TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İftar Vermenin Faziletleri Nedir İftar Yemeği Kimlere Verilir?

İDDEF 2020 Ramazan yardım çalışmaları kapsamında hayırseverlerin bağışlarıyla 33 ülkede ihtiyaç sahipleri için ümmet iftar sofraları kuruyor ve evlere sıcak yemek ulaştırıyor.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) ‘İyiliğe Dokun’ sloganıyla 33 ülkede gerçekleştirdiği Ramazan yardım çalışmaları kapsamında, hayırseverlerin zekat, fitre, fidye, Ramazan kumanyası ve iftar bağışlarını gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak Ramazan’ın sevincini yaşatıyor. Siz de her Ramazan günü dünyanın dört bir tarafında kaynayan yemek kazanları için destek olabilir, ümmet coğrafyasındaki yoksul kardeşlerinizle aranızda iftar davet köprüsü kurabilirsiniz. 

İDDEF, 2020 Ramazan çalışmalarını ise 'İyiliğe Dokun' sloganıyla 33 ülke 106 bölgede gerçekleştiriyor.

İyiliğe Dokun

İftar Vermek Kardeşlik Bilincini Pekiştiriyor

Her Ramazan olduğu gibi bu Ramazan da Kosova’dan Gine’ye, Etiyopya’dan Pakistan’a, Gazze’den Güney Kore’ye, Yemen’den Kırgızistan’a kadar uzanan coğrafyada iftar vermek isteyen hayırseverler, gerçek ihtiyaç sahiplerini sıcak yemekle buluşturuyor. Paylaşma ve yardımlaşma bilinciyle kurulan iftar sofraları, mahalle ve evlere ulaştırılan iftar yemekleriyle kardeşlik bilinci de Ramazan’ın bereketiyle pekişiyor.

kizgizistan-iftar-iddef-ramazan-2019
Kırgızistan'daki iftar hazırlıklarından bir fotoğraf. Desteklerinizle ümmet iftar sofrasına bir tabak da siz koyabilirsiniz. (Mayıs - 2019)

İftar Yemeği Maliyeti Ne Kadar?

Sosyo-ekonomik durumundan dolayı günlük yemek ihtiyaçları için çalışan, günlük yemek için maddi kazanç sağladığında mutlu olan mazlum coğrafyadaki yoksul kardeşlerimiz, Ramazan bereketiyle iftarlarını hep birlikte yapıyor. Ülkemizde ve dünyada geleneksel olarak kurulan ve yardım edilen iftar çadırı bağış kampanyası yerini ümmet ve sokak iftarlarına bırakırken; hayırseverler, iftar çadırı fiyatları yani ümmet sofraları için 15 lira katkıda bulunarak bir kişinin iftarlığını karşılayabildiği gibi bir sofra bedeli olan 100 lira bağışlayarak ise bir aileyi doyurabiliyor. Daha fazla kişiye iftar vermek isteyen hayırseverler ise medreselerde hafızlık ve İslami eğitim öğrenen talebelerin, onların yoksul durumdaki ailelerinin ve İDDEF’in titiz çalışmalarıyla belirlenen ülkedeki gerçek ihtiyaç sahiplerinin iftar yemeği maliyetini karşılayabilir, yüzlerce yoksulu sıcak yemekle buluşturarak yüzleri güldürebilir.

suriye-iftar-iddef-ramazan-2019
İDDEF, yıllardır savaş içinde olan Suriye, Yemen ve Bangladeş gibi acil yardım bölgelerinde de Ramazan yardım çalışmaları yapıyor ve iftar sofraları kuruyor. (Mayıs - 2019)

Mobil İftar Araçları Sıcak Yemek Ulaştırıyor

İDDEF, 2019 Ramazan çalışmaları kapsamında ilk kez bu yıl mobil iftar araçları uygulamasını devreye aldı. Ümmet iftar sofraları kurduğu sabit noktalar dışında, yemeğe ulaşamayan, maddi yetersizlik ve fiziksel engeli nedeniyle köyünden, mahallesinden çıkamayan yoksul kimselere mobil iftar araçlarıyla sıcak yemek ulaştırılıyor. Afrika’da iftar vermek isteyen, infakın en güzel örneklerinden olan yemek ikramında bulunmayı gönlünden geçiren, dünyanın en büyük yoksulluğunun yaşandığı ülkelerdeki mazlumları sevindirmeyi amaçlayan hayırseverler ise, ‘Sofrada Tuzun Olsun’ kampanyası ve ümmet iftar sofralarına destekte bulunup, sınırları aşarak Ramazan bereketini binlerce kilometre uzaklıktaki coğrafyalarda paylaşabiliyor.
   

İftar Vermenin Fazileti Nedir?

İftar, büyük sevabı olmakla birlikte dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar’ın birbiriyle kaynaşmasına, omuz omuza buluştukları sofralarda birlik ve beraberlik kurmalarına vesile oluyor. Allah-ı Teâla Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de bizden yoksulları doyurmamızı ve ikram etmemizi istiyor. Yardımlaşma ve dayanışma ayı Ramazan’ın da maneviyatını fırsat bilerek akraba, eş, dost ile birlikte, yakınımızdakilerden en uzaktaki kardeşlerimize kadar iftar verebilir, iftar bağış infakıyla günlük yemek ihtiyacını karşılamakta zorluk çeken mazlum coğrafyadaki kardeşlerimizi sevindirebiliriz. Peygamber Efendimiz (S.A.V) iftar faziletiyle ilgili “Kim bir oruçluya iftar yemeği yedirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap vardır. Şu da var ki, oruçlunun ecrinden hiçbir şey eksiltmez” buyurmuştur. Ashab-ı Kiram’dan maddi durumu olmayanların bu Hadis-i Şerif’e binaen sordukları soruya ise Allah (c.c) Resulü “Bir hurma, bir bardak su, bir bardak sütle de iftar verilebilir” ifadesini beyan etmiştir. Yani buradan anlıyoruz ki herkes imkanları ölçüsünde iftar bağışı yaparak, yoksulları sıcak yemekle buluşturabilir. Ayrıca Peygamber Efendimiz’in (S.A.V) bir başka Hadis-i Şerif’te ise “Bu ayda bir oruçluyu iftar ettirir, akşamleyin yemek yedirtirse, kendi günahlarının mağfiret edilmesine sebep olur” buyurduğu aktarılmıştır.

gine iftar iddef ramazan 2019 kaynayan kazan
Hayırseverlerin destekleriyle yemek kazanları kaynıyor, iftar için son hazırlıklar yapılıyor. (Mayıs - 2019 / Gine)

İftar Yemeği Bağışı Nasıl Yapabilirim?

İftar bağışınızı iddef.org sitesinden online olarak, ilgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla, şube merkezlerinden ya da 0212 621 0065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak yapabilir, ümmet coğrafyasındaki yoksul kardeşlerinizin sıcak ve besleyici yemekle iftar yapmasına vesile olabilirsiniz.

gine iftar iddef ramazan 2019 yolda iftar dağıtımı
İftar vakti yolda kalan kardeşlerimizi unutmuyor, hazırladığımız iftariyelikleri ikram ediyoruz. (Mayıs -2019 / Gine)

gine-iftar-iddef-ramazan-2019
Burası Gine’de engelliler için ayrılmış bir mahalle. Buradaki dramı anlatmak çok güç...  Desteklerinizle her gün onlara iftar vakti sıcak yemek ulaştırıyoruz, birlikte iftar açıp, çocuklarla oyunlar oynuyoruz.


Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU