TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF, Bayramın Sevincini Ümmet Coğrafyasına Taşıyor

İDDEF, Bayramın Sevincini Ümmet Coğrafyasına Taşıyor
İDDEF İcra Kurulu Başkanı Mehmet Turan Hocaefendi, TVNET Haber Bülteni’nde Cüneyt Özdemir’in canlı yayın konuğu olarak Kurbana dair soruları yanıtladı.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), 2023 yurtdışı kurban organizasyonunu “Paylaş Kurbanını Kardeşinle” sloganıyla 47 ülke 309 bölgede gerçekleştirirken, İDDEF İcra Kurulu Başkanı Mehmet Turan Hocaefendi, İDDEF’in kurban faaliyetlerini tvnet ekranlarında anlattı. Program sunucusu Cüneyt Özdemir’in sorularını yanıtlayan Turan Hocaefendi, vekalet yoluyla yurtdışı kurban organizasyonuna dair merak edilenleri paylaştı.
   

“Kurban Ulvi ve Kutsi Bir İbadettir”

Kurban Bayramına sayılı günler kala İDDEF’in hazırlıklarını tamamladığını belirten Mehmet Turan Hocaefendi, “İDDEF olarak hizmet verdiğimiz 47 ülkedeki faaliyetlerimizin kurban sadece bir parçası oluyor. Kurban çok önemli bir ibadettir. Bir Müslüman kurbanını ya kendisi kesecek, ya kendi gözetiminde birine kestirecek ya da vekaletle bir başka kişi veya kurumları vekil tayin edecek. Kişi vekaletini verirken kalpte zerre kadar şüphe olmaması gerekiyor. Çünkü kurbanın fiyatı, ne kadar et çıkacağı vs bunlar önemli değil niyet önemlidir. İbadet şuuruyla emanetini verecek, verirken de tek bir şeyi şart koşacak, bu ulvi ve kutsi bir ibadettir diyecek. Küçüklüğümüzden beri hatırlarız ki kurbanımızı önceden alırız, besleriz, tararız, temizleriz, küçük çocuklar onlara su verir ve süsleriz. Çünkü bu kurbanlık cennet bineğidir. Dolayısıyla bu ibadet için ciddiyet ve hassasiyetle hareket edip şüpheye mahal verilmeyecek şekilde emanet edilmelidir. Biz tüm kardeşlerimizden, bağışçılarımızdan bunu rica ediyoruz. Konun reklamına, sunum şekline değil ibadet tarafına eğiliniz” dedi.

iddef-tvnet-kurban-2023-12

“Kurban Eti Nezaketle Hediye Edilmeli”

Kurbanın ibadet şuuruyla kesilmesinin ardından dağıtım aşamalarının da çok önemli olduğunu söyleyen Turan Hocaefendi, “Özellikle kurban dağıtımları insanlar Afrika’da açlıktan ölüyor, kursağından aşağı et girmiyor şeklinde olmamalı. Bu hediye Ayşe ablamızdan, Fatma ablamızdan, Ali Efendi’den bir hediye var denilerek bu nezaketle ikram şeklinde sunulmalıdır. İşte bu anlamda kurbiyet yani yakınlık oluşmasıyla kurban gerçek ibadet değerine ulaşmış oluyor” ifadelerini kullandı.

İDDEF, Kurban Bayramı'nda 4 Milyon Kişiye Ulaşacak (7)

“Bizzat Yıl Boyu Sahada Görevli Kardeşlerimizle Kurban Alımlarını Yapıyoruz”

2023 yılı büyükbaş hisse kurban bedelinin 2200 TL, küçükbaş 2500 TL olduğunu ifade eden Turan Hocaefendi, “Kardeşlerimiz İDDEF’e güvenerek kurban vekaletlerini verdikleri için biz sanki o kardeşlerimiz kurbanın yanındaymış gibi kurbanlık almamız gerekiyor. Kurbanlıkları kurban bayramının hemen öncesinde pazardan alırsak fiyatlar pahalı olur. Bu yıl İDDEF olarak 96 bin 732 hisse satın aldık. Çünkü bağışçılarımıza sağlıklı bir ibadet sunmak için 9 ay öncesinden başlayıp 2 ay kala bütün alımları bitiriyoruz. Özetle fiyatların ucuz olmasının sebepleri partner yani kardeş kuruluştan ziyade bizzat ülkelerde açmış olduğumuz eğitim kurumlarındaki görevli kardeşlerimizle birlikte sahada kurban alımlarını yapıyoruz” diye konuştu.


Turan Hocaefendi son olarak, kurbanın çok önemli bir ibadet olduğunun altını çizerek, hassasiyetle araştırılması, çok güzel bir şekilde titizlikle üzerinde durularak, sanki Türkiye’de kurban kesiyormuş gibi emanetlerin verilmesi gerektiğini vurguladı.

İDDEF’e Kurbanınızı Nasıl Bağışlayabilirsiniz?

Geçtiğimiz yıl 84 bin 339 hisse kurbanı 40 ülke 264 bölgede 3 milyon 692 bin ihtiyaç sahibine ulaştıran İDDEF, Kurban Bayramı’nın ikinci günü saat 18:00’a kadar bağışları alıyor. Kurban bağışları"www.iddef.org" internet sitesi üzerinden online, hesap numaralarına EFT/Fast/Havale yoluyla, İDDEF genel merkezi veya il ve ilçelerdeki temsilcilikler ziyaret edilerek ya da 0212 621 0065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak mail order yoluyla yapılabiliyor.

Küçükbaş Kurban Bağışı Yap

Hisse Kurban Bağışı Yap


Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU