TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İftar Vermenin Faziletleri Nedir İftar Yemeği Kimlere Verilir?

İftar Vermenin Faziletleri Nedir İftar Yemeği Kimlere Verilir?
Ramazanda iftar vermenin faziletleri, iftar yemeği kimlere verilir ve nasıl bağış yapabilirsiniz? Tüm detayları hemen İDDEF ile öğrenin!

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) Gazze ve tüm mazlum coğrafyalara Ramazan Ol diyerek ‘İyilik Seninle’ sloganıyla 56 ülke 310 bölgede gerçekleştirdiği Ramazan yardım çalışmaları kapsamında, hayırseverlerin zekat, fitre, fidye, Ramazan kumanyası ve iftar bağışlarını gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak Ramazan’ın sevincini yaşatıyor. Gazze'de bombalar altında kalan ve dünyanın gözü önünde soykırıma uğrayan Filistinli aileler başta olmak üzere mazlum coğrafyalardaki muhtaç kimselere el uzatıyor. Siz de her Ramazan günü dünyanın dört bir tarafında kaynayan yemek kazanları için destek olabilir, ümmet coğrafyasındaki yoksul kardeşlerinizle aranızda iftar davet köprüsü kurabilirsiniz. Öyle ki her zaman olduğu gibi özellikle Ramazan ayında iftar yemeği vermenin fazileti çok büyüktür.

İftar Vermek Kardeşlik Bilincini Pekiştiriyor

Her Ramazan olduğu gibi bu Ramazan da Kosova’dan Gine’ye, Etiyopya’dan Pakistan’a, Gazze’den Güney Kore’ye, Yemen’den Kırgızistan’a kadar uzanan coğrafyada iftar vermek isteyen hayırseverler, gerçek ihtiyaç sahiplerini sıcak yemekle buluşturuyor. Paylaşma ve yardımlaşma bilinciyle kurulan iftar sofraları, mahalle ve evlere ulaştırılan iftar yemekleriyle kardeşlik bilinci de Ramazan’ın bereketiyle pekişiyor.

İftar Yemeği Vermenin Fazileti

İslam dininde iftar yemeği vermenin birçok fazileti bulunmaktadır. İftar sofrasını diğer insanlarla paylaşmak, dini ve toplumsal değerleri güçlendir. Dünyanın öbür ucundan Türkiye'deki bir Müslüman ile kalpten kalbe kardeşlik köprüleri kurulur. Bir Müslüman'ın imkanları dahilinde ihtiyaç sahiplerini doyurmaya bizzat gayret etmekle birlikte, toplumda bu değerli görevin yerine getirilmesi için de gayret göstermesi çok faziletli bir davranıştır. Gıdaya ihtiyaç duyan Afrika'daki 7'den 70'e herkese yapılacak olan yemek ikramı en anlamlı bağışlardan bir olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Nitekim iftar verme ile ilgili ayetler vardır ve Yüce Allah, Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurmuştur:

“…Artık ondan hem kendiniz yiyin, hem de yoksula, fakire yedirin.” (el-Hac, 28)

“Yoksulu yedirmeye birbirinizi teşvik etmiyorsunuz!” (el-Fecr, 18)

Ayrıca iftar verme ile ilgili hadisler bulunmaktadır. 

Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurmuştur: “Hastayı ziyaret edin, aç olanı doyurun, esiri kurtarın!” (Buhârî, Cihâd 171, Et’ime 1, Nikâh 71, Merdâ 4)


İftar Yemeği Kimlere Verilir?

İslam dininde iftar yemeği vermenin fazileti oldukça değerlidir. İftar yemeği genellikle aile fertleri, dostlar ve ihtiyaç sahipleri ile paylaşılır. İslam geleneğine göre, iftar yemeği vermek ve paylaşmak övgüye değer bir davranış olarak kabul edilir. İftar yemeği aile fertlerine, dostlar ve komşulara, ihtiyaç sahiplerine, düşkünler ve yoksullara verilir. İftar bir ikram olduğu gibi özellikle Ramazan ayında fakir kimselere verilmesi önemlidir. İftar yemeği verme geleneği, paylaşma, dayanışma ve yardımlaşma gibi İslam değerlerini güçlendirmek amacıyla yapılan bir davranıştır.

İftar Vermek İstiyorum

İftar Yemeği Maliyeti Ne Kadar?

Sosyal ve ekonomik durumundan dolayı günlük yemek ihtiyaçları için çalışan, günlük yemek için maddi kazanç sağladığında mutlu olan mazlum coğrafyadaki yoksul kardeşlerimiz, Ramazan bereketiyle iftarlarını hep birlikte yapıyor. Ülkemizde ve dünyada geleneksel olarak kurulan ve yardım edilen iftar çadırı bağış kampanyası yerini ümmet ve sokak iftarlarına bırakırken; hayırseverler, iftar çadırı fiyatları yani ümmet sofraları için iftar yemeği maliyeti 130 lira bağışlayarak bir kişiyi doyurabiliyor. Daha fazla kişiye iftar vermek isteyen hayırseverler ise medreselerde hafızlık ve İslami eğitim öğrenen talebelerin, onların yoksul durumdaki ailelerinin ve İDDEF’in titiz çalışmalarıyla belirlenen ülkedeki gerçek ihtiyaç sahiplerinin iftar yemeği maliyetini karşılayabilir, yüzlerce yoksulu sıcak yemekle buluşturarak yüzleri güldürebilir.

suriye-iftar-iddef-ramazan-2019

Mobil İftar Araçları Sıcak Yemek Ulaştırıyor

İDDEF, 2024 Ramazan çalışmaları kapsamında mobil iftar araçları uygulamasını yoğun şekilde sürdürüyor. Ümmet iftar sofraları kurduğu sabit noktalar dışında, yemeğe ulaşamayan, maddi yetersizlik ve fiziksel engeli nedeniyle köyünden, mahallesinden çıkamayan yoksul kimselere mobil iftar araçlarıyla sıcak yemek ulaştırılıyor. Afrika’da iftar vermek isteyen, infakın en güzel örneklerinden olan yemek ikramında bulunmayı gönlünden geçiren, dünyanın en büyük yoksulluğunun yaşandığı ülkelerdeki mazlumları sevindirmeyi amaçlayan hayırseverler ise, ‘İyilik Seninle’ kampanyası ve ümmet iftar sofralarına destekte bulunup, sınırları aşarak Ramazan bereketini binlerce kilometre uzaklıktaki coğrafyalarda paylaşabiliyor.

gine iftar iddef ramazan 2019 yolda iftar dağıtımı

İftar Vermenin Sevabı

İftar, büyük sevabı olmakla birlikte dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar’ın birbiriyle kaynaşmasına, omuz omuza buluştukları sofralarda birlik ve beraberlik kurmalarına vesile oluyor. Allah-ı Teâla Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de bizden yoksulları doyurmamızı ve ikram etmemizi istiyor. Yardımlaşma ve dayanışma ayı Ramazan’ın da maneviyatını fırsat bilerek akraba, eş, dost ile birlikte, yakınımızdakilerden en uzaktaki kardeşlerimize kadar iftar verebilir, iftar bağış infakıyla günlük yemek ihtiyacını karşılamakta zorluk çeken mazlum coğrafyadaki kardeşlerimizi sevindirebiliriz. Peygamber Efendimiz (S.A.V) iftar faziletiyle ilgili “Kim bir oruçluya iftar yemeği yedirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap vardır. Şu da var ki, oruçlunun ecrinden hiçbir şey eksiltmez” buyurmuştur. Ashab-ı Kiram’dan maddi durumu olmayanların bu Hadis-i Şerif’e binaen sordukları soruya ise Allah (c.c) Resulü “Bir hurma, bir bardak su, bir bardak sütle de iftar verilebilir” ifadesini beyan etmiştir. Yani buradan anlıyoruz ki herkes imkanları ölçüsünde iftar bağışı yaparak, yoksulları sıcak yemekle buluşturabilir. Ayrıca Peygamber Efendimizin (S.A.V) bir başka Hadis-i Şerif’te ise “Bu ayda bir oruçluyu iftar ettirir, akşamleyin yemek yedirtirse, kendi günahlarının mağfiret edilmesine sebep olur” buyurduğu aktarılmıştır.

İDDEF ile İftar Yemeği Bağışı Nasıl Yapılır?

İftar bağışınızı iddef.org sitesinden online olarak, ilgili hesap numaralarına EFT/Fast/havale yoluyla, genel merkez, Türkiye'nin çeşitli il ve ilçelerindeki temsilciliklerden ya da 0212 621 0065 numaralı çağrı merkezinden detaylı bilgi alarak yapabilir, ümmet coğrafyasındaki yoksul kardeşlerinizin sıcak ve besleyici yemekle iftar yapmasına vesile olabilirsiniz.


İhtiyaç Sahiplerine Yardım Etmenin Yolları

İhtiyaç sahiplerine yardım etmenin birçok farklı yolu vardır. İhtiyaç sahiplerine yardım etmek, insanlar arasındaki dayanışma ve yardımlaşma kültürünü güçlendirmenin yanı sıra kişisel ve toplumsal faydalar sağlar. İhtiyaç sahipleri yani yoksul ve muhtaç kimselere yardım etmenin en önemli adımlarından biri yemek ikramında bulunmak Ramazan ayında iftar verme sevabına nail olmaktır. Sadaka ve zekat vermek, gıda ve giyim yardımında bulunmak, medrese ve eğitim kurumlarında okuyan öğrencilere maddi destek olmak başlıca yardımlar olarak sayılabilir.