TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF ile Ramazan Yardımlarınızı Deprem Bölgesine Ulaştırın

İDDEF ile Ramazan Yardımlarınızı Deprem Bölgesine Ulaştırın
İDDEF, 2023 yılı Ramazan ayı yardım çalışmaları kapsamında zekat, kumanya, fitre, iftar, sahur ve diğer yardım bağışlarınızı deprem bölgesindeki afetzede ailelere ulaştırıyor.


Allah rızası için infak etmek, iyilikte bulunmak ve yardımlaşmak en güzel sevaplardandır. Allah (c.c) kitabımız Kur’an-ı Kerim’de “Mallarınızı Allah yolunda harcayın. Kendi kendinize tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever” (Bakara 195. ayet) buyurur. Dolayısıyla asrın felaketini yaşadığımız ülkemizde deprem bölgesindeki kardeşlerimiz için iyilik etmenin en güzel mevsimindeyiz. Ramazan ayında son derece kritik öneme sahip bölgede binalar yıkılmış, binlerce insanımız hayatını kaybetmiş, birçok vatandaşımız yerinden yurdundan olmuş ve binlerce kardeşimiz çadır ve konteyner evlerde kalıcı konutları bekliyor. Adeta küçük kıyameti yaşayan bölgede aradan geçen iki ayda yaralar hızlıca sarılıyor, devlet, sivil toplum kuruluşları ve millet kaynaşması ile ihtiyaçlar gideriliyor, yarınlara umutla bakılıyor.

İDDEF-deprem-bolgesi-yardim-calismasi-bagisyap-2

İlk Günden Son Güne Sahada Olacak

Türkiye’yi sarsan Kahramanmaraş merkezli toplam 11 ilde yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından depremzedelere yönelik büyük destek sürüyor. Bu kapsamda 6 Şubat 2023 gününden bu yana tüm gücüyle her gün sahada olan İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), 230 yardım tırı, 5 lojistik merkezi ve 600 saha görevlisiyle yaraları sarmaya devam ediyor. AFAD koordinasyonuyla Kahramanmaraş başta olmak üzere Hatay, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Osmaniye ve Adana illerinde yardım çalışmaları yapan İDDEF, Genel Merkez Afet Masası, 32 şehirdeki temsilcilikleri ve kuruma bağlı dernekler ve gönüllüleriyle birlikte gece gündüz demeden her derde derman olmaya çalışıyor.
   

Ramazan’da da Yaralar Sarılıyor

Ramazan-ı Şerif ayına hüzünle giren depremzede vatandaşlarımızın yanında olan İDDEF, Ramazan’ın rahmet ve coşkusunun deprem bölgesinde yaşanması ve yaşatılması için hummalı bir çalışma yapıyor. iftar ve sahur çadırları, kumanya dağıtımları, fitre, fidye ve zekatları teslim etmesiyle afetzede vatandaşların yaralarını saran İDDEF, İftar sonrası teravih ve sosyal etkinliklerin de yapıldığı bölgelerde halkımızın ve çocuklarımızın huzurlu bir Ramazan geçirmeleri için tüm gayretiyle çalışıyor. İyilik Çarşısı ile vatandaşların kıyafet, ayakkabı, bot, iç çamaşırı ve havlu gibi temel eşya ihtiyaçlarını gidermelerini sağlıyor. Yıllardır mazlum ve mağdur diyarlara umut olan deprem bölgesindeki kardeşlerimizin bugün anlayışla yardımına koşulurken, Ramazan’ın maneviyet dolu iklimi birlikte yaşatılarak yalnız bırakılmıyor.
   

Kumanyalar İftar ve Sahur Sofralarına Dönüşüyor

Ramazan ayının ilk ve en önemli yardımlarından bir tanesi de Ramazan gıda paketleri oluyor. İDDEF de içerisinde en temel gıda maddelerinin yer aldığı kumanyayı, ekonomik ve sosyal açıdan etkilendikleri evlerinde, çadırlarda veya konteynerlerde geçiren afetzede ailelere teslim ediyor.

İDDEF-deprem-bolgesi-yardim-calismasi-bagisyap

Fitre, Fidye ve Zekat Emanetleri Ulaştırılıyor

Ramazanla bütünleşen farz ve mali ibadet zekat, maddi bir yardım olması sebebiyle hayatın ekonomik ve sosyal zorluklarıyla birlikte depremden etkilenen kardeşlerimizin ihtiyaçlarını gideriyor. Ramazanla birlikte ilk akla gelen ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl belirlenen Ramazan fitre (sadaka-i fıtır) miktarı maddi bir ibadet olmakla birlikte depremden etkilenen kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırıyor. Depremin yaşandığı 6 Şubat’tan hemen sonra açıklanan ve Ramazan ayından önce verilmesinin de uygun olduğu Fitre bağışlarını deprem bölgesine ulaştırılıyor. 2023 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2024 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar en düşük fitre miktarını 70 TL olarak açıklandı.
   

Siz de Depremzede Kardeşlerinizle Gönül Bağı Kurun

Asrın felaketini yaşayan bölgemizde yardımlar artıp, en önemlisi kalıcı konutlar yapılırken umutlar da bir bir yeşermeye başlıyor. İDDEF, bölgedeki yardımlarını hayat tam normalleşme sağlayacağı son güne kadar devam ettirirken, siz de bir yüreğe merhem olabilirsiniz. Bağışlar, "www.iddef.org" internet sitesi üzerinden online olarak, ilgili hesap numaralarına "EFT/havale" yoluyla, 0212 621 00 65 numaralı telefondan ve temsilciliklerden detaylı bilgi alınarak yapılabiliyor. Hayırseverler 70 lira ile bir kişiye iftar verebileceği gibi, RAMAZAN yazıp 7230'a SMS göndererek de 10 TL destek olabiliyor.

Bağış Yapmak İstiyorum