TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF 2021 Ramazan İmsakiyesi

İDDEF 2021 Ramazan İmsakiyesi
Rahmet ve paylaşma ayı Ramazan-ı Şerif 13 Nisan 2021 Salı günü başlıyor. Kadir Gecesi 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü idrak edilecekken, 13 Mayıs 2021 Perşembe gününün sabahında ise Ramazan Bayramı namazı kılınacak.

Rahmet ve paylaşma ayı Ramazan-ı Şerif 13 Nisan 2021 Salı günü başlıyor. Kadir Gecesi 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü idrak edilecekken, 13 Mayıs 2021 Perşembe gününün sabahında ise Ramazan Bayramı namazı kılınacak.

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan, 1,5 yıldır mücadele edilen Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle yardımlaşmanın ve dayanışmanın ihtiyacını 2021 Ramazan ayında daha fazla hissediyoruz. Global düzeyde sosyal, ekonomik ve psikolojik olarak her yönden etkilenen dünyada gerek ülkemizde gerekse İslam coğrafyasında gerçek ihtiyaç sahipleri yolumuzu daha fazla bekliyor. 'Başı rahmet, ortası mağfiret sonu ise cehennemden kurtuluş' olan bu güzel ayda komşuluğun, ümmet bilincinin ve İslam kardeşliğinin daha da pekişmesi için Ramazan çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak her Ramazan ayında olduğu gibi 2021 Ramazan’da da zekat, fitre, fidye, sadaka, kumanya ve diğer bağışlarınızla gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşıyoruz. Afrika, Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’daki ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için desteklerinizle yola çıkıyoruz. Ramazan bereketini yoksul kardeşlerimizin de yaşaması için kıymetli bağışçılarımızın zekat, fitre ve bağışlarını ilk elden ihtiyaç sahiplerine teslim ediyoruz.

Ramazan’da Sahur Ve İftar Vakitleri (2021 İstanbul Ramazan imsakiyesi)

istanbul-2021-Ramazan-imsakiye-İDDEF

(13 Mayıs 2021 Perşembe Ramazan Bayramının 1. Günüdür)

İDDEF Ramazan’da Neler Yapıyor?

İnsani yardım çalışmalarımızı tüm yıl boyunca sürdürdüğümüz gibi yardımlaşmanın ve paylaşmanın zirveye ulaştığı Ramazan ayında da hayırseverlerin emanetlerini gerçek ihtiyaç sahiplerine tek tek teslim ediyoruz. Ramazan çalışmalarını 33 ülke 106 bölgede gerçekleştirip, zekat, fitre ve kumanyaları yoksul kardeşlerimize ulaştırıyoruz. Medreselerde hafızlık ve Şer-i İlimler okuyan kardeşlerimize ve onların yoksul ailelerine ulaşıyoruz. Ayrıca Ramazan’da daha fazla hissedilen su ihtiyacı nedeniyle su kuyuları açma çalışmalarına hız veriyoruz. Salgın nedeniyle su tüketiminin daha dikkat edildiği dönemde Afrika ve Güney Asya’daki susuzluğun önemi bir kat daha artıyor. Kardeşlerimizi suya kavuşturmak için su kuyuları ve diğer su çözümlerini uygulamaya devam ediyoruz.

Ramazan’da Sahur Ve İftar Vakitleri (2021 Ankara Ramazan imsakiyesi)

Ankara-2021-Ramazan-imsakiye-İDDEF

Kadir Gecesi Ne Zaman?

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı ay olan Ramazan’da bol bol Kur’an okuyacağız. Peki, Ramazan’ın içinde yer alan bin aydan daha hayırlı Kadir gecesi ne zaman ve o gece neler yapmalıyız?

2021 Ramazan ayında Kadir Gecesi, 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü idrak edilecek.

Allah-u Teala Kadr Suresi’nde mealen şöyle buyurur; “Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Bilir misin nedir Kadir gecesi? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. O gece melekler ve ruh, rablerinin izniyle her bir iş için iner dururlar. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur.”

İftar Duası Nasıl Yapılır?

"Allahım! Senin rızanı kazanmak için oruç tuttum, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Sana inanıp güvendim. Ey lütuf ve ikramı geniş olan Rabbim! Beni bağışla."

"Allahumme leke sumtu ve bike amentu ve aleyke tevekkeltu veala rizkuke eftertu" (Allah'ım senin rızân için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim.Senin rızkınla orucumu açıyorum)

Ramazan’da Sahur Ve İftar Vakitleri (2021 İzmir Ramazan imsakiyesi)

İzmir-2021-Ramazan-imsakiye-İDDEF

Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Başı rahmet ortası mağfiret sonu ise cehennemden kurtuluş olan Ramazan’ı uğurlamanın hüznüyle bayram sevincini bir arada yaşayacağız. İDDEF olarak gönül coğrafyamızın ve İslâm âleminin Ramazan bayramı şimdiden ‘mübarek olsun’ Allah hayırlarımızı kabul buyursun inşallah.

Arefe günü 12 Mayıs 2021 Çarşamba’ya denk geliyor.

Ramazan Bayramının birinci günü; 13 Mayıs 2021 Perşembe

Ramazan Bayramının ikinci günü; 14 Mayıs 2021 Cuma

Ramazan Bayramının üçüncü günü; 15 Mayıs 2021 Cumartesi

Kur’an’da Ramazan İle İlgili Hangi Ayetler Bulunur?

“O (sayılı günler) doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur’an’ın indirildiği ramazan ayıdır. Artık sizden bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, başka günlerden sayısınca tutar. Allah sizin için kolaylık istiyor güçlük çekmenizi istemiyor. Sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola iletmesine karşı Allah’ın ululuğunu dile getirmeniz ve umulur ki şükredesiniz diye (uygun hükümler gönderiyor)(Bakara, 2/185)


Hadis-İ Şerifler Nelerdir?

Sevgili Peygamberimiz (S.A.V) de Mescid-i Nebevî’nin minberine çıkarak ümmetine şöyle seslendi: “Mübarek Ramazan ayına kavuştunuz. Yüce Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda cennetin kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve azgın şeytanlar bağlanır.”

Peygamberimiz (S.A.V) şöyle buyurur: “İslâm beş temel üzerine bina kılınmıştır: Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Resulü olduğuna şahitlik etmek. Namazı dosdoğru kılmak, zekâtı hakkıyla vermek, Allah’ın evi Kâbe’yi haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak.”

Peygamberimiz (S.A.V) şöyle buyurur: “Gönülden inanarak ve karşılığını Allah’tan umarak Ramazan’ı ibadetle geçiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır.”

Peygamberimiz (S.A.V) şöyle buyurur: “Oruç bir kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu günde kötü söz söylemesin, kavga etmesin. Ona birisi sataşır veya söverse, ‘Ben oruçluyum!’ desin.”