Akika kurbanının etinden kendiniz yiyebildiğiniz gibi muhtaç kimselere de dağıtabilirsiniz. İDDEF olarak bağışladığınız akika kurbanınızı yurtdışında kesiyoruz. Özellikle yetersiz ve düzensiz beslenme oranının çok yüksek olduğu Afrika ve Asya’daki kardeşlerimizin sofralarında et ihtiyacı var. Eti bayramdan bayrama gören aileler var. Yetersiz et tüketimi ise protein eksikliğine neden olurken özellikle çocuk ve anneler düzensiz beslenmeden olumsuz etkileniyor, gelecek nesil tehlike altına giriyor.


Akika Kurbanı Farz mı?

Akika kurban kesmek sünnet bir ibadettir. Ancak Rabbimize bize bahşettiği nimetlerden en güzeli olan evlat için şükrümüzü ifade edebiliriz. Çocuğunuzun ergenlik çağına ulaşmasından önce akika kurbanını kesmek sünnettir. Eğer “Çocuğum sağ-salim doğarsa kurban keseceğim” şeklinde kendinize vacip kıldığınız bir söylem varsa bu adak kurbanı olur ve bir kurban kesmekle adağınızı yerine getirmiş olursunuz. Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in de “Çocukla beraber akika vardır. Artık ondan yana, onun için akika kesiniz. Eza ve cefayı ondan kaldırınız.” buyurduğu rivayet edilir.

Akika Kurbanı Fiyatı Ne Kadar?

İDDEF’in yurtdışı akika kurbanlık fiyatları için belirlediği bedel; küçükbaş kurbanlıkta 3500 TL, büyükbaş hissede ise 3000 TL’dir. Bağışladığınız kurbanı Afrika, Asya ve Balkanlar’da öncelikli olarak medreselerimizde okuyan ilim talebelerine ve yoksul ailelere dağıtıyoruz. Bağışınız alındığında ve akabinde kesilen kurbanınız ihtiyaç sahiplerine ulaştığında SMS yoluyla sizi haberdar ediyoruz.


Akika ile ilgili detaylı bilgi almak için 0212 621 00 65 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Akika – Küçükbaş Bağışla

Akika - Hisse Bağışla

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU