TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Gazze'ye Yardım! İDDEF İle İnsani Destek Sağlayın

Gazze'ye Yardım! İDDEF İle İnsani Destek Sağlayın
İDDEF ile Gazze'ye yardım yapın! Gazze'deki ihtiyaç sahiplerine destek olmak ve Gazze'ye yardım etmek için hemen İDDEF'i ziyaret edebilirsiniz!


İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) İsrail'in Gazze'ye saldırılarında son durumu yakından takip ederek, Gazze yardım anlayışıyla 2010 yılından bu yana Gazze Şeridi’nde bulunan ekiplerince bölgeye insani yaşam malzemesi ulaştırmaya devam ediyor. Son olarak işgalci İsrail’in 7 Ekim’de başlattığı saldırılarla ağır yara alan Gazze’nin acılarına merhem olmak için sıcak yemek, ekmek, gıda kumanyası, elektrik kesintisini önlemek ve sağlık araçları için yakıt, battaniye, ilaç, 2021 yılında kurduğu arıtma tesisi ile temiz su sağlamaya devam ediyor. Gazze bağış ilk elden bölgeye ulaşıyor.

Gazze Acil Yardım Bağış Yap

Gazze Acil Yardım - Zekat

Gazze Yardım: İnsanlık İçin Bir El Uzatma Vakti

İsrail'in yaklaşık 17 yıldır havadan, karadan ve denizden kuşattığı Gazze Şeridi'nde, 365 kilometrekare alanda 2 milyondan fazla insan yaşam mücadelesi veriyor. Abluka nedeniyle Gazze’ye yardım oradaki Filistinli halk için büyük umut taşırken, İsrail’in dünya ile bağlantısını kestiği Gazze’ye yardım filosu her zaman giremiyor. 7 Ekim’de başlayan saldırılardan sonra yalnızca bir kaç kez açılan Mısır’daki Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze için insani yardım taşıyan tır sayısı 82 oldu.

Gazze'ye Yardımın Önemi

Su, gıda, ilaç ve yakıt ihtiyacının had safhaya ulaştığı Gazze yardım bekliyor. Filistinli bebek, çocuk, genç, kadın, yaşlı her kesimin hayatta kalması için temel ihtiyaç malzemesi yemek ve su olsa da, karanlığa gömülen Gazze Şeridi’ndeki hastanelerde, tüm jeneratörlerin durmasıyla büyük bir felaket yaşanacak. İsrail’in hiçbir şeyin giriş çıkış yapmasına izin vermediği bölge dünyanın en büyük açık hava hapishanesi unvanını taşırken, bu nedenle Gazze yardım kampanyası çok büyük öneme sahip ve insani yardım koridoru açılmasıyla Filistinliler hayata tutunuyor.

Gazze'ye-Yardım-İDDEF-İle-İnsani-destek-saglayin (10)

Gazze Yardım Kampanyaları Nelerdir?

Ayni ve nakdi yardımın Gazze için büyük önem taşıdığı şu günlerde özellikle Gazze insani yardım bekliyor. Çünkü bir insanın hayatta kalabilmesi için en önemli iki şey su ve yemektir. Gıda stoklarının tükendiği, su arıtma tesislerinin yeterli olmadığı bölgede İDDEF, ‘Gazze İçin Harekete Geç’ diyerek saldırının başladığı 7 Ekim günü Gazze’ye yardım kampanyası düzenledi. Gazze Şeridi'ndeki hastaneler ve su tesisleri için yakıt, hastanelere ilaç ve tıbbi sarf malzeme, yaralılar için cerrahi operasyonların sağlanması, gıda paketleri ve sıcak yemek dağıtımı, hanımlara ve çocuklara özel ihtiyaç paketleri, battaniyeler ve sünger şilteler gibi birçok alanda yardım çalışmaları sürüyor.

Gazze'ye Zekatını Bağışla

Yardım çağrısı Gazze için dünya gündeminin, kalbi insanlık ve vicdanla atan herkesin öncelikli konusu oluyor. Çünkü hiçbir şey yapılmazsa 2 milyondan fazla insan yok olacak. Zekat bağışlarının Gazze’deki insanlık dramının bitmesi için büyük etkiye sahip olduğu bu günlerde İDDEF de Gazze Acil Yardım - Zekat bağış kampanyasını başlattı. Gazze yardım çalışmaları kapsamında hayırseverler zekatını Gazze’ye bağışlayarak kardeşlerinin zor günlerinde yanında oluyor.

Gazze'ye-Yardım-İDDEF-İle-İnsani-destek-saglayin (8)

Gazze'ye İDDEF ile Bağışını Ulaştır

İDDEF, bölgedeki temsilciliğinde görevli ekiplerince ayni ve nakdi bağışları ilk elden ulaştırdığı gibi, iki su arıtma tesisi, üç ambulansıyla 7/24 hizmet verirken, her gün 50 bin adet ekmek ve sıcak yemek ikramında bulunuyor. Siz de bağışlarınızı ve zekatınızı Gazze'ye ulaştırarak kardeşlerinizin bir nebze de olsun ihtiyacına cevap verebilir, mazlum ve mağdur Filistin halkına umut olabilirsiniz. www.iddef.org internet sitesi üzerinden, ilgili hesap numaralarına FAST/EFT/havale yoluyla, Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerindeki temsilcilikleri ziyaret ederek ya da 0212 6210065 numaralı çağrı merkezinden detaylı bilgi alarak destekte bulunabilirsiniz. Ayrıca GAZZE yazıp 7230'a SMS göndererek 20 TL Gazze sms bağış yapabilirsiniz.

Gazze'deki Acil İhtiyaçlar Listesi

Gazze'deki acil ihtiyaçlar bir insanın hayatta kalabilmesi için dünya ile paylaşılıyor. 

Öncelikli ihtiyaçlar listesinde bulunan hastane ve ambulansların yakıt gereksinimini karşılamak amacıyla;

  • akaryakıt

Okul, cami ve hastanelere sığınan insanlara;

  • hazır yemek
  • su
  • barınma malzemeleri
  • jeneratör
  • ilaç
  • tıbbi malzeme,
  • çocuk bezi
  • konserve
  • battaniye

ihtiyaç duyuluyor.

Gazze'ye-Yardım-İDDEF-İle-İnsani-destek-saglayin (9)

Gazze'de Yaşanan Zorluklar

17 yıldır hava, kara ve denizden abluka altında tutulan hiçbir şeyin giriş çıkış yapmasına izin verilmeyen bir yerde yaşamak hayatın her alanını zorlaştırıyor. Gazze'de yaşanan zorluklar temel gıda malzemelerine ulaşamamak, temiz su içememek, güvenilir barınma bulamamak, elektrik kesintisi, işsizlik gibi birçok şeydir. Gazze’deki 2 milyondan fazla kişiden, 1,5 milyonu yardıma muhtaç. Ailelerin yüzde 47’si ise güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmakta zorlanıyor. Başta sağlık olmak üzere su, gıda, yoksulluk ve işsizlik krizi gün geçtikte büyüyor. İşgalci İsrail’in saldırıları ile bu oranlar had safhaya ulaşıyor.

İDDEF'in Gazze'de Yapmış Olduğu Yardımlar

Tüm yıl boyunca Gazze’de olan İDDEF, bölgedeki ekipleri ile yaraları sarmaya gayret ederken, hayırseverlerin bağışlarını mağdur Filistin halkına teslim ediyor. Ayni ve nakdi bağışları ilk elden ulaştırdığı gibi, iki su arıtma tesisi, üç ambulansı 7/24 hizmet verirken, her gün 50 bin adet ekmek ve sıcak ekmek ikramında bulunuyor. Ayrıca hayırseverlerin zekat bağışlarını ulaştırıyor.
   

İDDEF Sağlık Desteği

İDDEF, temsilciliği ve ekipleriyle özellikle saldırı altındaki Gazze’ye büyük bir sağlık desteği veriyor. 2021 yılından bu yana Gazze’ye kazandırılan 3 ambulans hayat kurtarıyor, ulaştırılan ilaçlar yaşama tutarken, yakıt desteği hastaneleri ayakta tutuyor.

Gazze'ye-Yardım-İDDEF-İle-İnsani-destek-saglayin (1)

İDDEF Yiyecek Desteği

Tüm sene boyunca Gazze’de olan İDDEF, Ramazan ve kurban döneminde yoğunlaştırdığı çalışmalarını saldırı başlamasıyla artırdı. Fırınında günlük 50 bin adet ekmek üreten İDDEF, sıcak yemek ikramında bulunarak, gıda kumanyası hazırlıyor.
   

İDDEF Giyecek Yardımı

Kış aylarında 7’den 70’e kıyafet yardımında da bulunan İDDEF, özellikle ilme kalem ol eğitim çalışmasıyla çocuklara ayakkabı, kıyafet ve kırtasiye setleri hediye etti.

Gazze'ye-Yardım-İDDEF-İle-İnsani-destek-saglayin (7)

Gazze Yardım Malzemeleri: İDDEF Tarafından İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırılıyor

Gazze, İDDEF’in özel olarak insani yardım, eğitim ve kalkınma projeleri yaptığı bir bölge. 7 Ekim 2023 tarihinde sivil yerleşim yerlerine başlayan işgalci İsrail saldırıları ise soykırıma vardığı gibi, hayatta kalmaya çalışan insanlar su, yemek ve barınma ihtiyacı duyuyor. Gazze yardım malzemeleri mağdur Filistin halkını hayata bağlarken, hayırseverlerin bağışları Gazze’ye ulaşıyor. İDDEF, bölgedeki temsilciliği, deposu ve ekipleriyle ihtiyaç sahiplerine ilk elden dokunuyor. Ayni ve nakdi yardımları teslim ediyor. Gazze Şeridi’nde özellikle güvenli bölge olarak görülen bebek, çocuk, kadın ve yaşlıların sığındığı okul ve hastanelerde günlük olarak fırınlarında ürettiği 50.000 adet ekmek ve sıcak yemeği ikram ediyor. 2 adet su arıtma tesisiyle ise günde 250.000 litre su arıtarak günde 15.000 kişiye temiz su sağlıyor. Sınırın açılması durumunda gıda, ambulans ve sağlık ekipmanları gibi sağlık ve temel gıda ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmalar planlıyor.

iddef-su-aritma-tesisi-gazze


Gazze'ye-Yardım-İDDEF-İle-İnsani-destek-saglayin (5)