TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Ramazan 2020 ve Koronavirüs Salgını ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Ramazan 2020 ve Koronavirüs Salgını ile İlgili Bilmeniz Gerekenler
Ramazan 2020 Türkiye, tüm İslam beldeleri ve dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlarca Koronavirüs (Covid-19) salgını dolayısıyla alınan tüm tedbirler ve ortaya konulan kararlı mücadeleyle Allah rızası için yerine getiriliyor. infak ayı olan Ramazan’ı hakkıyla idrak ederken, ihtiyaç sahibi kardeşlerimize bağışlarınızı ulaştırıyor ve yardımlaşıyoruz.

Ramazan 2020 Türkiye, tüm İslam beldeleri ve dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlarca Koronavirüs (Covid-19) salgını dolayısıyla alınan tüm tedbirler ve ortaya konulan kararlı mücadeleyle Allah rızası için yerine getiriliyor. infak ayı olan Ramazan’ı hakkıyla idrak ederken, ihtiyaç sahibi kardeşlerimize bağışlarınızı ulaştırıyor ve yardımlaşıyoruz.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), Ramazan 2020 yardım çalışmalarını ‘İyiliğe Dokun’ temasıyla Ramazan ayına girilmeden başlattı. Başta Türkiye olmak üzere 33 ülkede Ramazan faaliyetleri yürüten İDDEF, Covid-19 salgını dolayısıyla işine gidemeyen, kronik rahatsızlığı bulunan ve 65 yaş üstü gerçek ihtiyaç sahiplerine hayırseverlerin destekleriyle gıda ve hijyen paketi teslim ediyor.

ramazan-2020-cami  

Ramazan’dan önce başlanılan çalışmalarla ‘Birlikte Başaracak, Yardımlaşarak Aşacağız’ diyerek yola çıkan İDDEF ekipleri ve gönüllüleri, yardımlaşma ruhuyla binlerce ihtiyaç sahibi ailenin yüzünü güldürdü ve güldürmeye devam ediyor. Elbette ki ”Bir insanın yaşamasına vesile olmak tüm insanlığı yaşatmak gibidir” düsturuyla evde kal çağrılarımızı sürdürürken, salgın başladığından bu yana hastalığın yayılma riski nedeniyle kapalı tutulan camiler, cemaatle kılınamayan vakit ve Cuma namazları hepimizi derinden üzüyor. Peki, Ramazan 2020’de camiler açık olacak mı, camide namaz kılınacak mı? İşte, Ramazan 2020 ve Kovid-19 salgını ile ilgili bilmeniz gerekenler…

iddef-ramazan-2020-iyilige-dokun

Camiler Açık Olacak Mı?

Tüm dünyayı kuşatan Koronavirüs salgını ülkemizde görülmeye başladığından itibaren tüm gerekli tedbirler Devletimiz ve ilgili kurumlarınca alınmaya başlanırken, son Cuma namazımız ‘Tedbir Müminden, Takdir Allah’tandır’ başlıklı hutbe irad edilerek 13 Mart 2020 Cuma günü kılındı. Ülkemizde covid-19 hastalığının yayılma riskinin artması nedeniyle ise Din İşleri Yüksek Kurulu, cami ve mescitlerde Cuma ve vakit namazların cemaatle kılınmasına ara verdi. 16 Mart 2020 Pazartesi gününden bu yana camiler kapalıdır. Ramazan 2020 geldiğinde ise camiler açık olacak mı ve camide namaz kılınacak mı? soruları çokça sorulsa da bu konuyla ilgili de Diyanet açıklaması tüm kamuoyu ile paylaşıldı. Camilerden uzak kalmanın üzüntüsünü yaşasak, her ezan okunduğunda ve Cuma vakti geldiğinde içimiz burkulsa da Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu camilerin açık olacağını, münferit olarak gündüz camilerin ziyaret edilebileceğini, Koronavirüs tehdidi geçene kadar ise Ramazan ayında vakit ve teravih namazları ile mukabelelerin evlerde ifa edileceğini açıkladı.

cami-koronavirüs

Camide Namaz Kılınacak Mı?

Ramazan ayını hakkıyla idrak ederek hem ülkemizdeki gerçek ihtiyaç sahibi ailelere hem de dünyanın mazlum ve mağdur ülkelerindeki din kardeşlerimize paylaşma ve yardımlaşma bilinciyle zekat, fitre, fidye, sadaka ve bağışlarımızı ulaştırırken, huşuyla ibadete yönelerek kılacağımız namaz ve okuyacağımız Kur’an-ı Kerim’i düşünüyoruz. Elbette ki camilerde vakit, Cuma ve teravih namazlarımızı eda edip edemeyeceğimizi öğrenmek istiyoruz. Cuma namazı kılınacak mı? sorusuna Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 16 Mart 2020’de yaptığı açıklamayla yanıt bulmuştuk ve o tarihten itibaren Cuma namazları temsili olarak az sayıda katılımla çeşitli camilerde eda ediliyor. Yine Diyanet, Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında teravih namazının evde kılınacağını, evden namaz ve evde cemaatle namaz kılınırken çocuklarımızla ve aile fertlerinde eğer karantina yoksa cemaat yapılabileceğini duyurdu.

cami-cuma-iddef-2020
Bir Cuma daha içimiz buruk, ancak bizim ve çevremizdekilerin sağlığı için Evde kal çağrısına uymaya devam ediyoruz.

Bağış Yapılır Mı?

Ramazan ayında bağış yapılır mı? Rahmet ayı Ramazan yardımlaşma, dayanışma, infak ve bağış verme ayıdır. Ramazan, zekat ve fitrelerimizi verdiğimiz, sağlık durumumuzun hiçbir şekilde kaza oruçlarını tutmaya el vermemesi halinde tutamadığımız her bir gün için yoksullara oruç fidyesi ulaştırdığımız, sadakamızı ve bağışlarımızı verdiğimiz mübarek bir aydır. Biz de İDDEF olarak, hayırseverlerin bağışlarıyla 40 ülke 93 bölgede eğitim ve insani yardım çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Ramazan 2020’de çalışmalarımızda ağırlığı ülkemize yönelterek, yurtdışı çalışmalarımızı hocalarımız ve yerel görevlilerimizle gerçekleştiriyoruz. Ekiplerimiz dezenfekte edilmiş kumanya paketlerimizi maske takıp ve eldiven kullanarak titiz bir şekilde hazırlıyor. Ramazan kumanyası ihtiyaç sahibine teslim edilirken de maske ve eldiven kullanılıyoruz. 


Siz de yurt içinde ve ümmet coğrafyasının yoksul ülkelerinde yaşayan Müslüman kardeşlerimize iyilikle dokunmak isterseniz; zekat, fitre, fidye, sadaka ve kumanya paketi ulaştırabilirsiniz. Bağışınızı ilgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla, şube merkezlerinden ya da 0212 621 0065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak yapabilirsiniz. Allah’ın izniyle, kötülüklerin çaresiz kaldığı Ramazan ayının Koronavirüs (covid-19) salgınından da kurtuluş vesilesi olacağına inanıyoruz.

iddef-2020-ramazan-iyilige-dokun-afis

iddef-2020-ramazan-iyilige-dokun-afis

iddef-koronavirüs-ramazan-2020

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU