TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Savaşa Rağmen İlim Fidanları Yetişiyor

Savaşa Rağmen İlim Fidanları Yetişiyor
Kuşatma altındaki İdlib’de zor şartlara rağmen ilme aşkla sarılan 14 talebe, İDDEF katkılarıyla düzenlenen törende hafızlık icazetlerine kavuştu.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) Afrika’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Balkanlar’a kadar İslami eğitim çalışmaları kapsamında bir yandan medrese, mescit ve cami inşa ederken bir yandan da bu kalıcı eserler içinde Müslümanların İslami ilimler ve hafızlık eğitimi almasını sağlıyor.  

iddef suriye idlib icazet töreni (1)

Bu kapsamda Suriye’de eğitim ve insani yardım faaliyetlerini sürdüren İDDEF, ilim tahsillerini tamamlayıp, Kuran-ı Kerim’i ezberleyerek hafız olan talebelerin heyecan ve mutluluklarına ortak oldu. İDDEF, Suriye’nin kuşatma altındaki İdlib şehrinde zor şartlara rağmen ilme aşkla sarılan 14 talebe için program düzenleyerek hafızlık icazetlerine kavuşmasına katkı sundu. Törene katılan misafirler ve talebeler ise İDDEF’e ve Türkiye’ye teşekkür etti.

iddef suriye idlib icazet töreni (3)

Suriye’de savaş 10’uncu yılına girerken, 2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere ve özellikle İdlib’e göç etmek zorunda kaldı. Savaşın gölgesinde ve zor şartlarda İslami ilimler ve hafızlık derslerine devam eden Suriyeliler, her şeye rağmen umutlarını kaybetmeden ilmi kucaklıyor.

iddef suriye idlib icazet töreni (4)

İDDEF’ten yapılan açıklamada ise, “Suriye’de yıllardır süren binlerce insanın ölümüne, milyonlarca insanın da evini yurdunu terk etmesine neden olan savaşa rağmen Suriyeli kardeşlerimizin ibadetlerini yerine getirerek, İslami ilim ve hafızlık dersi almaları çok kıymetli. İDDEF olarak hayırseverlerimizin desteğiyle savaşın başladığı ilk yıllardan bu günlere kadar kardeşlerimizin yanında olduk ve olmaya devam ediyoruz. Bugün de hala kuşatma altında olan ve saldırıların sürdüğü İdlib’de ilim tahsilini tamamlayan 14 talebemizin hafızlık icazet törenini gerçekleştirdik. İnşallah bu savaşın da sona ermesiyle eski bir ilim, kültür ve medeniyet merkezi olan Suriye’de, yeniden huzur ve ferahlık içinde daha çok ilim fidanı yetişecek. Öte yandan insani yardım için gittiğimiz İdlib'de savaşa rağmen eğitime devam eden bir medreseyle karşılaştık. Ziyaret esnasında gördüğümüz tablo bizi çok etkiledi. Savaş yokmuş gibi Allah'a ve ilmine sarılan talebelerin Kur'an-ı Kerim tilaveti bomba seslerini bastırıyordu” denildi.
Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU