TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF Medreselerindeki Talebelerden Büyük Başarı

İDDEF Medreselerindeki Talebelerden Büyük Başarı
İDDEF, Burkina Faso’da yürüttüğü eğitim ve örnek köy projeleriyle 7’den 70’e herkesin hayatına dokunurken, medreselerde eğitim gören talebelerden gurur verici başarı geldi.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), İslami eğitim ve insani yardım çalışmalarına 2011 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde devam ettiği Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da külliye, medrese, yetimhane, mescit ve su kuyusu gibi eğitim ve insani yardım çalışmalarını kararlılıkla sürdürüyor. Burkina Faso’da çığır açan bir eğitim modelini kalıcı kılmaya çalışan ve ülkedeki gelecek kuşakları yetiştirecek eğitmen bir neslin meyvelerini alan İDDEF, ücretsiz eğitime kavuşturuyor. Başkent Vagadugu ile birlikte ülkenin birçok bölgesinde hayırseverlerin desteğiyle medreseler açarak 27 bölgede örnek köy projesini hayata geçiren ve örnek köy sayısını artıran İDDEF, hem İslami ilimler hem de fenni ilimler alanında eğitim vermekle birlikte güneş panelleri ile elektrik sağlıyor ve tarım projeleri gerçekleştirerek kalıcı eğitim modeli uyguluyor.

iddef-medrese-talebe-fidan-burkina-faso-afrika (4)

Talebeler ve Medrese Gurur Tablosu Oldu

Tüm bu eğitim seferberliği ve kalkınma mücadelesi ise beraberinde büyük bir başarıyı getirdi. Burkina Faso’nun Boulkemde eyaletinde düzenlenen yarışmada herkesi gururlandıran sonuç alındı. Boulkemde Eyaleti Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Başarılı Okullar” etkinliği münasebetiyle Sumasi karyesinde eğitim gören 6 talebe ödüle layık görülürken, eğitimlerini sürdürdükleri Miraç Medresesi ise bölgenin en başarılı okulu oldu. Miraç Medresesi bahçesinde Sumasi halkının katılımıyla düzenlenen programda medrese talebeleri tebrik edilerek, bisiklet ve çanta hediye edildi. Heyecan ve mutluluğu bir arada yaşayan kız ve erkek talebeler medreselerdeki eğitimden çok memnun olduklarını ve yarışmalarda ortaya çıkardıkları başarılarla bunu kanıtladıklarını belirterek hocalarına, ailelerine ve İDDEF’e teşekkür etti.

iddef-medrese-talebe-fidan-burkina-faso-afrika (5)

Medrese ve Mescitler Hakkını Veriyor

Öte yandan İDDEF’in örnek köy projeleriyle canlanan karyelerde eğitim halkaları büyürken, Müslüman ailelere yönelik faydalı programlar gerçekleşiyor. Bu kapsamda Osmanlı Hanımlar Mescidi’nde kadınlara yönelik düzenlenen “İslam’da Evlilik” konulu konferans büyük ilgi gördü. Yaklaşık 1500 kadının katıldığı konferansta Huzurhane Medresesi ve Osmanlı Hanımlar Mescidi’nin etkin ve verimli kullanılması herkesi memnun etti.

iddef-medrese-talebe-fidan-burkina-faso-afrika (10)

Örnek Köy Projesi Hayatın Tüm Noktalarına Dokunuyor

İDDEF Burkina Faso Temsilcisi Ali Ganame de, Türkiye ziyaretinde İDDEF TV’de yayınlanan Ümmetin Renkleri programına konuk olarak İDDEF’in Burkina Faso’daki eğitim ve insani yardım faaliyetlerini anlattı.
   

Çalışmaların her yönden başarı getirdiğini söyleyen Ganame, “İDDEF’in Burkina Faso’da gerçekleştirdiği Örnek Köy Projesi insanların hayatının bütün noktalarına dokunuyor. Proje, eğitim, sosyal, kültürel ve ekonomik yönleriyle ülkede başarı sağlıyor. Burkina Faso’da çok çeşitli faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Başta ilkokuldan üniversiteye kadar çalışmalarımız ve sosyal çalışmalarımız var. Örneğin Ramazanda erzak dağıtılıyor, Kurbanda da kurbanlık hayvanlar kesilerek etleri yoksullara dağıtılıyor ve diğer kurban bağışlarıyla tüm yıl kardeşlerimiz et yiyebiliyor. Bununla birlikte su kuyuları açılıyor. Sosyal faaliyetlerle birlikte tarım çalışmalarımız var. Burkina Faso’nun çeşitli yerlerinde medrese ve mescitler açılıyor. Her ay üç tane medreseyi ziyaret ediyoruz. Hocalarımız ile görüşüp istek ve sıkıntıları varsa onları İDDEF genel merkeze iletiyoruz. Sumasi bölgesinde daha çok gayrimüslimler yaşıyor. Bu bölgede İDDEF tarafından 6 tane medrese açıldı. Eğitimle birlikte tebliğ çalışmaları sürdürülüyor ve faydasını da her gün görüyoruz. Her ay ortalama 10 kişi Müslüman oluyor. Bazen de 60 veya 80 kişi toplu halde Müslüman oluyor” dedi.

iddef-medrese-talebe-fidan-burkina-faso-afrika (2)

İDDEF’in Burkina Faso’daki Çalışmalarının Bir Benzeri Yok

Örnek Köy Projesinin ne olduğunu ve amacını paylaşan Ganame, çok dikkat çeken bir sözle şunları anlattı: “İDDEF’in Burkina Faso’da yaptığı çalışmaların bir benzerinin olmadığını özellikle vurgulamak istiyorum. Bir yumurta içten kırılırsa hayat olur, ama dıştan kırılırsa bir yemek olur. Gelişme söz konusu olduğu zaman insanlar bunu el ele gerçekleştirebilir. Örnek köy projesinde medrese, yanında mescit, su kuyusu, güneş paneli ile elektrik ve tarım projesi uygulanıyor. Oluşan bahçede sebze ve meyve yetiştiriliyor. Yapılan bu çalışmalar talebelere örnek oluyor ve öğretiliyor. Kardeşlerimiz büyüdüklerinde üretim yapabilecek. Burkina Faso tropikal bir mevsime sahip olduğu için bazı sebze ve meyveler bulunmuyor. Bunlar yurtdışından ithal ediliyor. Bazı bahçelerimizde muz var ve tarım projemizle farklı meyveler üretebiliyoruz.”


Su Kuyularıyla Birlikte Hayat Geliyor

Su kuyularının önemine değinen Ganame, “Manuel yani elle çekilen su kuyusu olduğunda küçük kız ve erkek çocukları su kuyusundan su alayabiliyor. Su kuyuları motorlu veya çeşmeli olduğu zaman her bir Burkina Fasolu rahatça su bidonu veya kovasını doldurabiliyor. Su kuyusu olmayan köylerde hayat duruyor. Köyünde su kuyusu olmayan kadın ve çocuklar 5 ila 10 kilometre arasında yol yürüyerek eve su taşıyor. Uzun bir saat olan bu iş, annelerin çocuklarla ilgilenememesine neden oluyor. Su açılınca hayat geliyor. İDDEF hayırseverlerin bağışlarıyla ülkemizde su kuyusu açmaya ve örnek köylerin sayısını artırmaya devam ediyor” dedi.
   

iddef-medrese-talebe-fidan-burkina-faso-afrika (1)


Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU