TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Kurbanın Önemi Kimler Kurban Kesmek ile Yükümlüdür

Kurbanın Önemi Kimler Kurban Kesmek ile Yükümlüdür
‘Kardeşinle Kurbanını Paylaş’ temasıyla Kurban bağışı 2023 organizasyonunu gerçekleştirecek olan İDDEF, muhabbet ve bereketle birlikte gerçek ihtiyaç sahiplerinin kapısını çalacak. Peki, kurban neden önemlidir, kimler kurban kesmek ile yükümlüdür?

Kurban bağışı yaparak binlerce kilometre uzaktaki hiç tanımadığı kardeşini sevindirecek olan hayırseverler, ibadetleriyle yoksul ve mazlum coğrafyadaki kardeşlerine yardım etmenin mutluluğunu yaşayacak. İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) 2023 kurban organizasyonunu “Kardeşinle Kurbanını Paylaş” sloganıyla Afrika, Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’daki 55 ülke 309 bölgede gerçekleştirecek. Kurban kesmek en makbul ibadetlerden biri olarak her yıl Müslüman dünyasının bayramını bayram yaparken, Allah-u Teala, Kevser Suresi 2. Ayette mealen şöyle buyurur; “O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.” Gelin siz de Allah rızasını kazanmak amacı ve ibadet niyetiyle paylaştığınız kurbanınızla yüzlerde tebessüm olmasına vesile olun.

Kurbanın-Önemi-Kimler-Kurban-Kesmek-ile-Yükümlüdür--İDDEF

Kurban Kesmenin Şartları Nelerdir?

Kurban ibadeti vacip bir ibadettir. Adak, akika ve şükür kurbanları olduğu gibi her yıl Kurban Bayramı’nda vacip kurbanı kesilir. Peki, kurban kesmenin şartları nelerdir? Öncelikle kurban kesecek olan kimsenin Müslüman, buluğ çağına ermiş, akıl bali yerinde, nisap miktarı para ve mala sahip olması gerekir. Özellikle zekat ibadetinden bildiğiniz üzere doğal ihtiyaçları dışında 96 gram altını veya bu miktar değerinde mal ve parası olan Müslüman, nisap düzeyine ulaşmış olup kurban kesmekle hükümlüdür. Kısacası hali vakti yerinde olan her Müslüman meşru kılınan vacip kurban ibadetini Allah (c.c) rızasını kazanmak ve yoksul kardeşlerinin etle buluşmasını sağlamak için kurban kesmelidir. Kurban kesmeyi hiçbir zaman bırakmayan Peygamber Efendimiz (S.A.V) ümmetine kurban kesmenin önemini anlatmıştır. Kurban ile ilgili ayetler de bize meşru kılınan kurban ibadeti hakkında bilgi veriyor; “O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.” (Kevser Suresi 2. Ayet), “Biz kendilerini rızıklandırdığımız dört ayaklı davar (hayvan)’lar üzerine yalnız Allah’ın adını ansınlar diye, her ümmet için Kurban kesmeyi meşru kıldık.” (Hac Suresi 22./34. Ayet)


Kurban Ne Zamana Kadar Kesilir?

Kurban bayramı günlerinde bayramın birinci, ikinci ve üçüncü günlerinde kurban kesilebilir. Kurban bayramının birinci günü bayram namazının ardından başlayan kurban kesimi üçüncü günün ikindi vaktine kadar devam eder. Kurban bayramından bir gün önce yani arefe günü veya bayramın üç gününden sonra kurban kesmek dinen caiz değildir.


Kurban Neden Kesilir?

Kurban; kardeşlik duygularının pekişmesi, ihtiyacı olana yardım edilmesi ve de yoksul ve mazlum kimselerin de et yiyebilmesini sağlayabilmek için kesilir. Mali bir ibadet olan kurban ibadeti sayesinde birbirine çok yakın veya çok uzak coğrafi bölgelerde olan Müslümanlar kalben birbirine yakınlaştığı gibi, yoksul kimseler de et yiyebiliyor. Allah-u Teala, Hac Suresi 37. Ayette şöyle buyuruyor: “Onların ne etleri Allah’a ulaşır ne de kanları; O’na ulaşacak olan sadece sizin takvanızdır. İşte Allah onları sizin istifadenize verdi ki size doğru yolu göstermesinden ötürü O’nu tazimle anasınız. İyilik yolunu tutanları müjdele!.” Ayetten de anlaşılacağı üzere kurban ibadeti Allah rızasını kazanmak, ibadeti yerine getirmek ve de gerçek ihtiyaç sahiplerinin yararını ön planda tutmaktır.

Kurbanın-Önemi-Kimler-Kurban-Kesmek-ile-Yükümlüdür--İDDEF-4

Kurbanın Anlamı Nedir?

Kur’an’da kurban kesmek ile ilgili birçok ayet yer alıyor. Yukarıda da yer verdiğimiz Kevser ve Hac Surelerindeki ayetlere ek olarak, “De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir.” (En’ âm Suresi 162. Ayet) ve “Biz, oğluna bedel ona büyük bir kurban verdik.” (Sâffât Suresi 107. Ayet). Okuduğumuz her iki ayette de kurbanın anlamı ve önemi ortaya çıkıyor. Toplum varlığının sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için, yoksul kimsenin de dinin emirleriyle ibadetini yerine getiren zengin kişiler aracılığıyla Allah’a şükretmesi için zekat, sadaka ve kurban gibi çeşitli yardımlaşma ibadetleri hayatımızda yer alıyor. Kurban muhabbet, bereket ve şükürle birlikte; toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu her daim diri ve güçlü tutuyor. Her sene Kurban bayramında kesilen kurbanlarla birlikte yıl içinde düzenli olarak hayırsever bağışçıların adak, akika ve şükür kurbanları muhtaç kimselere ulaştırılıyor.


Kurban Kesmenin Önemi?

İslam’da kurban kâinatın efendisi Peygamber Efendimiz’in (S.A.V) hadisleri ve yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de yer alan ayetler ile birlikte bir bütünlük kazanmış oluyor. Yani kurban kesme ibadeti hem Kur’an’la hem de Peygamber Efendimiz’in sünneti ve uygulamalarıyla sabittir. Kurban kesmek neden önemlidir sorusu da tüm bunlara baktığımız da değer buluyor. Kurban ibadeti özellikle mazlum coğrafyada yaşayan ve eti seneden seneye gören yoksul Müslümanların sevinci olurken, kurban bağışında bulunan kimseler için de paylaşma duygularını zirveye çıkarıyor. Kişi Allah’a şükrünün bir ifadesi olarak O’nun yolunda harcadığı varlıklarla ortaya çıkan ibadetin huzurunu yaşıyor. Kurban bayramı fazileti Müslümanlar’ın omuz omuza aynı saflarda buluşması ve zengin kimsenin fakir kardeşine bağışladığı kurban ile ortaya çıkıyor. İslam’da kurbanın önemi de kurbanın dini dayanağı ile vücut buluyor. Kur’an’daki ayetler, hadis ve sünnetler İslam dininde hem sevabı hem de yoksul kimselerin etten istifade ederek ibadetin yerine gelmesini ve de Müslümanların kardeşliğinin pekişmesini işaret ediyor.


Kurban Bağışı Yapmak İstiyorum Diyorsanız…

Siz de kurbanınızı Afrika’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Balkanlar’a kadar 55 ülke 309 bölgede kurban organizasyonu gerçekleştirecek olan İDDEF’e kurban emanetinizi teslim edebilirsiniz. Kurban bağışlarınızı www.iddef.org internet sitesi üzerinden, hesap numaralarına EFT/Havale yoluyla, şube merkezlerimizi ziyaret ederek ya da 0212 621 0065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak yapabilir, gönül coğrafyamızda bayram sevincini yaşatabilirsiniz.
Küçükbaş Kurban Bağışı Yap

Hisse Kurban Bağışı Yap