TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Filistinliler Çocuklarına Et Yedirmek İçin Kurban Bayramını Bekliyor

Filistinliler Çocuklarına Et Yedirmek İçin Kurban Bayramını Bekliyor
İsrail’in abluka altında tuttuğu, hava ve kara saldırıları gerçekleştirdiği, insanların yokluk ve yoksulluk içinde hayatlarını idame ettirmeye çalıştığı Gazze’de Kurban Bayramı için umutlu bir bekleyiş var.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) Ortadoğu’nun zulüm ve yoksulluk içindeki ülkesi Filistin’de gerçek ihtiyaç sahiplerine yönelik çalışmasını sürdürürken, yaklaşan Kurban Bayramı için hazırlıklarını tamamladı. Özellikle çocukların kurban eti ve hediyeler dolayısıyla heyecanla beklediği Kurban Bayramı’nda İDDEF görevlileri ihtiyaç sahiplerinin kapısını çalacak.

Kurban Bayramı öncesi İDDEF TV’ye konuk olan İDDEF Gazze Temsilcisi Ahmed Errai, Gazze’deki son durumu ve İDDEF’in ülkedeki çalışmalarını anlattı.

“Gazze’de Su, Elektrik, İlaç ve Gıda Krizi Var”

2005'ten bu yana Gazze Şeridi’nin kuşatma altında olarak, ümitsizliğin hakim olduğunu ve ufukta bir çözüm gözükmediğini söyleyen Errai, “Gazze’de su krizi, elektrik krizi, ilaç, hastane, gıda krizleri mevcut. İnsanların yiyecek ve içeceğe ihtiyacı var. Su arıtma ve su taşıma eşyalarına ihtiyacı var ve İDDEF’in su, sağlık, gıda, acil yardım alanlarında çalışmaları var. İDDEF, Filistin’de Gazze halkına yardım sağlama konusunda öncü kurumlardan biri olarak çalışıyor. 10 yıldır Gazze’deki çocuklara ve insanlara yardım elini uzatıyor. Çocuklar ve yetimler için bayramlık elbiseler dağıtıyor. Yetimlere ve Gazze şeridinde yer alan camilerdeki Kur’an talebelerine zekat veriyor. İDDEF Gazze’de iki su arıtma tesisi kurdu. Biri Gazze şeridinin kuzeyinde en büyük mülteci kampında, biri de Han-Yunus bölgesinde yer alıyor. Büyük Ömer Camii’nin elektriği için Güneş Enerji Santrali kurdu. Osmanlı camii olması nedeniyle Gazze’de en eski camilerden biri olarak biliniyor. Yüzölçümü ve tarihi açıdan Mescid-i Aksa’dan sonra ikinci büyük camidir” dedi.

“Halk İDDEF’i İyi Tanıyor, Çocuklar İDDEF’i Soruyor”

Çocukların artık İDDEF’e alıştığını ifade eden Errai, “Gazze şeridinde halk İDDEF’i iyi tanıyor. Büyük Ömer Camii’nde çocuklar İDDEF’i soruyor. İDDEF ne zaman gelir, bayram ne zaman ve bayramlıklar ne zaman gelir diye. Bu çok güzel bir şey. Kur’an-ı Kerim ezberi yapan küçük çocuklar İDDEF’i soruyor. Ramazan’ın başında bayram ne zaman gelecek diye soruyorlar. Çünkü yıllardır onlara hediye ve zekat veriyor. Artık alıştılar” diye konuştu.

filistin-iddef-gazze-kurban

“Birçok Filistinli Hayır Kurumlarını ve Kardeşlerini Bekliyor”

Filistin halkının çok zor durumda olduğunu, etin tadını bilmeyen insanların olduğunu belirten Errai, “Gazze’deki acılara, zor koşullara, trajedilere, üzüntülere rağmen Allah’a hamd olsun burada Filistin’de özellikle Gazze’de insanlar Müslüman. İnsanlar Kurban Bayramı’nın kendi ritüellerine ve Peygamberimizin (SAV) sünnetine, İbrahim (asm) sünnetine uyarlar. Allah’a hamd olsun kurban bayramının ilk gününde kurban kesmeye gücü yeten kardeşlerimizin bayram namazını kılar sonra kurban kesmeye gider. Bu durum kurban kesmeye gücü yeten kimse için geçerli. Birçok filistinli hayır kurumlarını ve kardeşlerini bekliyor. Türkiye’deki kardeşlerinin kurban göndermesini bekliyor. Gazze’deki ihtiyaç sahipleri ve yoksullar kurban eti dağıtımını bekliyor. Çocuklarına et yedirebilmek için Gazze’deki ihtiyaç sahipleri büyük bir heyecanla kurban bayramını bekliyor. Etin tadını bilmeyen çok insan var. Sadece kurban bayramında bir kez et yiyebilenler var. İnsanlar çocuklarına kurban eti yedirebilmek için hayır kurumlarını bekliyor” dedi.

filistin-iddef-gazze-kurban-2

“Türk Milletinin Adı Geçtiğinde Filistin Halkı Elini Kalbine Koyar”

Kurban hazırlıklarının tamamlandığını söyleyen Errai, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“İDDEF’le Gazze’de kurbanlık alımı için uygun fiyat teklifi almak için hayvan tedarikçileri ve tüccarlarıyla iletişime geçiyoruz. Birkaç gündür bu önemli organizasyon için hazırlanıyoruz. Allah’ın izniyle bayramın ikinci günü başlayacağız. İlk gün namaz, akraba ve aile ziyaretleri oluyor. İkinci gün sabah namazından sonra çalışmaya başlarız. İDDEF Allah razı olsun bize İslami anlamda kesim yöntemini öğretti. Bir ayağa serbest bırakacak şekilde diğer ayakları bağlayarak, kurbanın başını kıbleye çeviriyoruz. Hamd olsun bunu İDDEF’ten öğrendik. Filistin’de her türlü saygı ve takdir duygularıyla anılan Türkiye ve büyük milletini Allah’tan muhafaza etmesini diliyoruz. Filistin’de Türk milletinin adı geçtiğinde Filistin halkı elini kalbine koyar. Bu da Filistin ve Türkiye’nin kardeş olduğunu anlamına geliyor. Allah’a hamd olsun Türkiye ve Filistin halklarının arasındaki sevgi bu boyutta. Allah’tan bu sevgiyi devam ettirmesini ve Müslüman halkı korumasını niyaz ediyoruz.”

filistin-iddef-gazze-kurban-3

Gazze'de Kriz Gün Geçtikçe Büyüyor

İsrail'in kara, deniz ve havadan abluka altına aldığı Gazze Şeridi'nde kardeşlerimiz yoksulluk içinde yaşıyor. Gazze’deki 2 milyona yakın kişiden, 1,3 milyonu yardıma muhtaç. Ailelerin yüzde 47’si ise güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmakta zorlanıyor. Başta sağlık olmak üzere su, gıda, yoksulluk ve işsizlik krizi gün geçtikçe büyüyor.

filistin-iddef-gazze-kurban-5


Küçükbaş Kurban Bağışı Yap

Hisse Kurban Bağışı Yap

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU