TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Afganistan Acil Yardım - Afganistan Yardım Kampanyası

Afganistan Acil Yardım - Afganistan Yardım Kampanyası
Afganistan için el ele vererek, yardım kampanyalarımıza destek olun. Afganistan insani yardım ile umut ve dayanışmayı yaymak için katkıda bulunabilirsiniz.

Afganistan, Orta Asya'nın güneyinde denize kıyısı olmayan 652 bin kilometrekare yüzölçümüne sahip, kuzey ve güney doğusunu düzlüklerin oluşturduğu dağlık bir ülkedir. Başkenti Kabil’dir. ABD'nin 7 Ekim 2001'de başlayan ve 2021’de sona eren Afganistan'daki işgali sonrası, ülke çeyrek asırlık hasarı onarmaya çalışıyor. Uzun yıllar süren işgal, istikrarsızlık ve çatışmanın getirdiği zorlukları aşmaya çalışan Afganistan bugün dünyanın en çok yardıma ihtiyaç duyan ülkelerinin başında geliyor. Türkiye, Afganistan yardım kampanyası düzenleyerek her yönden toparlanma süreci yaşayan ülkeye insani yardım malzemelerini ulaştırmaya devam ediyor. 7 Kasım 2023 tarihinde STK’ların da desteğiyle 19. İyilik Treni’ni uğurlayan Türkiye, desteğini sürdürüyor.


Afganistan'a Yardımın Önemi Nedir?

Peki, yaralarını sarmaya çalışan, imar ve ihya sürecine destek bekleyen Afganistan’a nasıl yardım edilir? Dost ve kardeş ülke Afganistan, işgalcileri topraklarından çıkarmasının ardından her alanda iyileşme süreci yaşıyor. Özellikle çocukların ve gençlerin geleceğe umutla baktığı bir ülke inşa etmek isteyen ülkeye yapılan yardımlar büyük önem taşıyor. Yetimhaneler inşa edilmesiyle iç savaşta anne veya babasını kaybeden çocuklara çatı olunuyor, su kuyuları açılarak ekonomik anlamda temiz suya ulaşmak için adım atamayan Afgan halkına yardım eli uzatılıyor. Medrese ve mescit inşa edilerek eğitim ve ibaret imkanı yaygınlaşıyor. Tüm bu önemli faktörler Afganistan’a yapılacak olan yardımların önemini ortaya koyuyor.
   

Afganistan Yardım Kampanyası Nelerdir?

Afganistan insani yardım bekleyen ülkelerin başında geliyor. Türkiye, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ülkedeki tüm STK’ların desteğiyle Afganistan’a başta insani yardım malzemeleri olmak üzere çeşitli destekte bulunuyor ve 2021’den bu yana iyilik trenleri uğurlanıyor. İDDEF, Acil Yardım Kampanyası, kalıcı eser (cami, medrese, su kuyusu, yetimhane), Herat Deprem Konutları, Pakistan’ın sınır dışı ettiği Afgan göçmenlere insani yardım gibi kampanyalar ile destek olmaya çalışıyor.

Deprem Konutları Bağış Yap

Afganistan'a Zekatını Bağışla

Afganistan'a nasıl yardım edilir? diye sorduğumuzda ilk olarak zekat bağışı gelebilir. Hayırseverler Ramazan’da yoğunlaşan zekat bağışını Ramazan’ı beklemeden ihtiyaç sahibi kardeşlerine teslim edebilir. Afganistan için de zekat bağışı İDDEF ile ülkeye ulaştırılabilir.

Afganistan'a İDDEF ile Bağışını Ulaştır

Afganistan’ın imar ve ihya sürecine destek olarak dost ve kardeş ülke için adeta seferberlik ilan eden İDDEF, örnek çalışmalara imza atarak bizzat ülkede görevli ekipleri ve sık sık projeleri takip etmek için Afganistan’a giden görevlileri ile çalışmalar yapıyor. Hayırseverlerin bağışlarını ve emanetlerini bizzat ilk elden teslim eden İDDEF, yarım asırlık işgal hasarını onarmaya çalışan STK’lar içinde yer alıyor. Hayırseverler, Afganistan’daki kardeşlerine "www.iddef.org" internet sitesi üzerinden, ilgili hesap numaralarına FAST/EFT/havale yoluyla, Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerindeki temsilcilikleri ziyaret ederek ya da 0212 6210065 numaralı çağrı merkezinden detaylı bilgi alarak destekte bulunabiliyor. Hayırseverler ayrıca AFGANİSTAN yazıp 7230'a SMS göndererek 20 TL bağış yapabiliyor.

İDDEF, Deprem Felaketi Yaşayan Afganistan’ın Yaralarını Sarıyor (7)

Afganistan Acil İhtiyaçlar Listesi

Çatışma ve istikrarsızlık nedeniyle zor şartlarda yaşam mücadelesi veren Afganistanlı Müslümanlar yardım bekliyor. Afganistan acil ihtiyaç listesini ise temel gıda maddeleri oluşturuyor.

