TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF 2020 Ramazan İmsakiyesi

İDDEF 2020 Ramazan İmsakiyesi
Rahmet ve bereket ayı Ramazan-ı Şerif 24 Nisan 2020 Cuma günü başlıyor. Kadir Gecesi 19 Mayıs 2020 Salı günü idrak edilecekken, 24 Mayıs 2020 Pazar gününün sabahında ise Ramazan Bayramı namazı kılınacak.

Rahmet ve bereket ayı Ramazan-ı Şerif 24 Nisan 2020 Cuma günü başlıyor. Kadir Gecesi 19 Mayıs 2020 Salı günü idrak edilecekken, 24 Mayıs 2020 Pazar gününün sabahında ise Ramazan Bayramı namazı kılınacak.

120TL Bağışınızla Hazırlayacağımız Kumanya ile Bir Aile Doysun

Yardımlaşmanın ve dayanışmanın 2020 yılı Ramazan ayında daha fazla hissediyoruz. Dünya ve ülke olarak zor zamanlardan geçip, ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs musibetiyle uğraşıyoruz. Gerek ülkemizde gerekse İslam coğrafyasında gerçek ihtiyaç sahipleri yolumuzu daha fazla bekliyor. 'Başı rahmet, ortası mağfiret sonu ise cehennemden kurtuluş' olan bu güzel ayda komşuluğun, ümmet bilincinin ve İslam kardeşliğinin daha da pekişmesi için Ramazan çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.

Koronavirüs nedeniyle öne aldığımız Ramazan çalışmalarımız kapsamında yurt içinde ve yurt dışında zekat, fitre, fidye, sadaka, kumanya ve diğer bağışlarınızla gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşıyoruz. İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak bu Ramazan ülkemiz başta olmak üzere Afrika, Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’daki ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için "İyiliğe Dokun" sloganıyla yola çıktık. Ramazan bereketini yoksul kardeşlerimizin de yaşaması için kıymetli bağışçılarımızın zekat, fitre ve bağışlarını ilk elden ihtiyaç sahiplerine teslim ediyoruz. Yurt dışında ise hocalarımız ve yerel görevlilerimizle muhtaç kimselere ve medrese talebelerimizin evlerine yardımları ulaştırıyoruz. Sizde zekat, fitre ve bağışlarınızla bu Ramazan ve her zaman iyiliğinizle gönüllere dokunabilirsiniz. 120 TL bağışlayarak bir kişiyi değil bir aileyi doyurabilirsiniz.

İyiliğe Dokun

Ramazan’da Sahur Ve İftar Vakitleri (2020 İstanbul Ramazan imsakiyesi)

istanbul-2020-ramazan-imsakiyesi

(24 Mayıs 2020 Pazar Ramazan Bayramının 1. Günüdür. İstanbul'da Bayram namazı saat 06:13'te kılınacaktır)

İDDEF Ramazan’da Neler Yapıyor?

Ramazan çalışmalarında bu yıl ülkemizdeki gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın kapılarını ekiplerimiz ve gönüllülerimizle çalarak hayırseverlerin emanetlerini teslim ediyoruz. Koronavirüs nedeniyle bu Ramazan yurt dışında yardım çalışması yapacağımız 33 ülke 106 bölgede ise hocalarımız ve yerel görevlilerimizle zekat, fitre ve kumanyaları ulaştırıyoruz. Medreselerde hafızlık ve Şer-i İlimler okuyan ancak salgın tedbirleri kapsamında şu anda evde olan kardeşlerimize ve onların yoksul ailelerine ulaşıyoruz. Ayrıca Ramazan’da daha fazla hissedilen su ihtiyacı nedeniyle su kuyuları açma çalışmalarına hız veriyoruz. Salgın nedeniyle su tüketiminin daha dikkat edildiği dönemde Afrika ve Güney Asya’daki susuzluğun önemi bir kat daha artıyor. Kardeşlerimizi suya kavuşturmak için su kuyuları ve diğer su çözümlerini uygulamaya devam ediyoruz.

iddef-2020-ramazan-iyilige-dokun-afis

Kadir Gecesi Ne Zaman?

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı ay olan Ramazan’da bol bol Kur’an okuyacağız. Peki, Ramazan’ın içinde yer alan bin aydan daha hayırlı Kadir gecesi ne zaman ve o gece neler yapmalıyız?

2020 Ramazan ayında Kadir Gecesi, 19 Mayıs 2020 Salı günü idrak edilecek.

Allah-u Teala Kadr Suresi’nde mealen şöyle buyurur; “Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Bilir misin nedir Kadir gecesi? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. O gece melekler ve ruh, rablerinin izniyle her bir iş için iner dururlar. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur.”

Ramazan’da Sahur Ve İftar Vakitleri (2020 Ankara Ramazan imsakiyesi)

ankara-2020-ramazan-imsakiyesi

İftar Duası Nasıl Yapılır?

"Allahım! Senin rızanı kazanmak için oruç tuttum, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Sana inanıp güvendim. Ey lütuf ve ikramı geniş olan Rabbim! Beni bağışla."

"Allahumme leke sumtu ve bike amentu ve aleyke tevekkeltu veala rizkuke eftertu" (Allah'ım senin rızân için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim.Senin rızkınla orucumu açıyorum)

Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Başı rahmet ortası mağfiret sonu ise cehennemden kurtuluş olan Ramazan’ı uğurlamanın hüznüyle bayram sevincini bir arada yaşayacağız. İDDEF olarak gönül coğrafyamızın ve İslâm âleminin Ramazan bayramı şimdiden ‘mübarek olsun’ Allah hayırlarımızı kabul buyursun inşallah.

Arefe günü 23 Mayıs 2020 Cumartesi’ye denk geliyor.

Ramazan Bayramının birinci günü; 24 Mayıs 2020 Pazar

Ramazan Bayramının ikinci günü; 25 Mayıs 2020 Pazartesi

Ramazan Bayramının üçüncü günü; 26 Mayıs 2020 Salı

Ramazan’da Sahur Ve İftar Vakitleri (2020 İzmir Ramazan imsakiyesi)

izmir-2020-ramazan-imsakiyesi

Kur’an’da Ramazan İle İlgili Hangi Ayetler Bulunur?

“O (sayılı günler) doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur’an’ın indirildiği ramazan ayıdır. Artık sizden bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, başka günlerden sayısınca tutar. Allah sizin için kolaylık istiyor güçlük çekmenizi istemiyor. Sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola iletmesine karşı Allah’ın ululuğunu dile getirmeniz ve umulur ki şükredesiniz diye (uygun hükümler gönderiyor)(Bakara, 2/185)

Hadis-İ Şerifler Nelerdir?

Sevgili Peygamberimiz (S.A.V) de Mescid-i Nebevî’nin minberine çıkarak ümmetine şöyle seslendi: “Mübarek Ramazan ayına kavuştunuz. Yüce Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda cennetin kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve azgın şeytanlar bağlanır.”

Peygamberimiz (S.A.V) şöyle buyurur: “İslâm beş temel üzerine bina kılınmıştır: Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Resulü olduğuna şahitlik etmek. Namazı dosdoğru kılmak, zekâtı hakkıyla vermek, Allah’ın evi Kâbe’yi haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak.”

Peygamberimiz (S.A.V) şöyle buyurur: “Gönülden inanarak ve karşılığını Allah’tan umarak Ramazan’ı ibadetle geçiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır.”

Peygamberimiz (S.A.V) şöyle buyurur: “Oruç bir kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu günde kötü söz söylemesin, kavga etmesin. Ona birisi sataşır veya söverse, ‘Ben oruçluyum!’ desin.”

Diğer Yazılar

TÜM YAZILARI OKU