TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Rebiülahir Ayının Anlamı ve Faziletleri

Rebiülahir Ayının Anlamı ve Faziletleri
Hicri ayların dördüncüsü olan ve Rebiülevvel'den sonra gelen Rebiülahir ayının önemini, faziletlerini, yapılacak ibadetleri, okunacak duaları sizin için yazdık.

İslam dininde Hicri takvimin dördüncü ayı olan Rebiülahir 16 Ekim 2023 (1445) Pazartesi günü itibariyle başlar. Rebiülevvel ayından sonra Rebiülahir ayı daha sonra ise Cemaziyelevvel ayı gelmektedir. Cemaziyelevvel 14 Kasım 2023 Salı günü başlayacaktır. Peki, Rebiülahir ayı nedir, bu aya özel bir dua var mıdır ya da Rebiülahir ayında yapılacak ibadetler nelerdir? İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak, Rebiülahir ayı ile ilgili hazırladığımız makalemizde Rebiülahir’e yönelik aradığınız tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Rebiülahir Nedir, Önemi Nedir?

Rebiülevvel ayından çıkarak Rebiülahir ayına girmiş bulunuyoruz. Peki, Rebiülahir ne demektir? Rebiül, bahar anlamını taşır. Rebiülahir ise bahar ayının son safhası anlamına gelir. Recep, Şaban veya Muharrem gibi içerisinde dini günler barındırmasa da bu ay bir insanın hasat toplama döneminin sonu veya dinlenme sezonu gibi görülür. Rebiülahir ayının önemi bu ay adeta bir Müslüman’ın seneyi gözden geçirme ya da yılı kontrol etme anlamında değerlendirilebilir.

rebiulahir-namaz-dua-iddef

Rebiülahir Ayı Ne Zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan dini günler ve hicri aylar takvimine göre 1 Rebiülahir 1445 – Miladi takvime göre 16 Ekim 2023 Pazartesi gününe denk gelir.

Rebiülahir Ayının Faziletleri

Rebiülahir ayının hususi bir özelliği söz konusu değildir. Bir benzeri bulunmayan, çok güzel bir olay meydana gelmemekle birlikte bu ayda yapılması gereken bir dizi ameller de mevcuttur. Gafletin çoğunlukta olduğu zamanlarda ibadetlere yönelmek ve ibadetlere daha iyi sarılmak daha faziletli bir durumu ortaya çıkarıyor. Rebiülahir’in faziletli amelleri arasında namaz, oruç ve dua vardır. Bu ayda küslüklere son verilmesi son derece önemlidir.

rebiülahir-1445-miladi-2023-İDDEF

Rebiülahir Ayında Yapılacak İbadetler ve Okunacak Dualar

Allah (c.c) ömür çizgisinde bir Müslüman’ın her gününe farz namazı koyduğu gibi, Recep, Şaban, Ramazan, Muharrem gibi özel ibadet ayları vardır. Rebiulahir ayında yapılacak ibadetler ise dinin direği sayılan günün 5 vaktindeki namazla birlikte, ayın 15. Gününde (30 Ekim 2023 Pazartesi) kılınacak bir namaz vardır. Bu günde kuşluk namazından sonra yedi selamla on dört rekat namaz kılınır. Her rekatta Fatiha’dan sonra yedi kere Alak Suresi okunur. Namazın ardından ise altmış kere: “Ey yüce mülk sahibi! Sen bütün maddi –manevi alemleri sahiplendin. Manevi alemler senin yüce alemin içerisinde gizlenmiştir. Ey yüce padişah” diye zikreder. Her kim bu namazı ömründe bir kere bile kılsa onun için özel bir manevi hal hasıl olur (mana aleminden hisseder olur) ve kendisine yetmiş bin yıllık ibadet sevabı yazılır. (Muhammed İbni Hatirüddin, el Cevahiru’l-hams). 

Ya-melikü-Rebilüahir-İDDEF-dua
يَا مَلِيكُ تَمَلَّكْتَ بِالْمَلَكُوتِ٬ وَالْمَلَكُوتُ فِي مَلَكُوتِكَ يَا مَلِيكُ

Sabah akşam okunacak dua ise şöyledir: (Allah’ın mizanının dolusunca, ilminin sonsuzluğunca, rızasına ulaşıncaya kadar arşın ağırlığınca Allah-u Teala’yı tesbih ederim.) Bu duayla birlikte Müslüman’a hayırlı bir ömür ihsan edilir ve düşmanlarına galip gelir buyurulur. Bu dua aynı zamanda kötü ölümden imanla korunmak için de okunur. Çünkü son nefeste Hüsnü Hatime dediğimiz en önemli olaydır. 

sühnanallah-Rebiülahir-dua-İDDEF
سُبْحَان اللّهِ مِلئَ الْمِيزَانَ وَمُنْتَهَى الْعِلْمِ وَمَبْلَغَ الرِّضَى وَزِنَةَ الْعَرْشِ

Peygamber Efendimiz (SAV) ömrü boyunca Pazartesi ve Perşembe oruçlarını bırakmazdı. Bu ayda da Pazartesi ve Perşembe oruçları tutulur. Farz namazlarına daha ciddi eğilim gösterilmesi gerekir. Nafile ve kaza namazlarına önem verilir. Eğer bir Müslüman yapabiliyorsa 5 vakit namazı cami cemaatiyle kılmalıdır. Sonuç itibariyle Rebiülahir ayını da gaflet ve boşlama ile geçirmeyerek bu ibadetleri yapmak bir Müslüman için çok kıymetlidir.