TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Fitre Bağışı Yaparak Yoksullara Destek Olun

Fitre Bağışı Yaparak Yoksullara Destek Olun
Fitre bağışı, Ramazan ayının bolluk ve bereketinin paylaşıldığı bir sadakadır. Sizde İDDEF ile online fitre bağışı yaparak yoksullara hemen destek olun!

Fıtır sadakası yani Fitre Ramazan ayında bir kez verilen, her yıl asgari tutarı Diyanet İşleri Başkanlığı’nca açıklanan mali bir ibadettir. Diyanet, 2024 yılı fitre miktarını 130 TL olarak açıkladı. 2024 Ramazan ayı 11 Mart Pazartesi günü (1 Ramazan 1445) başlar. Ramazan’ın başlamasıyla online olarak fitre bağışı yap tercihiyle binlerce kilometre ötelerdeki ihtiyaç sahibi kardeşinize elinizi uzatabilirsiniz.

Online Fitre Bağışı Nedir?

Onbir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ile birlikte ibadet, hayır hasenat artar, maddi durumu iyi olanlar fakir fukarayı gözetir. Zekat, fitre ve fidye vermek isteyen kişi, dünyanın öbür ucundaki Müslüman kardeşini de hatırlar ve emanetini güvendiği kurumlar aracılığıyla online fitre bağışı olarak ulaştırır. Peki, fitre bağışı nedir? Sözlükte “yaratmak, icat etmek; kesmek, yarmak, ikiye ayırmak” mânalarına gelen fatr kökünden türeyen fıtr kelimesi oruca son vermeyi, orucu açmayı (iftar) ifade eder. Ramazan orucunun mükâfat ve bereketinden faydalanmanın bir şükran belirtisi olarak verilen sadakaya da sadaka-i fıtr veya zekâtü’l-fıtr denilir. Bu tamlama kısaltılmış olarak fıtra ve Türkçe’de fitre şeklinde kullanılmaktadır. Dolayısıyla çok kıymetli aydan sağ, sağlıklı ve hayırla çıkılmasıyla birlikte fitre bağışı şükür nişanesidir.

Online Fitre Bağışı Nasıl Yapılır?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından her yıl Ramazan ayına kısa bir zaman kala açıklanan fitre fiyatı nisap miktarına ulaşmış olan her Müslüman’ın vermesi gereken vacip bir ibadettir. Peki, fitre bağışı ne kadar? Fitre bedeli bir kişinin Ramazan ayı için bir kez vermesi gereken maddi ibadettir. Örneğin 2024 yılı için 130 TL açıklanan fitre asgari rakamdır. Kişi, kendisinin ve ergenlik çağına ulaşmamış çocuklarının fitresini vermekle yükümlüdür. İki çocuğu olan aile 2024 yılı için 130x4: 520 TL fitre verir. Fitre vereceğiniz tutarı hesapladıktan sonra online fitre bağışı ile güvendiğiniz kurumun web sitesine girerek fitre miktarını yazıp kredi kartı/banka kartı ile ödemeyi tamamlayabilirsiniz. Ya da fitre bağışınızı sizin adınıza garip gureba, fakir fukara kimselere bizzat ilk elden teslim edecek olan hayır kurumunun ilgili banka hesap numaralarına EFT/FAST/havale yoluyla açıklama kısmına fitre olduğunu belirterek isim-soyisim ve cep telefonu bilgilerinizi ekleyerek gönderebilirsiniz.

fitre-online-bağış-İDDEF (2)

Fitre Bağışı Ne Zaman Yapılır?

Fitre bağışı nisap miktarına ulaşılmasıyla fitre mükellefi olarak yapılsa da Ramazan ayı içinde veya Ramazan Bayramı bitimine kadar verilmesi gerekir. Ramazan fitre bağışı ayıdır, fidye de aynı şekilde her gün için verilir. Ramazan kimi zaman 30 gün kimi yıl ise 29 gün gerçekleşir. Sağlık ve yaşlılık gereği oruç tutamayan kişi, her gün için Ramazan bitimine kadar fidye verir. Can sadakası fitre bağışı maddi durumu yerinde olan her Müslümanın yoksullara verdiği vacip olan bir sadakadır ve Ramazan ayının herhangi bir vaktinde tek seferde teslim edilir. Her ne kadar Ramazan ayının şükrü olarak Ramazan’ın son günlerinde veya Bayramın birinci günü verilir diye bilinse de ay içerisinde vermek doğrudur. Fitrenin bayramdan önce verilmesinin daha faziletli olduğu kabul edilmiş veya Ramazan’ın ilk günlerinde de verilmesi caiz bulunmuştur. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir hadisi şeriflerinde “Fitrenin Bayram namazına çıkmadan önce verilmesini” emretmiştir.

