TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Kurban Bayramı'nda Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

Kurban Bayramı'nda Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

Kurban Bayramında paylaşmanın bereketi, muhabbeti ve sevgisi yaşanırken, en çok merak edilen konulardan bir tanesi de bayramın kısıtlamayla mı geçeceği… Son güncel bilgileri sizler için derledik.

İDDEF,  2022 KURBAN FİYATLARI; 


Hatırlanacağı üzere yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında Ramazan Bayramında 81 ilde 23-24-25 ve 26 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmıştı. İçişleri Bakanlığının genelgesiyle Türkiye genelinde uygulanan dört günlük sokağa çıkma kısıtlamasıyla virüsün yayılımı ve artışı engellenmeye çalışıldı. Özellikle sokağa çıkma yasağı ve şehirlerarası hareketliliğin olmaması bu dört günlük süre zarfında vaka sayısının azalmasını sağladı. Ramazan Bayramına 5 gün kala 18 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri neticesinde sokağa çıkma kısıtlaması kararı alınmıştı.

koronavirüs-tablosu-14-temmuz

27-temmuz-kovid-19-vaka-tablosu

Kurban Bayramında Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanacak Mı?

Kurban Bayramı’nda ise sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı konusuyla ilgili ilk olarak gözler Koronavirüs Bilim Kurulu’na ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın her gün açıkladığı Türkiye Günlük Koronavirüs tablosuna çevriliyor. 13 Temmuz 2020 Pazartesi günü itibariyle vaka sayısı 1.008 olarak açıklanırken, Bakan Koca vaka sayısının 1.000’in altına inmesi kararlığını ifade ediyor. 14 Temmuz 2020’de ise vaka sayısı 992’ye indi. Bakan Koca, “şu an yarını bilmiyoruz. Şimdi alacağımız tedbirlerin sonucunu ortalama 7 gün sonra göreceğimizi biliyoruz. Bugünü tekrar aramayalım” dedi. 27 Temmuz 2020 Koronavirüs tablosunda vaka sayısının 919 olduğu görülürken, aynı gün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan millete seslendi. Sokağa çıkma yasağının olmayacağı anlaşılan açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, maske, mesafe ve temizlik uyarısında bulunurken gerek kurbanlıkların kontrolü, gerek kesim yerleri, gerek kesim sonrası temizlik hususunda gereken tedbirlerin ağırlıklı olarak yerel yönetimler vasıtasıyla alındığını söyledi. Kurban kesim yerlerinde yoğunluk oluşmaması için bayramın 2'nci ve 3'üncü günlerinin de değerlendirilmesini tavsiye eden Recep Tayyip Erdoğan, bayram için yolculuğa çıkacak tüm vatandaşlardan dikkatli olmalarını ve kurallara riayet etmelerini özellikle istedi.  

iddef-vacip-kurban-2020-3

Kovid-19 salgınının devam ettiği şu günlerde gerek kurban keserken, gerek bayramlaşırken "TAMAM" diye ifade ettikleri "temizlik, maske ve mesafe" kurallarından asla taviz verilmemesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sıkıntılı ve zahmetli olduğunu bildiğimiz bu kuralları kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığı için harfiyen uygulayalım. İnşallah çoğu gitti azı kaldı. Salgın dönemini geride bıraktığımızda inşallah yaptığımız fedakarlıkların karşılığını ziyadesiyle alacağımız güzel günler bizi bekliyor. Milletimizin salgın dönemindeki istihdam kaybını önlemek ve sosyal destek ihtiyacını karşılamak için çeşitli kalemlerde 26,5 milyar liralık karşılıksız nakit ödeme yaptık. İnşallah bundan sonra da 83 milyon vatandaşımızın her birinin yanında yer almayı sürdüreceğiz."

2022 Kurban Bayramı Ne Zaman?

Kurban Bayramı 1. Gün: 9 Temmuz Cumartesi

Kurban Bayramı 2. Gün: 10 Temmuz Pazar

Kurban Bayramı 3. Gün: 11 Temmuz Pazartesi

Kurban Bayramı 4. Gün: 12 Temmuz Salı

iddef-vacip-kurban-2020-1
13 yıl önce “emanetimiz emanetimizdir” diyerek çıktık yola, kurban emanetlerinizi ulaştırdık ve ulaştırmaya devam ediyoruz milyonlara...

Kurban Bağışları Pandemiye Rağmen Milyonlara Ulaşacak

Türkiye salgının gölgesinde buruk bayramlar yaşarken, Hem Türkiye’de hem de İslam dünyasında Kurban Bayramının rahmeti ve bereketi hissediliyor. 11 yıldır olduğu gibi güven ve tecrübe içinde Kurban organizasyonları gerçekleştiren İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) 2020 Yurt dışı Vacip Kurban organizasyonu kapsamında 33 ülke 253 bölgede gerçek ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürecek. İDDEF, kurban emanetlerini vaka sayılarının düşük olduğu ülkelere gidecek ekipleri ve ülkelerdeki yerel görevlileri ile birlikte kesim ve dağıtım işlemlerini gerçekleştirerek ilk elden teslim edecek. Kovid-19 tedbirleri kapsamında tüm hazırlıklarını tamamlayan İDDEF, mazlum, mağdur ve yoksul kimselerin kapısını emanet sahipleri için çalacak.

iddef-vacip-kurban-2020-2

Hisse Kurban Bağışı Yap 1200 TL

Küçükbaş Kurban Bağışı Yap 1400 TL