TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF, Türkiye'den Etiyopya'ya İlim Köprüleri Kuruyor

İDDEF, Türkiye'den Etiyopya'ya İlim Köprüleri Kuruyor
İDDEF, Etiyopya’daki İslami eğitim ve insani yardım çalışmalarına azim ve gayretle devam ederken, İsmailağa ve İDDEF’ten ülkeye yapılan seferde medrese ve su kuyusu açılışları ile medrese ziyaretleri yapıldı. Heyetteki hocalar Türkiye’den gönderilen selamları talebelere ileterek onları sevgi ve muhabbetle kucakladı.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), Doğu Afrika ülkesi Etiyopya’da İslami eğitim ve insani yardım çalışmalarına yoğunluk verirken, İDDEF yetkilileri, İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı yetkilileri ve İsmailağa cemaati hocalarından oluşan heyet ülkeye bereketli bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında, İDDEF’in Etiyopya’da özveriyle sürdürdüğü İslami eğitim ve insani yardım çalışmaları yerinde incelenirken, talebeler ve hocalar ile bir araya gelindi. 

iddef-etiyopya-calismalari-5

Müslümanlar tarafından İslam tarihinin ilk hicret yurdu ve Hazreti Necaşi'nin ülkesi olarak bilinen Etiyopya’daki İslami eğitim çalışmalarına 27 hoca ve 800 talebesiyle devam eden İDDEF, hizmet halkasını her geçen gün genişletiyor. Ülkeye bereketli bir ziyaret gerçekleştiren heyet başkent Addis Ababa ve Mekelle şehrindeki medreselerde teftiş, takip ve yeni yapılacak hizmetler için değerlendirmelerde bulundu. Hocalar ziyarette, talebe ve medrese hocalarıyla bir araya gelip istişarelerde bulunarak sohbet etti. Duaların edildiği açılış ve ziyaretlerde talebeler de Kur’an-ı Kerim okudu.

iddef-etiyopya-calismalari-3

İDDEF İcra Kurulu Başkanı Mehmet Turan Hocaefendi, heyetteki hocaların talebelerle bir araya geldiği programda yaptığı konuşmada, “Medreselerimiz ehl-i sünnet vel cemaat çizgisinde yüzde yüz itikada sahip bir müessese olarak hizmet vermeye devam ediyor. Medreselerimiz Etiyopya devleti tarafından resmi izinlere sahip şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Hedefimiz özellikle İslami hassasiyetin kuvvetli olduğu ama imkanların çok zayıf olduğu bölgeleri seçerek oralarda merkezi nüfusumuzu hissettirecek şekilde yetiştirdiğimiz hocalarımıza bu bölgelerde görev vermektir. İDDEF’in çalışmalarını yerinde incelemek, talebelerimizle buluşmak için Etiyopya’ya birlikte geldiğimiz hocalarımıza teşekkür ediyorum. Allah razı olsun diyerek, Rabbim attığımız her adımı hac umre sevabı ihsan eylesin duasında bulunuyorum” dedi.

iddef-etiyopya-calismalari-12

Heyetteki hocalar aynı zamanda Mekele şehrinde Hazreti Necâşî’nin kabrini ziyaret ederek okunan hatim, salâvât-ı şerîfe ve zikirleri hediye edip ümmetin birlik ve beraberliği ile ülkemizin kötülüklerden korunması ve kalkınması için duada bulundu.

iddef-etiyopya-calismalari-10

Başkent Addis Ababa’ya 10 saat uzaklıktaki 7 bin nüfuslu ve tamamı Müslüman olan, yoksulluk oranının yüksek olduğu Toro bölgesinde su kuyusu ve medrese açılışı yapıldı. Ellerindeki Türk ve Etiyopya bayraklarıyla hocaları karşılayan talebeler ilahiler okuyarak ‘hoşgeldiniz’ dedi. Dualarla yapılan açılışlarda, Türkiye ve dünyadaki hayırseverlere teşekkür edildi.


Etiyopya’da zihninden geçenlerden daha fazlasını bulduğunu ifade eden Çatalca Vaizi ve İsmailağa Kur’an Kursları Başkanvekili Masum Vanlıoğlu Hocaefendi, “Etiyopya (Habeşistan) bizim rüyalarımızın ülkesi, sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa’nın (S.A.V.) muhteşem müezzini Bilal-i Habeşi’nin (R.A.) ülkesi, Mekke’de Müslümanların sıkıntıya girdiği, Mekkeli müşriklerin kendilerine ambargo uyguladığı dönemde Mekke Müslümanlarını bağırlarına basan Necaşi diğer adıyla Ashame’nin (R.A.) ülkesidir. Gerçekten bu ülkeye gelirken hayal ettiğim bir kısım hususlar vardı. Zihnimden geçen konular vardı. Zihnimden geçenlerden daha fazlasını buldum. Müslümanlar muhteşem insanlar, çok güzel insanlar ancak Afrika’da yalnızlığa itilme sıkıntısıyla baş başalar. Bizler buradaki kardeşlerimizi ziyaret ederek onlara gerçekten onların kardeşi olduğunu göstermek durumundayız. Buralara destek olan, buralarda kuyu açan, buralarda medrese yaptıran, cami yaptıran ve buralarda okuyan öğrencilere destek olan kardeşlerime sesleniyorum” diyerek şunları söyledi:

iddef-masum-vanlioglu-hoca-etiyopya

“Gerçekten İDDEF marifetiyle, İDDEF’in delaletiyle yapmış olduğunuz bu hizmetler, ben gördüm ki hakkıyla yerine ulaşıyor. Sizin bunlara devam etmeniz, bizim de bunları desteklememiz, buradaki genç güzel Bilal-i Habeşi (R.A.) torunlarına istikbalde gerçekten Ümmet-i Muhammed’e (S.A.V) ciddi manada hizmet edebilmeleri yolunda çok önemli katkılar sağlayacaktır. İnsanların yaşadıkları ülkelerde gelişmelerine destek olabilmek, çok iyi bildiğiniz gibi atalarımızın ve dedelerimizin çok önemli bir özelliğidir. Gittikleri yerlere önce bir kısım yardımlarla ulaşırlar sonra o bölgedeki insanlara iş öğretirler ve kendi kendilerini yönetmelerine fırsat sağlarlar. Şunu bilmeliyiz ki bizim bu Habeş diyarına, Bilal-i Habeşi’nin memleketine yapacak olduğumuz hizmetler, bu ülkede yaşayan Müslümanların ve istikbalimiz olduğunu düşündüğümüz Müslüman gençlerin sömürülmeden iyi bir Müslüman olarak yaşamasına ve aynı zamanda da teröre alet edilmeden İslam dünyasına hizmet etmelerine vesile olacaktır. Gittiğimiz köylerdeki insanların yüzlerindeki gülücükler, bizi karşılarken bize sundukları Afrika’nın hoş havasıyla salât-u selam ifadeleri yine bize kendi ellerinde olan azıcık bir imkana rağmen ikram etme gayretleri gerçekten tarif edilemez. Bir kez daha buraya geldiğim için duyduğum mutluluğu belirtmek istiyorum. Buraya gelişime vesile olan İDDEF’e ve çalışanlarına da ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

iddef-etiyopya-calismalari-8

iddef-etiyopya-calismalari-11

iddef-etiyopya-calismalari-7

iddef-etiyopya-calismalari-7


Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU