TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF SMS Bağış ile Gönüllerde Umut, Yüzlerde Tebessüm Ol

İDDEF SMS Bağış ile Gönüllerde Umut, Yüzlerde Tebessüm Ol
İDDEF ile 7230 SMS bağışı yapmak istediğiniz alanda örneğin deprem, sadaka, ramazan, mescit gibi anahtar kelimeleri yazarak, Türkiye dahil dünyanın 55 ülkesindeki yardım çalışmalara destek verebilirsiniz. Unutmayalım ki damlaya damlaya göl olur, bir iyilik bin umut olur.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu’nun (İDDEF) yürütülmekte olduğu eğitim, kalkınma ve insani yardım çalışmalarına destek olmak için; Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone operatörlerine bağlı tüm hatlardan SMS bağışı yapabilirsiniz.

7230’a SMS ile 20 TL Bağış

SMS bağışları, mobil cihazlar üzerinden yapılabilen ve belirli bir bağış miktarını karşılık gelen bir kısa mesaj gönderme işlemidir. Bu yöntem genellikle Ramazan ayında, acil durumlarda, doğal afetlerde, insani yardım kampanyalarında ve sosyal sorumluluk projelerinde kullanılır.

SMS Bağış Sistemi Nasıl Çalışır?

Bağışta bulunmak isteyen hayırseverler, ilgili kurumun internet sitesi üzerinden online olarak, ilgili hesap numaralarına EFT/havale yaparak yardımda bulunabilir. Bunun yanında kolay, kullanışlı ve hızlı olarak ellerindeki cep telefonu ile kısa mesaj göndererek bağış yapabilir. Kuruma ait kısa mesaj numarasına gerekli anahtar kelime yazıp gönder deriz. Mobil hat kullanıcılarının ilgili anahtar kelimeyi servis kısa numarasına SMS göndermesi yeterlidir. SMS gönderimi tüm akıllı cihazlara ve tuşlu telefon modellerine uyumludur.

iddef-yardim-kisa-sms-

İDDEF, SMS Bağış Kaç TL?

SMS bağışı yapmak isteyen bir kişi, belirli bir kısa mesaj kodunu belirtilen numaraya göndererek bağışını gerçekleştirebilir. Bağış miktarı genellikle belirli bir tutar ile sınırlandırılmıştır ve SMS bağışı yapan kişiden telefon faturasına yansıtılmak üzere bir ücret alınabilir. Her bağış kısa mesaj için kurumun belirlemiş olduğu ücretlendirme geçerlidir​. Her kurumun ve her bağış kategorisinin ücretlendirmesi farklı olabileceği gibi İDDEF için 7230’a kategori fark etmeksizin gönderdiğiniz her SMS’te 20 lira bağışta bulunursunuz.

SMS ile Sadaka Verilir mi?

Her Müslüman çok iyi biliyor ki; “Az sadaka çok belayı def eder.” Peygamber Efendimiz (SAV) “Herkes imkanı dahilinde sadaka verebilir. Yarım hurma dahi olsa sadaka veriniz” buyurmuştur. Sadaka infaktır, temizleyicidir, rızkı bollaştırıcıdır, üzerimize gelebilecek bela, musibet, kaza ve günahlara karşı bir kalkandır. SADAKA yazıp 7230'a SMS göndererek de 20 TL sadaka bağışı yapılabilir.

iddef-kısa-sms-acil-yardım

SMS Bağışı Faturaya mı Yansır?

Bağış servislere gönderilen SMS'ler paketime dahil mi? diye baktığımızda bunun pakete dahil olmadığını görürüz. GSM operatörleri bağış vb servislere gönderdiğiniz SMS'leri ayrıca ücretlendirerek faturaya yansıtır.

Hangi Kelimeler ile SMS Bağışı Yapabilirim?

İDDEF aracılığıyla elinizden geldiğince yardımda bulunmak için kısa mesaj yani SMS gönderebilirsiniz. SMS bağışı için anahtar kelimeler ise şunlardır: IDDEF, DEPREM, SADAKA, KIS, ACIL YARDIM, RAMAZAN, FİTRE, KUMANYA, İFTAR, ZEKAT, FIDYE, SU KUYUSU, FIDAN, MESCIT, MEDRESE, AFGANISTAN, PAKISTAN, YEMEN, IDLIB, GAZZE, KURAN, EGITIM, BAYRAMLIK


Gerçek İhtiyaç Sahiplerine Ulaşması İçin Dikkat

SMS bağışları, toplumun ihtiyaç duyduğu acil yardım kampanyalarında çok önemli bir rol oynayabilir. Ancak, bağış yapmadan önce, bağış yapacağınız kuruluşun itibarını ve güvenirliliğini kontrol etmek ve bağışınızın doğrudan gerçek yardıma ihtiyacı olan kişilere ulaşmasını sağlamak önemlidir.

Önemli Not:

BTK’nın (Bilgi Teknolojileri Kurumu) “Katma Değerli Elektronik Haberleşme Hizmetlerinin Sunumunda Tüketici Haklarının Korunmasına İlişkin Usul ve Esaslarına” göre, İDDEF bağışçıları, tüm operatörlerden 7230’a yukarıdaki anahtar kelimelerden sadece birini yazıp göndermeleri halinde 20 TL bağışta bulunabileceklerdir. Belirlenmiş anahtar kelimeler dışında gerçekleştirilen gönderimlerde, bağış gerçekleşmeyecek ve aynı numara üzerinden “Hatalı ya da eksik mesaj gönderdiniz. Bağış yapabilmeniz için SADAKA yazıp 7230’a gönderebilirsiniz” mesajı gelecektir. Bilgilerinize önemle sunulur.