TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Hz. Necaşi'nin Torunları İDDEF Medreselerinde Eğitim Görüyor

Hz. Necaşi'nin Torunları İDDEF Medreselerinde Eğitim Görüyor
İDDEF, Müslümanlar tarafından Hazreti Necaşi'nin ülkesi olarak bilinen Doğu Afrika ülkesi Etiyopya’da İslami eğitim ve insani yardım çalışmalarını özverili bir şekilde sürdürüyor.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdiği çalışmalarla hizmet yelpazesini her geçen gün genişletirken, 55 ülkede açtığı 100 eğitim merkezi ve 80 medrese ile İslami eğitimi yaygın ve ulaşılabilir hale getiriyor. Özellikle eğitime en çok ihtiyaç duyulan Afrika kıtasında çalışmalarına ağırlık veren İDDEF, Doğu Afrika ülkesi Etiyopya’da da İslami eğitim ve insani yardım faaliyetlerinde bulunuyor. 

necasinin-torunlari-iddef-medreseleri (2)

İDDEF, hayırseverlerin desteğiyle ülkede açtığı medreseler ile yüzlerce Etiyopyalı çocuğu ve genci eğitimle buluşturuyor. Bir yandan eğitim, sağlık, kuraklık ve açlık gibi sıkıntıları yaşayan bir yandan da Afrika’nın en hızlı gelişen ülkelerinden biri olan Etiyopya’da ramazan ayında ve kurban bayramında faaliyetler gerçekleştiriyor, insani yardım çalışmalarını yıl boyu sürdürüyor ve su kuyusu açıyor.

Etiyopya’daki çalışmalarla ilgili bilgi veren İDDEF İcra Kurulu Başkanı Mehmet Turan Hocaefendi, “Habeşistan olarak bilinen ve Afrika’nın sömürgeleştirilemeyen tek ülkesi olan Etiyopya’da nihai hedefimiz olan İslami eğitim ve buna destek olarak insani yardım çalışmalarımızı hummalı bir şekilde sürdürüyoruz. Etiyopya, Müslümanlar tarafından Hazreti Necaşi’nin ülkesi olarak biliniyor. Sevgili Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in hicret etme tavsiyeleriyle bu topraklara gelen Müslümanlar Habeşistan’ı 7. Yüzyılda İslamiyet ile tanıştırmıştır. Bugünse bu diyarda Hazreti Necaşi’nin torunları yaşamaktadır. İDDEF olarak, ülke nüfusunun yarısına yakınının Müslüman olduğu Etiyopya’da medrese eğitimi ve tebliğ çalışmalarına devam ediyoruz. İlk muhacirlerin koruyucusu Hz. Necaşi’nin torunları bugün İDDEF medreselerinde eğitim görüyor. 27 hocamız ve 800 talebemizle Etiyopya’da İslami eğitimi ulaşılabilir kılmak için çalışıyoruz. 109 milyon nüfusunun yüzde 50’sini gençlerin oluşturduğu ülkede İslam’ın yayılmasına katkı yapmak için faaliyetlerimize istikrarlı bir şekilde devam ediyoruz” dedi.

necasinin-torunlari-iddef-medreseleri (1)

Etiyopya’da her geçen gün daha çok genci İslami eğitimle buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Mehmet Turan Hocaefendi, “İDDEF hizmet kervanı, Habeş Necaşisi Ashame yani Hz. Necaşi’nin ülkesi Etiyopya topraklarında yeni bir medresenin daha temelini attı. İslami eğitim alamayan Müslümanlara ulaşmaya devam ediyoruz ve her geçen gün yeni bir eğitim fidanını filizlendiğini görmek bizi çok mutlu ediyor. Başkent Addis Ababa’ya 10 saat uzaklıktaki 7 bin nüfuslu ve tamamı Müslüman olan Toro bölgesinde su kuyusu ve medrese inşası projesinde önemli bir mesafe kaydettik. Suya ulaştık, yatılı medrese inşaatının temelini attık ve çalışmalar sürüyor. İnşası tamamlandığında gündüz 500, yatılı ise 50 talebe temiz, rahat ve güvenli bir ortamda hafızlık ve Şer-i İlimler eğitimi alacak. Hayırsever bağışçılarımıza ve bizlere dua edenlere teşekkür ederiz” açıklamasında bulundu.

Senin de Bir Taleben Olsun

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU