TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Görme Engellilere Eğitim Projesi

Görme Engellilere Eğitim Projesi
Gönül Gözüyle Gören Kardeşlerimize Hep Birlikte Umut Olalım

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) Batı Afrika ülkesi Gine’nin başkenti Konakri’deki Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyesi başta olmak üzere ülkenin farklı şehirlerine açtığı medreseler ile hummalı bir eğitim çalışması gerçekleştirirken, aynı zamanda görme engellilere yönelik proje hazırladı. Proje kapsamında Braille alfabesiyle Arapça öğrenen engelliler, fıkıh, siyer ve dini ilimler eğitimi ile birlikte Kur'an-ı Kerim okumaya başlarken kardeşlerimizin ihtiyaçlarının giderilmesi için siz de projeye destek verebilirsiniz.


Hayata İlim ve Eğitimle Tutunuyorlar

İDDEF, dünyanın birçok ülkesindeki insanın varlığına alıştığı ve kolaylıkla ulaşabildiği sağlık, eğitim, istihdam, ulaşım ve bilgi edinme gibi hizmetlere erişimde Batı Afrika ülkesi Gine, tümüyle sorun yaşarken ülkedeki engelli insanların daha büyük bariyerlerle karşılaşmasını önlemek adına projeyi hayata geçirdi. Görme engelliler çalışmasıyla; zorlu bir hayat mücadelesi veren, ülkedeki yoksulluk sorunun yanı sıra imkânsızlık, suiistimal, eğitimsizlik ve ayrımcılık gibi sorunlarla karşılaşan görme engellileri sahipsiz bırakmayan İDDEF, ciddi boyutta yardıma ihtiyaç duyan engellilerin yanında duruyor ve onların hayata tutunma çabalarına katkıda bulunuyor. Engelli kardeşlerimiz de sunulan bu güzel hizmeti değerlendirerek ilim ve eğitimle hayata tutunuyor.

Eğitim Masraflarının Tamamı Karşılanıyor

Eğitim üssü olan külliyede görme engellilere kucak açan ve eğitim görmelerini sağlayan İDDEF, eğitim masraflarının tamamını karşılarken, Fransızca Braille alfabesinin yanı sıra Arapça Braille eğitim görmelerini sağlayarak Kur’an-ı Kerim eğitimi veriyor. Eğitimine katılan görme engelli kardeşlerimiz artık Kur’an-ı Kerim’i tek başlarına okuyup anlayabiliyorken İDDEF, eğitim sürecini yürüten hocalar temin ederken, Braille daktilosu, kağıt, kağıt delici, yazım cetveli, defter gibi görme engellilerin eğitimi için özel kırtasiye malzemeleri, transpor masrafları ve yemek ikramını karşılıyor.


Kardeşlerimizin Eğitim Yolundaki Engelleri Kalkıyor

Görme Engellilere hayat projesinden, şuanda 25 erkek, 10 hanım ve 15 çocuk faydalanırken, 15 kişi Braille alfabesi öğrenme sürecini tamamladı. Alfabeyi başarıyla tamamlayan öğrenciler Kuran-ı Kerim hafızlığına başlarken, yapılan bu güzel çalışmalarla görme engelli kardeşlerimizin eğitim yolunda bulunan engelleri ortadan kalkıyor. Hayata umut ve mutluluk tutunan kardeşlerimiz, eğitim yolculuğuna huzurla devam ediyor.

Proje Kapsamında Hedef Özel Bir Okul İnşa Etmek

İDDEF, Gine’de başlattığı bu örnek projesini dünyanın dört bir yanındaki medreselerinde uygulamayı amaçlarken, görme engelli öğrenci sayısın artırmak, görme engellisi öğrencilerin kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamak, eğitimlerinde sürekliliği sağlamak için onlara özel bir okul inşa etmek ve yurtdışında eğitim görmeleri için burs imkanı sağlamak istiyor.

iddef-gorme-engelli-proje (1)

Gönül Gözüyle Gören Kardeşlerimize Hep Birlikte Umut Olalım

Görme engelli çocuk ve yetişkinlerin, hayata tutunmaları, dini ve fenni ilimleri öğrenmeleri için ellerinden tuttuğumuz kardeşlerimize siz de destek olarak onlara umut olabilirsiniz. Gönül gözüyle gören, toplumda yetişmiş bir birey olarak, güven ve umut kazanan kardeşlerimiz için hazırladığımız projemize bu sayfa üzerinden, ilgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla ya da şube merkezlerimize gelerek bağış yapabilirsiniz. Ayrıca 0212 621 0065 numaralı çağrı merkezimizi arayıp detaylı bilgi alarak da yardımda bulunabilirsiniz.


görme engellilere eğitim projesi

Gönül Gözüyle Gören Kardeşlerimize Hep Birlikte Umut Olalım

Eft/Havale ile bağış yapmak için Hesap Numaraları

Hemen Bağış Yap

0