TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Zekat, Ümmeti Tek Bir Aile Yapar

Zekat, Ümmeti Tek Bir Aile Yapar

Zekat Bağışla

Zekat Ve Fitre Bağışlarınız Ümmeti Tek Bir Aile Yapar

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak mübarek Ramazan ayında Zekat ve Fitre bağışlarınızı başta ilim tahsil eden talebelerimiz olmak üzere mazlum coğrafyalardaki Müslümanlara ulaştırıyoruz.

'Başı rahmet, ortası mağfiret sonu ise cehennemden kurtuluş' olan mübarek Ramazan ayını her yıl rahmetle ve heyecanla yaşıyoruz. Allah rızası için tuttuğumuz oruçlarımızla, huşu içinde kıldığımız namaz ve feyizle yerine getirdiğimiz ibadetlerimizle birlikte, İslam âlemi olarak Ramazan ayının en önemli unsuru sayılan yardımlaşma ve dayanışmayı zirveye ulaştırmaya çalışıyoruz.

Zekat Hesapla

Ramazan ayının bereketi ve sevinci yaşanıyor

İDDEF olarak, Afrika, Asya ve Balkanlar’da birçok insani ve İslami hizmetleri gerçekleştirip, hayırsever bağışçılarımızın desteğiyle Ramazan heyecanını “İyiliğe Dokun” sloganıyla ümmet coğrafyasına taşıdık, taşıyoruz. Samimiyetle kardeşlerimizin bir nebze de olsun ihtiyaçlarını gidermek için yaptığınız bağışlar sofralara sıcak yemek olarak giriyor ve desteklerinizle hazırladığımız gıda kolileriyle kardeşlerimizin mutfak ihtiyaçları gideriliyor. Ramazan ayının bereketi ve sevinci yaşanıyor.

Zekat ve Fitre bağışlarınız ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor

Kardeşlerimiz için yaptığımız gıda yardımı ile birlikte en önemli desteğimiz ise Zekat ve Fitre. Ümmeti bir araya getiren ‘infak’ ufacık bir iyilikle başka hayatlarda can bulduğu gibi, Zekat ve Fitre bağışlarınızı yardıma muhtaç coğrafyalara, yetim çocuklara ve dünyanın dört bir tarafında medreselerde eğitim gören talebelere ulaştırıyoruz. Malımızın ve varlığımızın şükrü olan Zekat ve Fitre bağışlarınız ümmet bilincinin kuvvetlenmesi ve büyümesini sağladığı gibi ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin çok önemli ihtiyaçlarını görüyor.

Zekat Müminlere müjdedir

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de birçok ayette geçen Zekat bir nevi Müminlere müjdedir. Allah-u Teala Bakara Suresi, 277. Ayette mealen şöyle buyurur; “Şüphe yok ki iman edenler, güzel şeyler yapanlar, namaz kılanlar ve zekât verenlerin Rableri katında ecirleri vardır; onlara ne korku vardır ne de üzüleceklerdir.

iddef-zekat-bagis
Not: 2023 yılı Fitre bedeli asgari 70 TL'dir.

Ramazan ayında bir şükürdür; Fitre

Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olan fitre için yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de, “Ey iman edenler! Sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi sakınasınız diye sizin üzerinize de sayılı günlerde oruç yazıldı. İçinizden hasta veya yolcu olan, başka günlerden sayısınca tutar. Orucu tutmakta zorlananlar için bir yoksulun (günlük) yiyeceği kadar fidye yeterlidir. Bir iyiliği mecbur olmadan yapan için bu (yaptığı) iyidir. Ama orucu tutmanız –bilirseniz– sizin için daha hayırlıdır.” (Bakara, 2/183-184) buyrulmaktadır. Peygamber Efendimiz( S.A.V.) bir hadisi şeriflerinde “Fitrenin Bayram namazına çıkmadan önce verilmesini” emretmiştir.

Kardeşlerimizin ihtiyacını gidermek en büyük mutluluğumuz

Unutmayalım ki Zekat, Müslümanın Müslüman kardeşi üzerindeki hakkıdır. Zekat, yardıma muhtaç kardeşini ayağa kaldırmaktır. ‘Can sadakası’ Fitreniz ise Müslüman kardeşinizin tebessümüdür. Allah-u Teala’nın bizlere bahşettiği maddi veya manevi nimetlerle birlikte bedenimizin zekatıdır fitre.