Un

Yağ

Pirinç

Şeker

Konserve

Gıda Kolisi

Battaniye

İlaç

Serum

Tıbbi sarf malzemesi

Çadır

Yatak

Giyim

Jeneratör

Isıtıcı

Mutfak Malzemeleri

Afganistan Yaşanan Zorluklar

Yaklaşık 20 yıldır işgal altında olan kadim İslam yurdu Afganistan’da derin bir ekonomik krizin yaşanmasıyla daha da fakirleşen Afgan halkı, tüm dünyadan yardım bekliyor. 40 milyon nüfusa sahip ülkede yaklaşık 17 milyon insan ihtiyaç sahibi olarak güvenli gıdaya ulaşmaya çalışıyor. Ekonomik yönden büyük bir sıkıntı içerisinde olan Afganistan’daki kardeşlerimiz yokluk ve yoksullukla mücadele ederken çocuklarına yiyecek bulmakta zorlanan ailelerin bir bölümü yardım kamplarında yaşam mücadelesi veriyor. Pakistan hükümetinin sınır dışı kararıyla Torkham sınır kapısına gelen 500.000 aile yemek içme ve kullanma suyu ile barınma ihtiyacı yaşıyor. Herat şehrinde meydana gelen depremde evleri yıkılan ve binlerce yakınını kaybeden aileler yeni yapılacak kalıcı evlerini bekliyor.


İDDEF’in Afganistan Yapmış Olduğu Yardımlar

Afganistan’daki eğitim ve insani yardım çalışmalarına aralıksız devam eden İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), uzun yıllar süren işgalin ve yıkımın izlerini silmeye çalışan Afganistan’da eğitim, kültür, sağlık ve altyapı gibi alanlarla beraber 52 kalıcı esere imza atıyor. Ülkede, 30 kalıcı eser ve 22 su kuyusu projesi hedefiyle çalışan, adeta imar, ihya ve eğitim seferberliği ilan eden İDDEF, hayırseverlerin desteğiyle bir yandan tamamlanan eserleri açarken diğer yandan eserlerin yükselmesini sağlıyor. “Kardeş iyi günde değil, zor günde belli olur” anlayışıyla Afgan kardeşlerinin elinden tutarak tüm ihtiyaçlarını gidermeye çalışan İDDEF, eğitim, kalıcı eser, insani yardım ve su kuyusu projeleriyle ülkede çalışmalar yapıyor. Başkent Kabil başta olmak üzere, Badgis, Helmand, Kandahar, Paktika, Gazni, Paktiya, Nangarhar, Wardak, Bamyan, Takhar ve Badahşan’ı kapsayan 12 eyalette 52 tesisin altına imza atan İDDEF, kalkınma seferberliğinde, 2 külliye, 8 cami, 12 medrese, 4 yetimhane, 1 kütüphane, 22 su kuyusu, 1 su kanalı, 1 su dağıtım tesisi ve 1 hastane kazandırıyor. 3 medresesinde eğitim çalışmalarını sürdüren İDDEF, 90 hoca, 1000 öğrenci, aktif 10 mescit, 2 külliye, 3 yetimhane, 1 tane büyük su kuyusu, 1 tane elektrikli sondaj çeşme, 1 su dağıtım tesisi ile hizmet veriyor. 350 ton kurban eti dağıtan İDDEF, 200 çadır, 1000 battaniye dağıtarak Herat bölgesinde günlük 5 bin kişilik sıcak yemek ikramında bulunuyor. İDDEF ayrıca, Torkham Sınır Kapısı’ndaki Göçmen Afgan halkına sıcak yemek ve içme suyu ikram ederek çadır dağıtımı gerçekleştiriyor.

iddef-afganistan-kalici-eser

Afganistan'a Yardım Malzemeleri: İDDEF Tarafından İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırılıyor

Afganistan'daki insanların hem günlük yaşam ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri gıda ve suya ulaşması için hem de barınma, eğitim ve ibadet imkanına katkı sunacak çalışmalar yapan İDDEF, ülkedeki ekipleri tarafından yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ilk elden teslim ediyor. Ekonomik kriz, büyüyen işsizlik ve gıda fiyatlarındaki artış milyonlarca kişinin ailelerine yiyecek yemek götürmelerini zorlaştırıyor. Kış aylarının kendini hissettirmeye başladığı Afganistan’da yaşam koşulları daha da ağırlaşırken, savaş yorgunu ülkede büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Toparlanma süreci yaşayan Afganistan son olarak depre, sel ve Pakistan'ın sınır dışı kararı ile göçmen durumuna düşen insanları zor günler geçiriyor.


Afganistan Bağış Yap

 

Diğer Yazılar

TÜM YAZILARI OKU