TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

EĞİTİM

EĞİTİM

İDDEF, asıl hedefi olan İslam dünyasına ‘eğitim’ hizmetini 55 ülke 100 eğitim merkezi ve 80 medresede, 400’ün üzerinde hoca ve 10 bine yakın talebeyle özverili ve istikrarlı şekilde sürdürürken her Müslüman'ın eğitim imkânına sahip olması için çalışıyor. Siz de bir talebe üstlenerek onların eğitim hayatını kolaylaştırabilir, aynı zamanda bir alim, bir hafız yetişmesine vesile olabilirsiniz.

iddef-talebe-okul-afrika

Eğitime Destek Ol


Dünya üzerinde özellikle Afrika, Asya, Ortadoğu ve Balkanlar'daki Müslüman kardeşlerimiz ekonomik ve sosyal nedenlerden dolayı büyük zorluklar yaşıyor. Bu zorluklarsa Müslüman toplumunun doğru ve düzgün bir İslami eğitime kavuşmasına engel oluyor. 


Afrika'da, Asya'da, Suriye veya Yemen'de iç savaş yüzünden yetim kalan, medrese eğitimini yarıda kesmek zorunda olan veya maddi nedenler ve siyasi baskılardan dolayı medresesi kapandığı için hafızlık eğitimini tamamlayamayan kız ve erkek çocuklar hayallerini gerçekleştiremiyor. Eğitime ulaşamayan, cahil kalan milyonlarca kardeşimiz buna bağlı olarak çeşitli zorlukları göğüslemek zorunda kalıyor.

İDDEF olarak hedef ediniyor, çalışıyor ve her Müslüman evladının İslam’ı en iyi şekilde öğrenme imkânına sahip olması gerektiğine yürekten inanıyoruz. Kardeşlerimiz doğup büyüdüğü topraklarda ekonomik, sosyal, fiziki ve coğrafi şartlar nedeniyle eğitimden mahrum kalmamalıdır. Ümmet diyarlarının çocukları hiçbir zaman ayrımcılığa uğramadan eğitime kavuşmalıdır. İslami eğitim talep eden herkese bu imkânı sağlamak için hayırseverlerimizin desteğiyle gayretle çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. 
    

Talebe Neden Üstlenilir?

Hayırseverlerimizin yurt dışında hafızlık ve İslâmi ilimler okuyan talebelerimizin eğitim masraflarını üstlenerek; iyi bir birey, bir alim veya bir hafız yetiştirmesine vesile olmak için eğitim programını geliştirdik. Uluslararası Eğitim, Tebliğ ve İnsani Yardım Kuruluşu olarak, her üstlenilen talebe böylelikle ücretsiz eğitime kavuşuyor. Medreseden yetişmiş bir birey olarak mezun oluyor.

İDDEF-egitim-kurumu

İDDEF Bu Güne Kadar Hangi Ülkelerde Medrese Açtı?

Bugün özellikle eğitime ulaşmada büyük zorluklar yaşayan iki kıta olan Afrika ve Asya başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına medreseler açıyoruz. Geleceğe eser bırakmak ve eğitim tohumlarının filizlenmesi adına hayırseverlerimizin desteğiyle; Moritanya, Senegal, Gine, Mali, Gana, Burkina Faso, Nijer, Benin, Nijerya, Fildişi Sahili, Kosova, Sudan, Etiyopya (Habeşistan), Somali, Kenya, Uganda, Tanzanya, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Hindistan, Kamboçya, Malezya, Endonezya, Filipinler, Güney Kore, Meksika, Çad, Bosna Hersek, Sırbistan, Gürcistan, Azerbaycan ve Sri Lanka olmak üzere 55 ülkede toplam 80 medresemiz ve 100 Eğitim Merkezimiz bulunmaktadır. Medreselerimizin sayısı her geçen gün artıp, eğitimin kalitesini artırmayı hedeflerken binlerce talebemizin ve bu ilimleri tahsil etme niyetinde olan binlerce potansiyel talebenin faydalandırılması planlanmıştır.

iddef-egitim-talebe-afrika

Bir Talebenin Aidatını Nasıl Üstlenebilirim?

Hayırseverlerimiz bir talebenin eğitim masraflarını talebe aidatı adı altında ödeyerek eğitim tohumunun filizlenmesine vesile olabilir. Talebelerimizin aidatını üstlenmek isteyen hayırseverlerimiz, www.iddef.org internet sitemizden, İstanbul'daki merkez ofisimiz veya İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye'nin çeşitli il/ilçelerinde bulunan temsilciliklerimize bizzat gelerek ya da (0212 621 00 65) telefon numarasından bizlere ulaşarak talebe üstlenebilir.


Talebenin Eğitim ve Gelişim Bilgileri Gönderiliyor mu?

Üstlenilen talebenin eğitim ve gelişim bilgileri her yılın iki dönemi yani 6 Ay’dan 6 aya hayırseverlerimizin sistemde bulunan telefon numarasına ya da bağışçının isteği üzerine e-mail yoluyla gönderilir. Bağışçımız, web sitemiz veya mobil uygulamamız aracılığıyla hesaplarının 'üstlendiklerim' bölümünden talebelerin bilgilerini anlık olarak takip edebilir. 


Aidat Ödemelerimi Nasıl Yaparım?

Aidat ödemeleri aylık, 3 aylık, yıllık, 2 yıllık ve 3 yıllık olarak makbuz karşılığı elden, bankadan, internet aracılığıyla web sitemizden veya PTT'den yapılabilir. Hayırseverlerimiz eğer talebe aidat ödemelerini banka ya da PTT üzerinden yapıyorsa açıklama kısmına “TALEBE” notunu eklemelidir.

Bir Talebe Aidatı Ne Kadardır?

Aldığı eğitim sayesinde ülkesine, milletine ve dinine faydalı bir eğitimli birey olarak hizmet edecek olan kardeşlerimiz sizlerin desteğiyle bu günlere ulaşıyor. Medreselerimizde hafızlık ve şer-i ilim tahsil eden bir talebenin eğitim aidatı, 1 ay için 400 TL olup, tahsil süresi 2 ilâ 5 yıl sürmektedir. Siz de yaşadığınız topraklardan binlerce kilometre uzakta bir karyede yokluk ve yoksulluk içinde eğitime ulaşmaya çalışan kardeşinizin elinden tutabilir, ona umut olabilirsiniz.