TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Lübnan İyilik Gemisi Yola Çıktı

Lübnan İyilik Gemisi Yola Çıktı
İDDEF’in de aralarında bulunduğu 19 sivil toplum kuruluşunun destek olduğu İyilik Gemisi, 960 ton gıda malzemesiyle Mersin’den Lübnan’a uğurlandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ( AFAD ) koordinasyonunda, aralarında İDDEF’in de olduğu yardım kuruluşlarının desteğiyle Lübnan’daki mülteciler için toplanan 960 ton gıda malzemelerinin taşındığı İyilik Gemisi, Mersin’den denize açıldı.

iddef-iyilik-gemisi-lubnan-mersin-2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan yardım kampanyasıyla Lübnan'daki ihtiyaç sahipleri ve mülteciler için yola çıkacak 'İyilik Gemisi'ne İDDEF de destek verdi. Yardımlaşma ve dayanışma ayı Ramazan’da Lübnan’daki zor koşullarda hayata tutunmaya çalışan mülteci ve ihtiyaç sahiplerine umut olacak kampanya kapsamında İDDEF, temel ihtiyaçlardan oluşan 56 ton Ramazan yardımında bulundu.


Aralarında İDDEF’in de yer aldığı 19 sivil toplum kuruluşunun desteğiyle hazırlanan ve içerisinde 960 ton gıda malzemesi ile un bulunan 58 TIR, İyilik Gemisi’ne yüklendi ve Taşucu Limanı'ndan yola çıktı. Uğurlama törenine, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, AFAD Başkanı Yunus Sezer, Mersin Valisi Ali İhsan Su, İDDEF yetkilileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Uğurlama töreninde konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, Türk milletinin tarih boyunca mazlum coğrafyalara el uzattığını söyledi.

iddef-iyilik-gemisi-lubnan-mersin-2

İDDEF’ten yapılan açıklamada, “Orta Doğu ülkesi Lübnan’a sığınan Suriyeli muhacir kardeşlerimizi yıl boyunca unutmadığımız gibi devletimizin öncülüğünde düzenlenen İyilik Gemisi’ne 56 ton kumanya yardımıyla destek verdik. Toplamda 960 ton gıda malzemesi taşıyan bu gemide sadece yükler yok, milletimizin muhabbeti ve sevgisi var. Yazın ayrı, kışın ayrı olarak zorluk çeken Arsal’daki kardeşlerimiz için kışın olduğu gibi her zaman ve bu Ramazan’da umut olmak için yanlarındayız. Kardeşlerimizin Ramazan-ı Şerif ayını büyük sıkıntılarla, boynu bükük geçirmesin diye yardımlarımız sürüyor. Ramazan’ın bereketini hep birlikte paylaşarak yaşıyoruz. Allah tüm hayırseverlerden razı olsun” denildi.

Ramazan 2022 çalışmalarını 'İyilik Seninle' sloganıyla gerçekleştiren İDDEF, acil kriz bölgelerinden olan Lübnan Arsal'a iftar ve kumanya yardımlarıyla destek oluyor.

Ramazan Yardımı Yap

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU