TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Rebiülahir Ayı Namazı

Rebiülahir Ayı Namazı
Rebiülahir Ayı namazı nedir? Rebiülahir Ayı namazı ne zaman kılınır? Rebiülahir Ayı namazına nasıl niyet edilir? Hemen okuyun!

Hicri takvimin 12 kameri ayından dördüncüsü olan Rebiülahirayı miladi takvime göre 2023 yılında 16 Ekim Pazartesi gününe denk gelir. Rebiül, bahar anlamını taşır. Rebiülahir ise bahar ayının son aşaması anlamına gelir. Rebiülahir, yüce Allah’ın emir ve yasaklarına uyarak cenneti isteyen bir kulun hasat toplama döneminin sonu veya dinlenme sezonu gibi düşünülebilir.

Rebiülahir Ayı Namazı Nedir?

Her ayın ve günün kendine has güzelliği ve maneviyatı olduğu gibi, yapılması gereken ibadetler olmaması bizi rehavete sürüklememelidir. Gafletin çoğunlukta olduğu zamanlarda ibadetlere yönelmek ve ibadetlere daha iyi sarılmak daha faziletlidir. Bu vesileyle, Rebiülahir ayı namazı da 2’şer rekatlar halinde 14 rekat olarak kılınır. Alak suresinin okunduğu bu namaz kulun Allah (c.c) ile yakınlaşmasıdır.


Rebiülahir Ayı Namazı Ne Zaman Kılınır?

Rebiulahir ayında yapılacak ibadetler ise dinin direği sayılan günün 5 vaktindeki namazla birlikte, ayın 15. Gününde (30 Ekim 2023 Pazartesi) kılınacak bir namaz vardır. Bu günde kuşluk namazından sonra yedi selamla on dört rekat namaz kılınır. Her rekatta Fatiha’dan sonra yedi kere Alak Suresi okunur. Namazın ardından ise altmış kere: “Ey yüce mülk sahibi! Sen bütün maddi –manevi alemleri sahiplendin. Manevi alemler senin yüce alemin içerisinde gizlenmiştir. Ey yüce padişah” diye zikreder. Her kim bu namazı ömründe bir kere bile kılsa onun için özel bir manevi hal hasıl olur (mana aleminden hisseder olur) ve kendisine yetmiş bin yıllık ibadet sevabı yazılır. (Muhammed İbni Hatirüddin, el Cevahiru’l-hams).

Rebiulahir Ayı Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Farz veya vacip olan namazların dışındaki namazlara nafile namazlar denir. Bu vesileyle nafile namazları "Niyet ettim Allah rızası için Nafile Namazı kılmaya" diye niyet edilir. Allah-u Ekber diyerek Tekbir alınır ve namaza başlanır.

Rebiülahir Ayı Namazı Farz Mıdır?

Rebiülahir ayını faziletli hale getirebilmek de Allah’a yakınlaşmak, nafile namaz kılmak, bolca tövbe ve istiğfar etmek çok kıymetlidir. Peki, Rebiülahir ayı namazı farz mıdır? Hayır, değildir. Kılınması tavsiye edilen namazlar nafile yani Allah rızası niyetiyle kılınan namazlardır. Rebiülahir ayı namazı da nafile namazdır.

rebiülahir-namazi-İDDEF-blog-ic

Alak Suresinin Arapça yazılışı:

اِقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذ۪ي خَلَقَۚ خَلَقَ الْاِنْسَانَ مِنْ عَلَقٍۚ اِقْرَأْ وَرَبُّكَ الْاَكْرَمُۙ اَلَّذ۪ي عَلَّمَ بِالْقَلَمِۙ عَلَّمَ الْاِنْسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْۜ كَلَّٓا اِنَّ الْاِنْسَانَ لَيَطْغٰىۙ اَنْ

رَاٰهُ اسْتَغْنٰىۜ اِنَّ اِلٰى رَبِّكَ الرُّجْعٰىۜ اَرَاَيْتَ الَّذ۪ي يَنْهٰىۙ عَبْدًا اِذَا صَلّٰىۜ اَرَاَيْتَ اِنْ كَانَ عَلَى الْهُدٰىۙ اَوْ اَمَرَ بِالتَّقْوٰىۜ اَرَاَيْتَ اِنْ كَذَّبَ وَتَوَلّٰىۜ اَلَمْ يَعْلَمْ بِاَنَّ اللّٰهَ يَرٰىۜ كَلَّا لَئِنْ لَمْ يَنْتَهِ۬ لَنَسْفَعًا بِالنَّاصِيَةِۙ نَاصِيَةٍ كَاذِبَةٍ خَاطِئَةٍۚ فَلْيَدْعُ نَادِيَهُۙ سَنَدْعُ الزَّبَانِيَةَۙ كَلَّاۜ لَا تُطِعْهُ وَاسْجُدْ وَاقْتَرِبْ

Alak Suresinin anlamı:

Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı "alak" dan yarattı. ﴾1-2﴿ Oku! Senin Rabbin en cömert olandır. ﴾3﴿ O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir. ﴾4-5﴿ Hayır, insan kendini yeterli gördüğü için mutlaka azgınlık eder. ﴾6-7﴿ Şüphesiz dönüş ancak Rabbinedir. ﴾8﴿ Sen, namaz kıldığında kulu (bundan) engelleyeni gördün mü? ﴾9-10﴿ Ne dersin, ya o (engellenen kul) hidâyet üzere ise; ya da takvayı (Allah'a karşı gelmekten sakınmayı) emrediyorsa!? ﴾11-12﴿ Ne dersin engelleyen, Peygamberi yalanlamış ve yüz çevirmişse!? ﴾13﴿ O Allah'ın, her şeyi gördüğünü bilmiyor mu? ﴾14﴿ Hayır! Andolsun, eğer vazgeçmezse, muhakkak onu perçeminden; o yalancı, günahkâr perçeminden yakalarız. ﴾15-16﴿ Haydi, taraftarlarını çağırsın. ﴾17﴿ Biz de zebânileri çağıracağız. ﴾18﴿ Hayır! Sakın sen ona uyma; secde et ve Rabbine yaklaş. ﴾19﴿