Fitre Bağışı Yapmanın Önemi ve Faydaları

Ramazan’a kavuşan, temel ihtiyaçlarının ve bir yıllık borçlarının dışında nisap miktarı (96 gr. altın veya bu değerde) mala sahip olan Müslümanlar kendileri ve velâyetleri altındaki kişiler için fıtır sadakası vermekle yükümlüdür. Ancak fıtır sadakası ile yükümlü olmak için bulunması gereken nisap miktarı malın, “artıcı” özellikte olması ve üzerinden bir yıl geçmiş olması gerekmez. Kişi, kendisinin ve ergenlik çağına ulaşmamış çocuklarının fitresini vermekle yükümlüdür. Fitrenin vacip oluşu, sünnetle sabittir. Hz. Peygamber (S.A.V.), köle-hür, büyük-küçük, kadın-erkek her Müslümana fitrenin gerektiğini ifade etmiştir (Ebû Dâvûd, Zekât, 20 [1619]). Fitre zengin ile fakir arasında bir hediyeleşmedir, muhabbettir, sevgi ve saygıdır. Fitre bağışı yapmanın faydaları Müslümanların mübarek Ramazan ayında sadece ferdi olarak oruç tutmaları değil birbirlerini hatırlamalarıdır.


Fitre Bağışı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fitre bağışı yapılırken dört önemli dikkat edilmesi gereken mesele vardır. Birinci mesele kişinin fitre vermekle yükümlü olup olmadığının tespit edilmesi, ikinci mesele nisap miktarına ulaşılmış ise üzerinden bir yıl geçmesinin beklenmemesi, üçüncü mesele ne kadar fitre vereceğinin hesaplanması, dördüncü mesele ise fitreyi kimlere nasıl vereceğidir. Doğal ihtiyaçları dışında 96 gram altını veya bu miktar değerinde mal ve parası olan Müslüman, nisap düzeyine ulaşmış olur. Bu maddi değer üzerinden Ramazan ayına girerse fitre verir. Yani kişinin fitre ile mükellef olması için öngörülen zenginlik ölçüsü, zekâtta aranan nisaptır. Ancak fitrede, zekatta öngörülen, malın artıcı olması ve üzerinden bir yıl geçmesi şartı aranmamaktadır.

Fitre Bağışı Yapabileceğiniz Kuruluşlar

Fitre verecek kişi, fıtır sadakasını yoksullara ulaştıran güvenilir kurumlara teslim ederek göndermelidir. Peki, Fitre bağışı nereye yapılır? Eğer güvenilir bir kurumla yurtiçi veya yurtdışındaki fakir bir din kardeşlerine ulaştırmak istiyorsa ya güvendiği kuruma gidip makbuz karşılığı elden ya da resmi web sitesine girerek online zekat bağışı yapabilir. Fitre bağışı yapabileceğiniz kuruluşlar içinde olan İDDEF emanetinizi hassasiyetle ulaştırmaktadır. Kamu yararına çalışan dernek statüsü ile şeffaf, güvenilir ve hesap verebilir şekilde çalışmalar yapan İDDEF, “emanetiniz emanetimiz, hassasiyetiniz hassasiyetimiz” temasıyla bağışları ilk elden muhtaç kimselere teslim etmektedir. Siz de fitre bağışınızı sizden çok uzaktaki din kardeşinize ulaştırabilir, onların ihtiyaçlarını giderebilir ve ümmete umut olabilirsiniz. Bağışınızı www.iddef.org sitesinden online olarak, ilgili hesap numaralarına EFT/FAST/havale yoluyla, şube merkezlerinden ya da 0212 621 0065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak yapabilirsiniz.Sıkça Sorulan Sorular