TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Torolu Müslümanlar Suya Kavuşuyor

Torolu Müslümanlar Suya Kavuşuyor
Etiyopya’daki 7 bin nüfuslu Toro bölgesinde insanların suya ulaşma çilelerini dindirmek için İDDEF olarak harekete geçtik. Kıymetli bağışçılarımızın desteğiyle 15 gün kadar kısa sürede kampanyayı tamamlayarak, su kuyusunun açılması için çalışmalara başladık.

Damlaya Damlaya Umut Olur” sloganıyla yola çıkan İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), hayırsever bağışçılarının desteğiyle Afrika’daki binlerce insana hayat veren su projesini bizzat ülkelere gidip, titizlikle araştırıp, yerinde inceleyerek hazırlıyor. Bu kapsamda İslami eğitim ve insani yardım çalışmalarını gerçekleştirmek üzere Etiyopya’da bulunan yetkililer, tamamı Müslüman olan, Başkent Addis Ababa’ya 10 saat uzaklıktaki 7 bin nüfuslu Toro bölgesinde su kuyusu ve medrese inşası projesini başlattı. Medresenin temeli atılırken, su kuyusu için de hayırseverlerin dahil olabileceği fon oluşturuldu. 


Torolu Müslümanlar'ın sesini Türkiye’deki kardeşleri duydu ve su kuyusu kampanyası bağışçılarımızın desteğiyle 15 gün gibi kısa bir sürede tamamlanarak ilk kazma vuruldu.


Toro’ya hep birlikte umut olduk


Teşekkürler Türkiye!


iddef su kuyusu toro müslüman etiyopya

Çocuklar ve Kadınlar Su İçin 10 Kilometre Yürüyor

Evinize su getirmek için her gün 10 kilometre yürüdüğünüzü düşünün... Toro bölgesinde 7 bin Müslüman kardeşimizin su ihtiyacını karşılayabileceği bir yer bulunmadığı için özellikle çocuk ve kadınlar her gün 10 kilometre uzaklıktaki su bulunan yere yürüyerek, bisiklet ya da eşek yardımıyla su almaya gidiyor. Bidonlara doldurdukları suları taşıyarak ihtiyaçlarını gidermeye çalışan kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırmak, temiz ve sağlıklı suya daha hızlı ulaşmalarını sağlamak için İDDEF tarafından bağışçıların desteğiyle su kuyusu açılacak. Sondaj yöntemiyle 250 metre derinliğe ulaşılarak açılacak, güneş enerjili, depo özelliğine sahip ve çeşme düzeneği bulunan su kuyusunun Toro’daki kardeşlerimize bir an önce kolaylık getirmesi için çalışmalar başladı.

iddef Torolu Müslümanları Suya Kavuştur su kuyusu

Susuzluk ve Suya Bağlı hastalıklar 2 Milyon Kişiyi Hayattan Koparıyor

Afrika’da suya bağlı nedenlerle her gün 1000, bir yılda ise 350 bin çocuk ishal, kolera, dizanteri, tifo ve çocuk felci gibi hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Alt yapı sorunu, kuraklığa bağlı kıtlık, susuzluk ve kirli suların tüketilmesi nedeniyle yılda hayatını kaybeden insan sayısı ise 2 milyonu buluyor. Maddi imkansızlıklar nedeniyle su kuyusu açamayan insanlar ya kilometrelerce uzaklıktaki su kuyusundan ya da çamurlu su birikintilerden su temin etmek zorunda kalıyor. Bu da ya su için adımlanan uzun bir yol demek ya da kirli suları tüketmek zorunda kalarak ölümcül hastalıklara yakalanmak demek. Suyu aramakla geçen ömürde en çok zorlanan ise kadınlar ve çocuklar oluyor. Müslüman kadın ve kızlar suyu bulmak, taşımak ve arıtmak için her gün ortalama 6 saat yürümek zorunda kalıyor.

su kuyusu iddef torolu müslümanlar etiyopya

Toro'daki su kuyusu çalışmaları hummalı bir şekilde devam ediyor. Suya kavuşulduğu gün kardeşlerimizin mutluluğunu hep birlikte paylaşacağız.

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU