TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI
Vefat etmiş kişilerin ruhuna büyükbaş hisse kurban bağışlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.

Ruhuna kurban ihtiyaç sahiplerinin sofrasında olsun


İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak, vefat etmiş kişilerin ruhuna bağışladığınız büyükbaş hisse kurbanlarınızı dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Bağışladığınız kurbanları 3 gün içerisinde keserek muhtaç kimselere ulaştırıyoruz. Ayrıca bağışçıya kurban kesimlerinin gerçekleştirildiğine dair bilgilendirme mesajı ve kurban kesim videosunu gönderiyoruz. İsteyen bağışçı indirme butonu sayesinde videosunu akıllı cep telefonuna ya da bilgisayarına indirebiliyor.

İDDEF-kurban-ruhuna-hediye-hisse

Vefat Edenler İçin Hisse Kurban Bağışı

Kurban mali bir ibadet olması hasebiyle aynı zamanda ölüye kurban kesilir mi? sorusuna cevap bularak bir kişi vefat etmiş anne ve babası başta olmak üzere vefat eden tüm yakınları için kurban kesebilir. Peki, ölü kurbanı ne zaman kesilir? Bunun için bir zaman yoktur.

Allah (c.c.) Hac Suresi 37. ayette; "Onların ne etleri Allah’a ulaşır ne de kanları; O’na ulaşacak olan sadece sizin takvânızdır. İşte Allah onları sizin istifadenize verdi ki size doğru yolu göstermesinden ötürü O’nu tâzimle anasınız. İyilik yolunu tutanları müjdele!" buyuruyor. 

iddef-ruhuna-kurban-2

Ruhuna Kurban Bağışlayarak İhtiyaç Sahiplerini Sevindirin

Ruhuna kurban; Allah rızası, Allah’a yakınlaşma vesilesi, sevap kazanmak için kesilir. Siz de vefat etmiş olan anneniz, babanız, aile büyüğünüz veya bireylerinizden biri, akraba, eş, dost kimseler için ruhuna kurban bağışlayabilirsiniz. Kurbanınızı Kurban Bayramı’nda bağışlayabildiğiniz gibi yılın her hangi bir gününde de bağışlayabilirsiniz. 

İDDEF olarak, yaptığınız kurban bağışlarını, yılın her dönemi, Afrika, Asya ve Balkanlar’da öncelikli olarak medreselerimizde okuyan ilim talebelerine ve yoksul ailelere dağıtıyoruz. 

Özellikle eti bayramdan bayrama gören yoksul kardeşlerimiz için yılın her dönemi ulaşan kurban bağışları onların mutluluk ve sevincine vesile oluyor.

Vefat Edenler İçin Kurban Bağışı Mümkün mü?

Mali ve manevi ibadetin bir başkası adına yapılmış olması, sevabını bir başkasına hediye edilmesi sahihtir. Nasıl ki Kur’an-ı Kerim okuyarak sevabını Peygamber Efendimiz (S.A.V), diğer peygamberler, sahabe ve ölmüşlerimizin ruhuna hediye ediyorsak, hayatta olan veya vefat etmiş kişilerin ruhu için de kurban kesebiliriz.

Kişinin, vefat edenler için kurban kesmesi caizdir. Ölen kişi için kurban kesilir mi sorusu için en önemli dayanak Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'tir. Peygamber Efendimiz (S.A.V) iki tane koç kestiği anda birini kendi için kestiğini diğerinin sevabını ise Ümmete bağışlıyor. 

Biz de bu örnekle vefat eden yakınlarımız için kurban kesebiliriz. Ruhuna hediye kurbana aynı zamanda kabir kurbanı denir. Kabir kurbanı ne zaman kesilir? Kurban Bayramında kesip, kestirebileceğimiz gibi yıl tüm günlerinde de kesebilir veya bağış yapabilirsiniz. 

İDDEF ruhuna kurban hediye- bağış

Kurban Bağışınızla İhtiyaç Sahiplerinin Yüzü Gülsün

Kurban Bayramı, dünyanın neresinde olursa olsun durumu iyi olan Müslümanların fakir ve yoksul olan kardeşlerine karşı et ikramında bulunduğu özel bir zaman dilimidir. Bu nedenle gerek kurban bayramında gerekse yıl boyunca yaptığınız ruhuna hediye kurban bağışları, maddi durumu yetersiz olan ailelere ve bireylere destek olmanın yanı sıra, toplumda dayanışma ve yardımlaşma duygularını güçlendirir.

Örneğin Türkiye'den beş bin kilometre uzaklıktaki Burkina Faso'da kurulan kardeşlik bağlarıyla hem din kardeşliği pekişiyor hem de kurban bağışınızla ihtiyaç sahiplerinin yüzü gülüyor.

Ruhuna hediye kurban bağışınız, bir aileye umut, bir çocuğa mutluluk getiriyor. Bayramın manevi atmosferini paylaşmak ve daha fazla insanın yüzünü güldürmek için ruhuna hediye kurbanınızı bayramda da kestirebilirsiniz.


Peygamber Efendimiz (S.A.V) İçin Kurban Kesmek

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in kurban keserken “Ümmetimden kesemeyenler adına kesiyorum” diye buyurdu. Kurban bağışlayacak ölçüde maddi durumu iyi olan Müslümanlar, Peygamber Efendimiz’in Ruh-u Şerifine kurban kesebilir.


Nasıl Kurban Bağışı Yapabilirsiniz?

Kurban bağışınızı bu sayfa üzerinden, ilgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla, şube merkezlerinden ya da 0212 621 0065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak yapabilirsiniz. Kurbanlarınız 3 gün içerisinde kesilip video gönderimi sağlanmaktadır.

Not: Kurbanlarınız 3 gün içerisinde kesilip video linki kayıtlı cep telefonunuza SMS olarak iletildiği gibi, iddef.org web sitemize giriş yaptıktan sonra Bağışlarım menüsünden de kesim videosunu izleyebilir veya indirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

kurban ruhuna (hediye) hisse

Vefat etmiş kişilerin ruhuna büyükbaş hisse kurban bağışlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.

Adet

Eft/Havale ile bağış yapmak için Hesap Numaraları

Hemen Bağış Yap

0