TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

RAMAZAN

Bu Ramazan İDDEF’le İyilik Seninle

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak ‘İyilik Seninle’ sloganıyla 40 ülke 263 bölgede gerçekleştirdiğimiz Ramazan 2022 çalışmalarıyla gerçek ihtiyaç sahibi ailelerimize ve ilim tahsil eden talebelerimize ulaşıyoruz. İyilik seninle beraber her yerde anlayışıyla çıktığımız Ramazan yolculuğunda hem yurt içinde hem de yurt dışındaki yoksul kardeşlerimize yardımlarınızı teslim ediyoruz. Kardeşlik ve bereketin üzerimize bir müjde gibi indiği Ramazan-ı Şerif ayında gönül diyarlarımıza emanetlerinizi ulaştıracağız. Sen de birbirinden kıymetli yardımlaşmalarla binlerce kilometre ötelerde gönül bağı kurduğun kardeşinin yüzünü güldürebilir, hanelerine sevinç doldurabilirsin. Çünkü İyilik Seninle güzel, İyilik Seninle anlamlı ve İyilik Seninle mazlum coğrafyalara ulaşıyor…
   

Kumanya Bağış Yap

İDDEF, 40 Ülkede İhtiyaç Sahiplerine Ulaşacak (2)

Acil Kriz Bölgelerindeyiz

İDDEF olarak, iç savaş ve zulmün yorduğu gönüllere tüm yıl olduğu gibi Ramazan boyunca da dokunmaya devam ediyoruz. Afganistan, Suriye, Yemen, Etiyopya ve Gazze yoksulluğun yanı sıra savaş ve çatışmalar nedeniyle insani krizlerin yaşandığı ülkeler olarak büyük zorluklar yaşıyor. 


Yardımları tüm yıl sürdürdüğümüz; 20 yıllık işgal sonrası zor durumda olan Afganistan’da, iç savaş ve kuraklığın sürdüğü Etiyopya’da, Suriye’nin İdlib şehrinde inşa ettiğimiz briket evler ve çadırlarda kalan ailelere her gün sıcak yemek ve ekmek ile haftalık gıda yardımı yaparak tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Gazze'deki Filistinli kardeşlerimizin kapısını sıcak yemekle çalıyor ve su krizinin yaşandığı ülkede günlük 20 bin kişinin faydalanacağı su kuyusunu hizmete açarak gönüllere ferahlık oluyoruz. Her geçen gün insanlığın öldüğü Yemen’de Ramazan’ın bereketiyle acıları bir nebze de olsa dindirerek iftar ve kumanya dağıtıyoruz.
   
Suriye’deki savaştan kaçarak Lübnan’ın Arsal bölgesinde zor şartlarda çadırlarda kalan Suriyeli mülteci ailelere her gün sıcak yemek ulaştırıyoruz. Bangladeş’teki kardeşlerimizle iftar sofralarında buluşurken ve Myanmar’daki zulümden kaçarak Cox Bazar’daki mülteci kamplarında hayata tutunmaya çalışan muhacir kardeşlerimize ise gıda paketi yardımında bulunuyoruz.

Fitre Vermek İstiyorum

2022-ramazan-iddef-bagis-kampanya

Ramazan’da 40 Ülkede Neler Yapıyoruz?

Ramazan’ın bereketini hayırseverlerin emanetleriyle dünyanın dört bir yanındaki muhtaç kimseler ile medreselerde hafızlık ve Şer-i İlimler okuyan talebelere ulaştırıyoruz. Bu yılki mübarek Ramazan ayında ise İslam diyarlarına iyiliği seninle taşıyoruz. İDDEF olarak Ramazan 2022 çalışmaları kapsamında Afrika’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Balkanlar’a kadar insani yardım çalışmalarına ağırlık vererek bizleri bekleyen kardeşlerimizi yalnız bırakmıyoruz. Ülkelere intikal eden ekiplerimiz ve yılın tüm günleri sahada olan yerel görevlilerimizle hayırseverlerin zekat, fitre, fidye, sadaka ve kumanya yardımlarını mazlum ve mağdur coğrafyalardaki kardeşlerimize ulaştırıyoruz. Bayram çocuk sevindirmektir anlayışıyla yoksul ve yetim çocuklar ile talebelerimize bayramlık kıyafet hediye ediyoruz.


Afrika'da Ramazan Bereketi Yaşanıyor

Dünyanın en yoksul ülkelerinin bulunduğu Afrika kıtasında ise bu Ramazan ve her zaman gerçek ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin yanında oluyoruz. Hayırseverlerimizin desteğiyle Afrika’da medreselerimizin bulunduğu ülkelerde muhtaç durumdaki ailelere kumanya dağıtıyoruz. Gana’dan Kenya’ya, Etiyopya’dan Fildişi Sahili’ne kadar tüm kıta genelinde Ramazan yardım çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çad, Kamerun, Somali, Burkina Faso, Etiyopya, Kenya ve Gine’de ümmet iftar sofraları kurarken, 40 ülkedeki tüm medreselerimizde ücretsiz eğitim gören talebelerimizle her gün iftar sofralarında buluşuyoruz. Afrika’nın en yoksul ülkelerinden Gine’deki Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyemiz çevresindeki ve Rotema Dispanser’deki engelli kardeşlerimiz ile her gün farklı bir köye mobil iftar aracımızla sıcak yemek ulaştırıyoruz.

İftar Bağışı Yap


Zekat ve Fitre Ümmeti Tek Bir Aile Yapar

Müslümanın Müslüman kardeşi üzerindeki hakkı olan Zekat ve fitre bağışlarınızı Ramazan ayının bereketiyle mazlum coğrafyalardaki gerçek ihtiyaç sahiplerine ve talebelere ulaştırıyoruz. Kardeşliğin pekişmesi, ümmet bilincinin kuvvetlenmesi ve büyümesine vesile olan bu hayrınız kardeşlerimizin ihtiyaçlarını gideriyor ve hayatını kolaylaştırıyor. Sen de zekat ve fitre bağışınla İslam diyarlarında tebessüm ve sevgi oluşturabilir, hiç tanımadığın kardeşinin gönlüne iyilikle dokunabilirsin.

Zekat Bağışı Yapzekat-bagisi-iddef-ramazan-2021

Ramazan’da Temiz Suyun Ferahlığını Yaşıyoruz

Afrika ve Güney Asya’da temiz suya ulaşmada büyük zorluk çeken insanlar sağlıklı suya ulaşmak için kilometrelerce yol yürümek zorunda kalıyor. İnsan yaşamının en değerli nimeti olan suya ulaşmada İDDEF olarak, Ramazan’da da susuzluk yaşayan ve kirli suları içmek zorunda kalan kardeşlerimiz için “Bir Damla Bin Umut” kampanyamızla kalıcı yardım olan su kuyuları açıyoruz. Su açma çalışmalarımıza ağırlık verdiğimiz Ramazan ayında sen de kardeşlerine umut olabilirsin.

Bir Kuyu Fonuna Dahil Ol


Kur’an-ı Kerim İnsanlığa Şifa Oluyor

İDDEF olarak, Ramazan’da hafızlıklarını tamamlayabilmek için Kur’an’la daha fazla haşır neşir olan talebelerimizin yanlarında oluyoruz. Ülkelerdeki ekiplerimiz hocalarımız ve yerel görevlilerimizle ekonomik ve sosyal meseleler nedeniyle büyük zorluklar içinde eğitim almaya çalışan Müslüman kardeşlerimize yardımlarınızı ve hediye ettiğiniz Kur’an-ı Kerimleri ulaştırıyoruz. Kutsal kitabımızın daha rahat okunabilmesi ve daha iyi anlaşılabilmesi için Kur’an’a ulaşamayan kardeşlerimize Kur'an-ı Kerim ulaştırıyoruz. 2022 Ramazan çalışmalarımız kapsamında desteklerinizle Müslüman kardeşlerimize Kur’an-ı Kerim hediye etmeyi sürdürüyoruz.


Kur'an-ı Kerim Bağışla


Bağışlarınızı, www.iddef.org web sitemiz üzerinden online olarak, ilgili hesap numaralarına "EFT/havale" yoluyla ya da "0212 621 00 65" numaralı telefondan detaylı bilgi alınarak yapabilirsiniz.


Dünyanın dört bir yanına yayılan bereketiyle 2022 Ramazan Çalışmalarımızdan Bazı Kareler;

iddef-gine-iftar-ramazan-2022
Gine'de Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyesinde Ramazan heyecanı, talebelerimizin muhabbetiyle gönüllerde yaşanıyor. Her gün bir sofrada bir araya geliyor, kardeşliğimizi kalplerde hissediyoruz.

gana-zekat-ramazan-2022-iddef
Gana'da medresemizi ziyaret ederek, zekâtlarınızı talebelerimize ulaştırdık. Ramazan bereketini yaşamaya ve paylaşmaya devam ediyoruz.

burkinafaso-ramazan-2022-dagitim-iddef
Burkina Faso'da rahmet iklimi Ramazan-ı Şerif'in bereketini kardeşlerimizle paylaştık. Bizlere emanet ettiğiniz kumanyalarınızı gerçek ihtiyaç sahiplerine ve talebelerimize teslim ettik.

iddef-benin-iftar-ramazan-2022.jpg
Ramazan bereketi paylaştıkça çoğalıyor. Benin'de ekiplerimiz, kumanya emanetlerinizi ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyor.

iddef-gazze-iftar-ramazan-2022.jpg
Zalim siyonist ablukası altındaki Gazze'de kumanya yardımlarınızı mazlum kardeşlerimize ulaştırmaya devam ediyoruz. Ramazan bereketini mahzun yüreklerle, muhabbetle paylaştık.

iddef-somali-iftar-ramazan-2022
Somali’de ihtiyaç sahibi ailelere kumanya emanetlerinizi ulaştırdık. Selamınızı ileterek, kardeşlik şuurunun önemine dualarla vardık.

iddef-gine-camii-iftar-ramazan-2022.jpg
Gine’de mübarek Ramazan ayı boyunca yapılacak iftar programları öncesi hazırlıklar, her gün aynı heyecan ve gayretle yapılıyor.

iddef-uganda-iftar-ramazan-2022
Uganda'da ekiplerimiz, kumanya emanetlerinizi ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdı.

iddef-etiyopya-iftar-ramazan-2022.jpg
İç savaş ve kuraklıkla mücadele eden Etiyopya'nın Sankora bölgesinde ihtiyaç sahibi kardeşlerimize kumanya ikramlarınızı ulaştırarak Ramazan sevincini hüzün dolu topraklara taşıdık.

iddef-banglades-iftar-ramazan-2022
Bangladeş’te ihtiyaç sahibi ailelere Ramazan kumanyası yardımlarınızı ulaştırıyor, ümmet coğrafyasının her bir köşesine hep birlikte dokunuyoruz.

makedonya-iddef-ramazan-kumanya2022
Balkanlarda kadim bağlarımızın bulunduğu Makedonya Üsküp'te ihtiyaç sahibi kardeşlerimize Ramazan için emanet ettiğiniz gıda yardımlarınızı ulaştırdık.

yemen-500-aile-kumanya-iddef-ramazan
Yemen’de ihtiyaç sahibi kardeşlerimizle buluştuk. Kumanya emanetlerinizi 500 aileye ulaştırdık. Ramazan'ın bereketini mahzun yüreklerle, muhabbetle paylaşmaya devam ediyoruz.

gazze-buyuk-omer-camii-iddef-iftarramazan
Gazze’nin en büyük Camisi Büyük Ömer Camii'nde kardeşlerimizle iftar sofralarında bir araya gelerek, iftar sevinçlerine ortak olduk.

2021 Ramazan Çalışmalarında Neler Yapıldı?

İDDEF, hayırseverlerin kumanya paketlerini, zekat, fitre, fidye, iftar ve bayramlık kıyafet bağışlarını Türkiye ile Afrika, Asya, Orta Doğu ve Balkanlar'daki 40 ülke 150 bölgede eğitim gören ilim öğrencileri ve ihtiyaç sahiplerine teslim etti. 51.270 bin aileye kumanya yardımı yapılırken, 398 bin 850 kişiye ise iftar verildi. Suriye, Yemen, Gazze ve Bangladeş’teki Arakan’da 110 bin kişiye sıcak iftar yemeği ve kumanya yardımı dağıtılırken İdlib’deki briket evler ve çadırlarda kalan ailelere her gün sıcak yemek ve ekmek ile haftalık gıda yardımı yapıldı. Gazze’de 2000 aileye kumanya, zekat, iftar ve bayramlık kıyafet dağıtımıyla birlikte 20 bin kişinin faydalanacağı su arıtma tesisini hizmete açıldı. Yemen’de engelli, mülteci ve yetim 4000 aileye kumanya yardımı yapıldı ve iftarlık yemek ikram edildi. Gine’de her gün 2500 kişilik iftar yemeği ikram edilerek Ramazan boyunca 75.000 bin kişi Ümmet sofralarında buluşturuldu. Güney Afrika'daki Bo-Kaap Müslümanları için her gün iftar organizasyonu düzenlenip, evlere sıcak yemek dağıtımı yapılarak 10.000 kişilik yemek verilirken, 25 ülkedeki tüm medreselerde ücretsiz eğitim gören öğrencilerle her gün iftar sofralarında bir araya gelindi. Afrika ve Asya bölgelerinde medrese, mescit ve yetimhane gibi 10 kalıcı eserin temelini atılırken, temiz suya ulaşamayan bölgelerde 378 su kuyusu açılarak 1 milyon kişinin istifadesine sunuldu.

iddef-2021-ramazan