TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Varlığın İçinde Yokluğun Yaşandığı Garip Bir Su Hikayesi

Varlığın İçinde Yokluğun Yaşandığı Garip Bir Su Hikayesi
İDDEF, Afrika ve Güney Asya’da hayırseverlerin desteğiyle açtığı su kuyuları ve diğer su çözümleriyle binlerce insanı temiz suya kavuşturuyor. İDDEF, aynı zamanda açtığı su kuyularını kalıcı eser ve süreklilik ilkesi kapsamında periyodik olarak denetleyerek kuyuların faydalı bir hizmet vermesini sağlıyor.
İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), Afrika ve Asya’daki temiz ve sağlıklı suya ulaşmada hayati zorluk yaşayan milyonlarca insan için bağışçılarının desteğiyle binlerce su kuyusu açarak problemi minimum seviyeye indirmeye çalışıyor. Bağışçılarının su kuyusu açma sürecini baştan sona güven ve şeffaflık içinde takip ettiği kuyu fonu uygulamasıyla çalışmalarını sürdüren İDDEF, açılış ve denetimlerini zorlu coğrafya şartlarına rağmen bizzat gerçekleştiriyor. İDDEF, kırsal bölgelerde açılan su kuyularından başta içme suyunun karşılanması olmak üzere cami, mescit ve medrese yakınlarına açılmasıyla eğitim ve temizliğin rahatlıkla yapılması ve zirai çalışmalara katkı sunmasını hedefliyor.


Su kuyusu açma aşamasında sondaj yöntemini tercih eden İDDEF, kuraklık ve susuzluğun yaşandığı bölgeler dışında, iklimsel olarak yağmur suyunun ve yeraltı kaynaklarının verimli olduğu ama insanların ekonomik ve çeşitli sebeplerle ulaşamadığı bunun sonucu olarak da kirli su içmek zorunda kaldığı yerleşim yerlerinde de su kuyusu ve diğer su çözümlerine ilişkin çalışmalar yapıyor.

Varlığın içinde yokluğun yaşandığı garip bir su hikayesine de Kenya’da tanıklık eden İDDEF ekipleri, yoğun yağmurların yağmasıyla taşan nehirlerin kırsal bölgelerdeki toprak evlerin bulunduğu alanları ve ekili arazilere zarar verdiğini ve bu nedenle yılın büyük bir bölümünü derme çatma çadırlarda geçirmeye çalışan Kenyalıların temiz suya ulaşmada ciddi sıkıntı yaşadığını gözlemledi. Sel mağduru yerel halkın temiz suya ulaşması için çalışmalarını sürdüren İDDEF, zor şartlar altında yaşayan, özellikle kadın ve çocukların su bulmak için bunaltıcı sıcakta saatlerce yol yürümek mecburiyetinde olduğu yerde su kuyusu açtı. Kırsal bölgedeki mağdur insanlar da açılan kuyulardan temiz suya kavuştukları ve hayatlarına sağlık ve kolaylık katmasından dolayı oldukça memnun kalırken, emeği geçenlere dua ve teşekkür etti.

iddef-su-kuyusu-kenya

Su hikayelerinin birbirinden farklı anlamlar taşıdığı ve insanların hayatlarına etki ettiği Afrika kıtasındaki Nijerya’da da inceleme ve denetimlerde bulunan İDDEF ekipleri, su kuyusu açılmadan önce köydeki insanların su bulmak için gidebilecekleri tek yer olan bataklık halini almış çukuru gözlemledi. Tifo ve dizanteri riski olan çukurlardan suyu kadınlar ve çocuklar topluyordu. Yağmur suları ve yeraltı kaynaklarıyla beslenen çukurun bir insanın su içebilecek halde olmadığını gören ekipler, hayırseverlerin desteğiyle açılan su kuyusunun köye büyük bir faydasının olduğunu bizzat hissederek yaşadı. Nijerya’da okula kayıt olan çocukların yalnızca yüzde 30’u ilkokuldan mezun olabiliyor. Bu duruma neden olan en önemli etkenlerden bir tanesi de su kaynaklı hastalıklar. Nijerya’da her 3 kişiden 1’inin temiz suya erişimi yok. İşte İDDEF, Afrika’daki kardeşlerinin temiz suya kavuşmasını sağlamak isteyen hayırseverlere aracı olarak o köyde su kuyusu açtı. 2018 yılından bu yana hizmet veren su kuyusu yöre halkının umudu oldu.

iddef-su-kuyusu-kenya-1

İDDEF’in Afrika ve Güney Asya’da açtığı su kuyuları hiçbir zaman ticari olgu taşımamakla birlikte mazlum coğrafyadaki insanların hayatına, toprağına, ibadetine ve eğitimine dokunuyor. Kalıcı eserle birlikte daha kalıcı çözümler için çalışmalarını sürdüren İDDEF, çamurlu su birikintilerinden ya da uzun yollar kat ederek su içmek zorunda kalan insanları temiz ve tatlı suyla buluşturuyor. Siz de yaşadığınız yerden hiç tanımadığınız ama gönül bağınızın olduğu mazlum coğrafyaların ücra köşesindeki kardeşlerinizi suya kavuşturmak için su kuyusu açtırabilir yada açılması için bağış beklenen su kuyularına gücünüzün yettiğince destek olabilirsiniz. Sonucu mutlu eden en büyük sevaplardan biri olan su kuyunun açılışını heyecan içinde bekleyen kardeşlerinizin heyecanına ortak olmak için SU KUYUSU yazıp 7230’a SMS göndererek de 10 TL katkıda bulunabilirsiniz.

Su Kuyusu Bağışı yap

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU